Гідроудар двигуна. Що робити та хто за все заплатить

Гідравлічний удар двигуна… Звучить страшнувато і загадково. Насправді, ми не завжди розуміємо, що смерть мотора ходить за ним по п’ятах, потираючи кістляві руки при кожному проїзді глибокої калюжі. Везіння це добре, але воно не нескінченне. Рано чи пізно, але настає момент, коли мотор заглух прямо посеред калюжі. Недосвідчений чайник одразу ж почне крутити стартер, можливо, підписуючи своєму двигуну смертний вирок. А що, хіба мало, може, свічки закидало або трамблер замок. Але в 90% випадків ми спостерігаємо звичайнісінький гідроудар. Що це таке і як із цим боротися, вже починаємо розбиратися.

Гідроудар двигуна. Що це таке

гидроудар
Цей Форд захищений від гідрудара шноркелем

Важко зрозуміти природу гідроудару без невеликого лікнепу з курсу фізики для четвертого класу середньої школи. Утім, нічого складного в цьому немає. Поршень здійснює зворотно-поступальні рухи, перетворюючи їх на обертальний рух колінвала.

При цьому весь механізм циліндро-поршневої групи має божевільну кінетичну енергію і величезну силу інерції. Тобто, взяти, і просто так миттєво зупинитися поршень не може, але будь-яка перешкода на його шляху примушує до цього.

Якщо під час плавного сповільнення нічого катастрофічного статися не може, то під час різкої зупинки на поршень, та й на всю циліндро-поршневу групу, діятиме купа векторних сил – інерція, кінетична енергія, накопичена в маховику колінвалу, сила, прикладена тією ж самою інерцією на шатунний палець. До чого тут вода?
гидроудар
Як ми знаємо з курсу фізики, вода практично не піддається стисненню. Це означає, що потрапляючи в закритий об’єм камери згоряння на такті стиснення, вона якраз і створює ту саму непереборну перешкоду для поршня. Спотикаючись об перешкоду, поршень перший приймає на себе величезну енергію інерції, непорівнянну з межею міцності деталей двигуна. Навіть найміцніших.

Наслідки раптової зупинки поршня передбачити неможливо. Може трапитися все що завгодно, від повного руйнування поршня, до пробитого блоку циліндрів осколком шатуна, кулак дружби, як його ласкаво називають автомобілісти.

Що у підсумку?
Гідроудар двигуна виникає через раптову зупинку поршня, спричинену потраплянням у камеру згоряння рідини. Причому це може бути як вода з калюжі, так і антифриз або масло. Для того, щоб вивести з ладу бензиновий або дизельний двигун, багато чого не потрібно. Об’єм камери згоряння середньої рядної бензинової четвірки об’ємом 1 л становить 250 кубиків, а щоб угробити поршень, буде достатньо і півсклянки рідини, залитої у впускний колектор.

Причини гідроудару і як його не допустити

Рідина не обов’язково може потрапити в камеру згоряння через систему подачі повітря, повітряний фільтр. Причин може бути більш ніж достатньо:

 • конденсат у великих кількостях, утворений на стінках камери згоряння, внутрішній поверхні впускного колектора або корпусу повітряного фільтра;
 • масло із системи змащення, масло із системи змащення турбіни, виною теж може бути пробита прокладка або привалочна площина головки блока зі зміненою геометрією, це часте явище під час перегріву мотора;
 • антифриз у разі пробитої прокладки головки блока або пошкоджених каналів водяної сорочки ГБЦ;
 • звичайна вода, що потрапила в камеру згоряння під час переїзду бродів і глибоких калюж на високій швидкості, що трапляється доволі часто, нерідко потрапляння води в колектор спостерігають після миття двигуна з особливим фанатизмом, чого робити ми не рекомендуємо.

До речі, вивести з ладу дизельний двигун ще простіше. У нього менший об’єм камери згоряння, високий ступінь стиснення. Навіть незначна кількість рідини в циліндрі буде фатальною для дизеля.

Отже, щоб убезпечити мотор від гідравлічного удару, необхідно якомога акуратніше проїжджати водні перешкоди і не переоцінювати можливості своєї машини щодо прохідності та подолання бродів.

У крайньому разі, для шанувальників офф-роуда передбачені спеціальні повітроводи, які називаються шноркелями. Шноркель виноситься на безпечну відстань і якомога вище рівня капота. Але навіть він не дає повної гарантії, що в систему не потрапить тих самих злощасних 100 г води, здатних убити наш двигун.

гидроудар
Шноркель дає змогу забирати повітря на максимальній висоті

Наслідки: заклинив двигун, кулак дружби та пригоршня уламків

Звісно, не все так однозначно і страшно. Ми говоримо про явні причини гідроудару і його симптоми. Проте поберегтися і зайвий раз не запускати мотор після його зупинки посеред калюжі все-таки не завадить. Річ у тім, що навіть мікроскопічний гідроудар призводить до зміни геометрії шатуна.
На око ми можемо не помітити різниці між справним шатуном і викривленим, але неузгодженість у частки міліметра між пальцем і шатунною шийкою клонували вже призводить до гіперизносу циліндро-поршневої групи. Встановити це, на превеликий жаль, можна тільки після розкриття двигуна. Знос може бути такого масштабу, що повністю виведе з ладу мотор буквально за три хвилини роботи.
гильзы
На гільзі помітно двійне зношення – до та після гідроудару.

Ми ж розуміємо, що навіть незначні зміни в геометрії обкатаного циліндро-поршневого механізму можуть призвести до перекосу поршня, а це прямий шлях до миттєвого перегріву і клину мотора. Причому чим більше спроб запуску ми робимо, тим сильніше добиваємо двигун.

Типові наслідки гідроудару показані на фотографіях і це зовсім не якісь екстраординарні випадки. Як ми вже говорили, діагностувати гідроудар зі 100% гарантією можна тільки після розтину двигуна, що заклинив. Явна ознака, що не піддається спростуванню, – проламаний шатуном блок циліндрів. Хоча під час розтину досвідчений моторист може виявити:

 • Два види нагару на днищі поршня. Один вид нагару нормальний, а другий з’являється вже після гідроудару. Центр його зміщений і світло нагару буде іншим, як і товщина шару. Причина – зміна геометрії шатуна.
 • Викривлений шатун. Складність у тому, що перевірити співвісність шийок шатуна без спеціального обладнання неможливо. Такі стенди зустрічаються вкрай рідко в спеціалізованих СТО і лабораторіях. На око ж шатун може бути цілком пристойним, але подальше використання післяударних шатунів категорично неприпустимо навіть за ідеального зовнішнього вигляду.
 • Задирки на поверхні поршневої спідниці, нехарактерні сліди зносу на гільзі, поява нагару на поршневій спідниці. Його там у принципі бути не повинно, якщо шатунно-поршнева група не розбита до смерті.
 • Нерівномірна товщина зносу вкладишів, і корінних, і шатунних. Діагональний знос у вигляді рисок. Це теж скаже про зміну геометрії ШПГ.

Є симптоми, які говорять про те, що гідроудар будь-якого ступеня тяжкості траплявся з цим двигуном. Насамперед, це сліди води в корпусі повітряного фільтра, деформований фільтрувальний елемент, вода в повітрозабірниках і патрубках, багато конденсату на кришці повітряного фільтра.

Що стосується масляного гідроудару, то тут все зрозуміло. Масло проникатиме не тільки в камеру згоряння і коптитиме, закидатиме свічки, а й потраплятиме в систему охолодження

гидроудар
Деформований повітряний фільтр

А це просто з’ясувати, перевіривши якість антифризу в розширювальному бачку, а також колір оливи на щупі та під кришкою маслозаливної горловини. Ще одна непряма ознака гідроудару – падіння компресії в одному з циліндрів. Це пояснюється тим, що шатун викривився, поршень просів на кілька міліметрів і об’єм камери згоряння збільшився.

Заглох двигун у калюжі. Що робити

Теорія теорією, але що робити, коли двигун заглух просто посеред калюжі? Насамперед, згадаємо як саме заглух мотор. Якщо при цьому було чути навіть несильний удар або поштовх, то навіть намагатися запустити мотор не рекомендується.

Характерний звук говорить про те, що в камеру згоряння потрапила вода, а її кількість ще підлягає уточненню. Варіанти виходу із ситуації:

 • Викликаємо евакуатор і проводимо повну діагностику двигуна в гаражі або на СТО.
 • Викручуємо свічки, намагаємося провернути стартером двигун і оцінюємо кількість води, що потрапила в циліндр. Можливо, якщо ризикнути і видалити всю воду, двигун заведеться. Для цього необхідно акуратно прокрутити колінвал вивішеним колесом, щоб переконатися, що прихвату немає.
 • Навіть якщо нам і вдасться запустити двигун, факт гідроудару не дасть можливості експлуатувати мотор у штатному режимі доти, доки не буде проведено візуальну діагностику елементів циліндро-поршневої групи хорошим фахівцем.
утопленник

Власне, якщо автомобіль старенький, особливо переживати не варто. Блок цілий – і на тому спасибі. Можна замінити поршневу з шатунами і їздити далі, якщо не повело колінвал, ціла головка блоку. Якщо ж гідроудар зазіхнув на новий двигун, ситуація складніша.

Сучасні мотори здебільшого не передбачають заміни тільки шатунів. Для нормальної роботи двигуна доведеться міняти блок, колінвал, поршневу. Це пов’язано з особливостями нових алюмінієвих блоків циліндрів із суцільнолитими корінними кришками. Ні, замінити-то можна, але високий ресурс такого двигуна не зможе гарантувати ніхто.

Каско і гідроудар. За все заплатиш!

Страховка від гідроудару не передбачена умовами ОСЦПВ, тому, якщо ми розраховуємо хоч якось компенсувати витрати на ремонт, можна спробувати написати позовну заяву про стягнення страхового відшкодування за Каско. Каско це передбачає і прописує, як страховий випадок внаслідок стихійного лиха з механічними пошкодженнями.

Є інший варіант. Це ми з вами дивимося на калюжу просто як на воду, а грамотний юрист побачить у ній нерухому перешкоду, що виникла на дорозі з вини, скажімо, дорожньої служби, об’їхати яку не було можливим. Тому і виплати з компенсації збитку цілком можливі.

гнутые шатуныВтім, інший грамотний юрист розгляне наш випадок як необережні або навмисні дії водія, що спричинили механічні ушкодження, тож і виплат не передбачено жодних. Тут як пощастить. Точніше, все залежить від кваліфікації юриста.

Як би там не розвивалися події далі, після гідроудару двигун уже ніколи не зможе бути колишнім. Тож пам’ятаймо про це під час сильних злив і під час перетину навіть неглибоких бродів за містом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *