Кипить двигун Чері Амулет А15. Що робити з перегрівом

Всі чудово розуміють, що двигун на Чері Амулет А15 – це реінкарнація фордовського мотора, який помер понад 20 років тому. Разом з усіма своїми проблемами та перевагами. Однією із проблем двигуна Ford CVH 1,6 залишається система охолодження. Тим не менш, цей мотор досі служить вірою і правдою, незважаючи на те, що Амулет А15 іноді перегрівається, антифриз закипає і википає. Втім, це вирішувана проблема.

Особливості системи охолодження Chery Amulet A15

 

За великим рахунком, нічого особливого у конструкції системи охолодження немає. Вона виконана за стандартною для двигунів 80-х років схемою. Антифриз циркулює в герметично закритій системі, потрапляє в розширювальний бачок, який служить одночасно для контролю тиску в системі, а також відстеження рівня антифризу.

Chery Amulet бачок

Цікаво, що багато власників Мулі досі думають, що червона контрольна лампа на панелі приладів – це ознака високої температури охолоджуючої рідини. Насправді це контрольна лампа рівня антифризу в розширювальному бачку.

Термостат на Чері Амулет – класичний, з термоелементом та клапаном. Він практично нічим не відрізняється від термостата для Деу Ланоса або Шевроле Авео, що непогано. Хоча б тому, що можна вибрати температуру спрацьовування клапана. У продажу є термостати із температурою спрацьовування від 82 до 95 градусів.

Chery Amulet термостат

Нормальна робоча температура охолоджуючої рідини у двигуні Чері Амулет А15 – від 85 до 95 градусів залежно від навантаження та умов роботи. В іншому принцип роботи та конструкція системи охолодження Чері Амулет А15 1,6 л мало відрізняється від інших двигунів такого типу. Відмінностей мало, але вони працюють не на користь цьому двигуну.

Кришка розширювального бачка та сам бачок. Чому кипимо?

 

Основне лихо системи охолодження Амулет А15 – нездатність підтримувати номінальний тиск у системі охолодження. Чому це так важливо? Дуже просто. Якщо залити в систему антифриз середньої якості, він повинен закипати при температурі не менше 120 °С, за умови, що тиск в системі охолодження становить як мінімум 0,140 МПа.

У тому випадку, якщо тиск нижчий за норму, антифриз середньої паршивості закипить вже на температурі кипіння води або трохи вище, близько 103-105 градусів.

Не менш важливим є і контроль верхнього порогу тиску. Для 1,6-літрового двигуна Chery Amulet критичною точкою є 0,15 МПа. При перевищенні номіналу можна чекати будь-чого — від розриву розширювального бачка, банок радіатора, до роздутих і розірваних шлангів системи охолодження.

Chery Amulet давление
Вимірювання тиску в системі охолодження Chery Amulet. Тут явно вище за норму.

Як наслідок, антифриз швидко йде через пошкоджені місця, тиск падає, рівень рідини падає, температура двигуна стрімко зростає. Настільки стрімко, що перегріти мотор аж до короблення головки блоку циліндрів можна буквально за п’ять хвилин неспішної їзди.

Тепер з’ясуємо, що ми відповідаємо за підтримання нормального тиску в системі охолодження:

 1. Насамперед, це помпа. Вона нагнітає тиск та забезпечує нормальну циркуляцію рідини по герметичній системі.
 2. Клапан високого тиску (випускний). Він встановлений у кришці розширювального бачка і не дає навіть у разі аварійної ситуації підвищити тиск до критичного рівня, тобто, до 0,15 МПа.
 3. Клапан низького тиску (впускний), також встановлений у кришці бачка. Якщо тиск опускається нижче за атмосферний, він відкривається, не даючи створювати розрядження в системі.

Виходить, що основним винуватцем закипання антифризу в, здавалося б, штатних умовах експлуатації і є та сама кришка. Біда в тому, що багато водіїв не звертають на неї уваги, вважаючи, що це просто пробка. Деякі особливо обдаровані фізики навіть свердлять у кришці отвори (щоб патрубки не роздувало), зводячи роботу клапанів у ній нанівець.

Chery Amulet

Така потужна доробка кришки, так само як і забиті клапани в ній, призводять до википання антифризу, його витікання та розривів бачків, патрубків і самих радіаторів.

Щоб не допускати такого неподобства, необов’язково щороку купувати нову кришку. Достатньо промити стару під проточною водою. Ось, як це робиться.

 

А краще підчепити тонкою викруткою пластиковий фланець і очистити клапани механічним шляхом. П’ять хвилин роботи позбавлять проблем із перегрівом на кілька років.

Докладніше про капризи та вибір кришок розширювальних бачків ми говорили тут.

Датчик температури антифризу Чері Амулет А15. Що з ним не так

 

Триконтактний датчик температури Chery Amulet виконує дві функції – він повідомляє температуру антифризу як електронному блоку керування двигуном, так і водію через вказівник на панелі приладів. Робить це завдяки своїй здатності змінювати опір залежно від температури.

Chery Amulet датчик
Датчик температури антифризу Chery Amulet

Так виглядає таблиця значень опору датчика температури:

Виходячи з даних цієї таблиці, можна легко перевірити працездатність датчика температури. До речі, його номер за каталогом – A11-3808030.

Chery Amulet датчик температуры

Перший і третій контакти підключені до ЕБУ, контакт 1 подається постійних 5В, з контакту 3 знімаються показання. Другий центральний контакт йде на вказівник температури в салоні на приладовому щитку.

Дуже часто ці датчики стають непридатними. Звідси і причина перегріву двигуна в дорозі — водій просто не знає, що температура критично зросла і не вживає жодних заходів. Просвітлення настає лише після того, як з-під капота повалить густа пара або в салоні запахне антифризом.

датчик
Датчик температури Chery Amulet у зборі із корпусом термостата.

Якщо неправильні дані надходять на ЕБУ, на приладку спалахує Check Engine. Небезпека цієї проблеми не тільки у фізичному перегріві двигуна, але й у тому, що таким чином можна запросто загробити каталізатор або як мінімум лямбда-зонд. Кисневий датчик з підігрівом від Bosch, який ставлять із заводу (мейд ін Чайна), не переносить перегріву і відразу виходить з ладу.

Висновок
Робимо висновок. Якщо з кришкою розширювального бачка все гаразд, вона нова або промита, але двигун перегрівається все одно, проблему, можливо, варто шукати в датчику температури.

Або він неправильно повідомляє водія про стан антифризу, або подає на ЕБУ неправильні дані. Блок управління, своєю чергою, просто не включає вентилятори основного радіатора. Звідси і перегрівання, і закипання рідини.

Термостати Chery Amulet. Перевірка на двигуні

 

З термостатом найпростіше. Його просто перевірити та просто замінити. Але бід він може наробити не менше. Наприклад, коли клапан термостата клинить у відкритому положенні, рідина циркулює великому колу, включаючи радіатор. Через це двигун і пічка дуже довго прогріваються, якщо прогріваються взагалі.

Chery Amulet

Якщо він заклинив у закритому положенні, перегрів двигуна забезпечений. В цьому випадку антифриз взагалі не потрапляє в головний радіатор, температура зростає, вентилятори крутяться як божевільні, але без пуття.

Проведемо просту перевірку на двигуні Chery Amulet. Для цього повністю остудити двигун, відкриємо капот, після чого запускаємо двигун.

 1. Торкаємось рукою патрубка, що йде від термостата до радіатора, ближче до нього.
 2. Можна увімкнути дальнє світло та ще якісь споживачі, щоб збільшити навантаження на двигун. Але не пічку!
 3. Як тільки двигун прогріється до робочої температури (центральне положення стрілки на приладці), термостат відкриється, а патрубок у районі радіатора почне дуже активно нагріватись, причому різко.
 4. Якщо термостат несправний, патрубок буде дуже повільно прогріватися разом із головкою блоку та корпусом термостату.

Набагато гірше, якщо термостат застряг у проміжному положенні, проте докладніше з цієї теми написано тут.

У сухому залишку. Чому перегрівається Чері Амулет

 

Як бачимо, причин для перегріву двигуна, навіть у холодну пору року, у Амулета достатньо. Основні ми розглянули, а оголосимо весь перелік проблем таким чином:

 1. Кришка розширювального бачка. Змінюємо або ретельно чистимо.
 2. Рівень антифризу. Якщо рідини недостатньо, двигун обов’язково буде сильно грітися. Доливаємо антифриз, попередньо розібравшись, куди він іде.
 3. Прогар прокладки головки блоку циліндрів. Мабуть, найсумніша історія. Вихлопні гази прориваються у систему охолодження, температура антифризу зростає, він моментально закипає.
 4. Неробочий термостат. Тут усе зрозуміло.
 5. Не працює вентилятор радіатора.
 6. Відмова датчика температури антифризу.
 7. Немає контакту або на датчику, або на ЕБУ, або двигунах вентиляторів.
 8. Повітряна пробка у системі охолодження. Як з нею боротися, розбиралися тут.
 9. Антифриз не відповідає заводським специфікаціям. Просто залита незрозуміла жижа.

Таким чином, перебираючи від пункту до пункту, можна виявити причину перегріву двигуна Chery Amulet А15.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *