Кращі автосканери OBD-II 2023. Що це таке та як користуватись

Загорілась контрольна лампочка Check Engine, і це дійсно може вплинути на наші плани та фінансові витрати. Недосвідчений водій ніяковіє: чи означає це, що поїздка скасовується? Або є просте розв’язання проблеми? Без дорогого візиту до СТО є лише один спосіб дізнатися, чому загорівся Check Engine: сканер OBD-II.

Read in English Read in English

Що таке OBD-II та як прочитати помилки 

OBD (On-Board Diagnostics) – це система діагностики автомобіля, яка використовує електронну технологію для виявлення несправностей у системах автомобіля та передачі цієї інформації водію або механіку.

OBD-II складається з датчиків, які вимірюють параметри роботи двигуна та інших систем автомобіля, та керуючих пристроїв, які регулюють роботу цих систем. Крім того, OBD-II має стандартний роз’єм, який дозволяє підключати зовнішній сканер для зчитування кодів помилок та налагодження системи.

Що таке OBD-II та як прочитати помилки 

Після виявлення несправності OBD-II записує відповідний код помилки у свою пам’ять та показує цей код на приладовій панелі автомобіля або передає його на зовнішній сканер. Процес зазвичай супроводжується підсвічуванням піктограми Check Engine. Цей код допомагає механіку знайти причину проблеми та виправити її.

OBD-II (On-Board Diagnostics, version 2) був вперше запроваджений в Європі у 2001 році. Він був встановлений як стандартна система діагностики на всіх бензинових автомобілях, випущених після цієї дати. На дизельних автомобілях він став обов’язковим з 2004 року.

Як і навіщо читати помилки системи керування OBD-II

Зрозуміло, що системні помилки ігнорувати вкрай не рекомендовано. По-перше, жоден водій миттєво не в змозі сказати, наскільки серйозна причина викликала на приладову панель той клятий Check Engine. По-друге, одна помилка тягне за собою появу другої, вони можуть накопичуватися аж до неможливості запуску двигуна або критичної несправності.

Це все гроші, а часом — величезні гроші на капремонт. Тож чим швидше ми дізнаємось причину помилки, тим менше шансів попасти на серйозний ремонт. Дізнатись походження помилки можна на посту діагностики у найближчій СТО. Але це все одно витрати на оплату діагностики та втрата часу.

Що таке коди помилок OBD-II

Замість цього кожен водій запросто може під’єднати діагностичний сканер та самостійно дізнатись про природу та рівень складності помилки. Для цього достатньо глянути на коди помилок, які видав сканер OBD-II, якщо він, звісно, є.

Який сканер OBD-II краще, види. Що таке код помилки 

Між сканерами OBD-II існує величезна різниця в ціні, яка може коливатись від 20 доларів до декількох тисяч. Як і у випадку з більшістю гаджетів, чим більше ви платите, тим більше функцій ви отримаєте. Щоб вирішити, який з них підходить у кожному конкретному випадку, варто розглянути різноманітні сканери OBD-II за різними цінами.

У цьому огляді ми не чіпали сканерів, що коштують купу грошей. Такі моделі підходять для професіоналів, які хоча б у найближчій перспективі зможуть їх відбити. Нам з вами, воїнам гаражів, буде достатньо сканерів нижнього та середнього цінового діапазону.

Які бувають автосканери помилок OBD-II

Умовно усі сканери, які продають в Україні (та, власне, і будь-де), можна поділити на дві групи. Підкреслимо — поділити умовно, оскільки це залежить від можливостей приладу.

  1. Дисплейні сканери OBD-II. Тобто, ті прилади, що просто відображають значення коду помилки та сам код. Вони можуть надавати доступ до обмеженої кількості даних, зазвичай найважливіших, наприклад, температура антифриза, кількість обертів, пробіг, тиск у паливній системі, кут випередження запалення тощо. Покажуть, але впливати ні на що не дадуть.
  2. Діагностичні сканери OBD-II. Є серйозними інструментами для ремонту, які можуть похвалитися набагато більшою діагностичною інформацією, ніж дисплейні сканери. Вони також коштують дорожче. Діагностичні сканери пропонують розширене тестування компонентів і модулів, деякі навіть пропонують технічні поради, типові ремонти та бюлетені технічного обслуговування (Technical Service Bulletins, TSB). 

Що таке коди помилок OBD-II

Автомобілі, обладнані OBD-II, зазвичай мають порт під панеллю приладів з боку водія. Їх може бути складно знайти, але вони завжди доступні. У деяких автомобілях вони розташовані зліва від рульової колонки, інші з правого боку. Щоб отримати доступ до інформації з системи, сканер під’єднується і вмикається запалення, зазвичай не запускаючи двигун. 

Що таке коди помилок OBD-II

Коди помилок автомобіля відображаються як п’ятизначний діагностичний код несправності (Diagnostic Trouble Code, DTC). Цей код показують поряд із коротким описом, який може мати чи не мати для нас жодного сенсу. DTC вкаже правильний напрямок, але нам самим належить дослідити та розкрити справжню причину виникнення проблеми. 

Що таке коди помилок OBD-II

Ряд кодів DTC, як правило, пов’язаних із трансмісією, є загальними для всіх автомобілів і можуть бути зчитані будь-яким сканером. Однак деякі коди несправностей, наприклад для систем гальмування або шасі, можуть залежати від виробника автомобіля, тоді, можливо, доведеться дослідити, які сканери (якщо такі є) обмінюватимуться даними з різними бортовими комп’ютерами конкретної марки машини. 

Деякі автосканери навіть здатні робити майже все, що може зробити дилер, включаючи деяке програмування.

Популярні моделі автосканерів OBD-II 2023

У продажу є як дротові сканери, так і сканери Bluetooth OBD-II. Загалом інтерфейс і простота використання більш характерні для сканерів Bluetooth і пов’язаними з ними програмами. Але їхнє налаштування займе більше часу. З додатком на смартфоні додаткова інформація вже буквально на долоні. Тим часом швидкість і простота дротових сканерів є безсумнівними перевагами. Який з них кращий? Це залежить від уподобань користувача.

ELM 327 Bluetooth V1.5 Super Mini

Напевно, найпоширеніший серед гаражних майстрів в Україні автомобільний сканер OBD-II. Є декілька різновидів, але всі вони будуються навколо чіпа ELM 327. Зазвичай продаються у комплекті з програмним забезпеченням, підтримують тільки Windows XP/ 7/8/10 або Android. Ціна в Україні близько 500-600 гривень. Не варто спокушуватись на надто дешеві пропозиції з Китаю, бо 90% — то підробка з урізаним функціоналом та сумнівною працездатністю.

ELM 327 Bluetooth V1.5 Super Mini

Можуть відображати основні параметри роботи двигуна — витрату повітря, тиск палива, моментальну та довгострокову витрату палива, швидкість, показники майже всіх основних датчиків. В основному підходять для всіх машин на Європейському ринку з 1999-2000 років випуску.

Ancel BD310

Ancel BD310 є вибором як найкращий сканер OBD-II для домашнього використання. Чудове рішення, що дозволяє балансувати між дротовими можливостями та можливостями Bluetooth, інтерфейс рідної програми простий, логічний та приємний.

Ancel BD310

Це унікальний сканер, оскільки використовувати його можна не лише з дротовим інтерфейсом ай  під’єднати через Bluetooth і скористатися безкоштовною програмою для доступу до додаткових даних, діагностичних ресурсів і тестування продуктивності.

BD310 швидко під’єднується та відображає коди, і він має багато переваг дорогих сканерів, залишаючись доступним за ціною. Купити цей сканер в Україні можна за 1300-1600 гривень. 

Launch Creader 3001

Недорогий мультимарочний автосканер зі стандартним набором функцій. Свіжа модель (яка офіційно регулярно поновлює ПЗ) в Україні коштує 1100-1200 гривень. Дуже простий у використанні, проте має обмежений функціонал, як правило, читання та скидання кодів помилок, читає потокові дані у режимі реального часу. 

Launch Creader 3001

Безперечний плюс — модель має рідкокристалічний дисплей, тому немає потреби в іншому гаджеті для обробки даних. Але є обмеження — з дизельними двигунами до 2004 року не працює.

Innova 5610

Для сканера напівпрофесійного автосканера OBD-II із ширшим набором діагностичних можливостей функцій тестування, двонапрямного керування і додатковими діагностичними пропозиціями Innova 5610 вражає. Жоден інший сканер у цій ціновій категорії не пропонує стільки функцій.

Innova 5610

Найновіше програмне забезпечення дозволяє працювати навіть з гібридними автомобілями та електрокарами. Дозволяє програмувати більшість потрібних функцій, функція Auto Re-Link допомагає користувачеві перевірити під час циклу їзди, чи успішні виправлення для очищення кодів DTC, працює з усіма автомобілями після 1996 року випуску, але коштує біля $200, що дозволить собі не кожний.

Launch CReader V+

Напівпрофесійний автосканер Launch CReader V+ — повністю автономна модель. Надає доступ до усієї інформації, плюс дозволяє коригувати параметри системи керування двигуном. З ціною близько $60 в Україні та довічною фірмовою підтримкою оновлень це одна з кращих пропозицій. 

Launch CReader V+

Для тих водіїв, хто впевнено почувається у системах керування двигуном, мають необхідність у слідкуванні за показами приладу у режимі реального часу, складанню графіків та діаграм роботи систем двигуна, ABS, трансмісії, утворенню стоп-кадра та багатьох інших функціях Launch CReader V+ буде оптимальним варіантом.

Звісно, вибір автосканерів OBD-II в Україні не такий широкий, як у тому ж Китаї. Проте, знаючи точно свої цілі та фінансові можливості, можна вигідно придбати корисний гаджет та підтримувати свій автомобіль завжди у відмінній формі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *