Чистимо дросельну заслінку Hyundai Solaris та KIA Rio (G4FA, G4FC)

Власники корейських автомобілів діляться на два табори — одні фанатично чистять дросельну заслінку майже кожен місяць, другі забувають, де знаходиться дросельний вузол на 70-80 тисяч км. Хто з них має рацію і навіщо чистити дросельну заслінку Hyundai Solaris і KIA Rio, зараз і розберемося.

Дросельна заслінка Hyundai Solaris та KIA Rio. Принцип роботи

 

Будь-який сучасний інжекторний двигун дуже педантично відноситься до кількості і якості повітря, що надходить у впускний колектор, і палива. На двигунах Hyundai Solaris та KIA Rio (G4FC, G4FA) реалізована система електронного управління дросельною заслінкою.

схема дроселя
Спрощена схема роботи електронного дроселя Hyundai Solaris та KIA Rio: 1) електронний блок керування двигуном; 2) педаль акселератора; 3) електродвигун з редуктором; 4) датчик положення дросельної заслінки; 5) дросельна заслінка.

Якщо говорити спрощено, то в ранніх інжекторних моторах заслінка управлялася за допомогою механічного приводу, звичайного троса. Водій безпосередньо взаємодіяв із дроселем, а вже за ступенем відкриття заслінки електронний блок керування двигуном обчислював необхідну кількість палива, що подається в камеру згоряння через форсунки.

У нових інжекторних двигунах Hyundai Solaris та KIA Rio запровадили так звану електронну педаль газу. Вона є простим резисторним датчиком, який посилає імпульс на ЕБУ. Сигнал із блоку управління вже подається на мотор-редуктор дросельної заслінки, який нею безпосередньо і керує.

электронный дроссель
Електронна дросельна заслінка Hyundai Solaris та KIA Rio

Виходить, що водій не має прямого механічного контакту з дроселем, а взаємодіє з ним у вигляді електронного блоку управління двигуном.

При цьому ЕБУ отримує необмежені можливості управління двигуном. Залежно від кута відкриття дросельної заслінки електроніка регулює і кут випередження запалення, і момент упорскування палива, та його кількість. Блок управління ґрунтується тепер, скоріше, на умовах роботи двигуна, а не на командах водія.

Система враховує в першу чергу екологічні норми, а потім уже бере до уваги навантаження на двигун, обороти колінвала, температуру антифризу та на основі всіх цих даних регулює пропорцію повітря та палива для максимально ефективного згоряння суміші.

дроссель
Дросельний вузол Hyundai Solaris й KIA Rio

Основне завдання дросельної заслінки — дозувати подачу повітря як у холостих оборотах, і під навантаженням.

З холостими оборотами в моторах з електронним дроселем теж є зміни. Якщо заслінки з механічним приводом підтримували обороти холостого ходу завдяки регулятору холостого ходу та обвідним (байпасним) каналам дроселя, то система з електронною заслінкою всього цього добра не має. Холості обороти регулюються кутом положення заслінки.

Навіщо чистити дросельний вузол на Hyundai Solaris та KIA Rio

 

Отже, навіть найлегший і малопомітний нагар і кіптяви на дифузорі або на самій заслінці можуть змінювати кількість повітря, що надходить на впуск. При цьому електроніка вважає, що заслінка відкрита достатньо, щоб забезпечити 800 об/хв холостого ходу. Однак при засміченні заслінки цього не відбувається і ЕБУ збільшує подачу палива, щоб вийти на номінальні обороти.

В результаті маємо цілий букет неприємностей:

 1. Нестабільні обороти холостого ходу. Вони скачуть від 750 до 900 об/хв, двигун працює з перебоями.
 2. Перевитрата палива як у режимі неодружених оборотів, так і під навантаженням, на високих оборотах, при розгонах і старті.
 3. Поганий запуск двигуна. ЕБУ не може відразу відреагувати на явно меншу кількість повітря, що надходить, мотор не заводиться, заливає свічки.
 4. Ривки при прискоренні та рушанні з місця.
 5. Нерівномірність утворення повітряно-паливної суміші.
сканер
Сканер показує нестабільні холості оберти при неочищеному дроселі на Hyundai Solaris та KIA Rio

Всі ці складності виникають тільки завдяки зміні перерізу дифузора при закритій і відкритій заслінці, викривленню компенсаційного зазору між заслінкою та дифузором через наліт бруду, масляних відкладень, пилу та нагару.

Саме тому досвідчені водії рекомендують проводити чищення дросельного вузла не рідше, ніж раз на 30-40 тисяч км пробігу, а за необхідності і частіше.

Як почистити дросель Хендай Соляріс правильно

 

Старі дроселі з механічним керуванням можна було швидко очистити, не знімаючи корпуси з двигуна. Достатньо було бризнути прямо в дифузор будь-якого очищувача карбюраторів з аерозольного балона, запустити двигун, а потім ще й бризнути із запущеним мотором. Як експрес очищення, такий метод мав право на життя.

очистка
Таке очищення може наробити купу бід.

З новим дроселем, обладнаним електронним керуванням, такі фокуси не проходять.

 1. По-перше, одностороннє очищення дросельного вузла малоефективне, оскільки багато нагару та бруду накопичується з боку впускного колектора.
 2. По-друге, очищувач може запросто потрапити по осі заслінки на плату керування мотор-редуктором та пошкодити як її, так і датчики положення дроселя.
плата
Плату керування дроселем легко пошкодити агресивними рідинами

На платі доріжки дуже тонкі, і вони бояться агресивних речовин. Відновлювати вузол управління заслінкою справа майже безнадійна, тому згодом доведеться купувати новий, який коштує трохи менше за весь дросель у зборі.

Вихід один — знімати дросельний вузол з двигуна і тільки після цього, дотримуючись акуратності, чистити його і протирати до блиску чистою ганчіркою. Добре, що роботи тут максимум на пів години.

Щоб зняти дросель для очищення, знадобиться стандартний набір інструментів, чисте не ворсисте ганчір’я і аерозольний очисник. Хвалять аерозоль Abro, але підійде будь-який інший.

Демонтаж та очищення дросельного вузла на Hyundai Solaris та KIA Rio виконується за таким алгоритмом.

 1. Обов’язково знімаємо клему з акумулятора, оскільки ми працюватимемо з контактними колодками, є загроза замкнути проводку і вивести з ладу ЕБУ.заслонка киа
 2. Знімаємо повітряний фільтр у зборі з корпусом та впускним трубопроводом. Для цього потрібно відкрутити три болти головкою на 10 мм.
  корпус фильтра
 3. Розпускаємо хомути патрубків, прив’язаних до гофри повітропроводу.хомуты
 4. Виймаємо корпус фільтра разом із гофрою повітропроводу. За потреби міняємо повітряний фільтр.корпус фильтра
 5. Ретельно чистимо поверхню корпусу від пилу та бруду, при можливості продуємо стисненим повітрям.
 6. Відключаємо колодку джгута дротів від мотор-редуктора дросельного вузла.
  контакт
 7. Акуратно та оперативно знімаємо патрубки введення та виведення антифризу зі штуцерів корпусу дроселя. Швидко піднімаємо їх, щоб втратити мінімум антифризу. У середньому піде близько 70-80 мл рідини.патрубки ввода и вывода антифриза со штуцеров корпуса дросселя
 8. Відкручуємо чотири болти кріплення дроселя до колектора головкою на 10 мм. Вони однакові по довжині, переплутати при збірці не вийде.
  болты
 9. Акуратно знімаємо дросель з колектора, не втрачаємо гумовий ущільнювач.
 10. Тепер за допомогою аерозолю та чистої ганчірки очищаємо саму заслінку, дифузор, протираємо колектор, так глибоко, на скільки дістанемо. З аерозолем – без фанатизму. Пам’ятаємо про плату керування та доріжки датчиків положення заслінки.
 11. Насухо протираємо дросельний вузол, привалочну площину колектора і збираємо все у зворотному порядку.

Запускаємо двигун, якщо обороти холостого ходу не стабілізувалися, навчаємо дросельну заслінку. Для цього глушимо двигун і включаємо запалення на 3-6 хвилин. Заслінка автоматично знайде нульове, закрите положення, домовиться з ЕБУ.

чистая заслонка
Чиста дросельна заслінка готова до роботи

Після чого холості обороти стабілізуються і будуть залізно триматися в межах номінальних 800 об/хв. Провали і смикання пропадуть, витрата палива зменшиться, двигун Hyundai Solaris і KIA Rio поводитиметься зовсім по-іншому. Вдалої всім роботи та чистих дифузорів!

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *