Плавають обороти Деу Сенс, бензин. Шукаємо несправності

Популярний Деу Сенс отримав хоч підстаркуватий навіть на той час, але цілком надійний 1,3-літровий інжекторний двигун МеМЗ 307, побудований на базі мелітопольського карбюраторного МеМЗ 301. Незалежно від року випуску холості обороти Daewoo Sens непокоять кожного другого.

Нестабільні холості оберти Daewoo Sens. Ознаки несправності

Практика показує, що 1,3-літровий мелітопольський двигун Сенс вважається дуже надійним. Якщо він у хороших руках, то до капітального ремонту легко зможе пройти щонайменше 400 000 км. До того ж при обриві ременя ГРМ тут не гне клапана, принаймні до 2014 року випуску, поки не стали встановлювати поршні без вибірок.

А як зрозуміти, що на 1.3-літровому МеМЗ-307 справді плавають оберти? Адже за замовчуванням на Сенсі тахометр не встановлений, а вловити розгойдування від номінальних 800 об/хв до 900 або навіть 1000 об/хв недосвідчений водій зможе далеко не завжди. Після тривалої експлуатації, звичайно, кожен зможе сказати, що з холостими щось не так.

двигатель сенс 1300
Двигун МеМЗ 307 має непоганий ресурс та завидну ремонтопридатність.

Тому поняття “плавають оберти” досить суб’єктивне. Наприклад, якщо Ланос чи Сенс смикається при перемиканні передач або старті з місця, то ніхто не скасовував той фактор, що водій просто різко кидає педаль зчеплення. Так і з холостими оборотами Daewoo Sens.

Важливий момент — з’ясувати коли саме починаються проблеми з холостими обертами Деу Сенс, які заходи передували, що змінювалося в двигуні, як поводився мотор в ту чи іншу погоду, умови, за яких оберти плавають або двигун геть-чисто глухне.

Наприклад:

 1. Чи відсутні холості обороти постійно, або пропадають непередбачено.
 2. Чи глухне двигун у перехідних режимах (скидання газу, накат, перемикання передач).
 3. Чи є проблеми з холостими обертами при натисканні на педаль гальма або зчеплення.
 4. Проблеми виявляються тільки на холодному двигуні і чи це супроводжується поганим запуском.
 5. Плавають оберти на прогрітому двигуні.

Коливання холостих оборотів у районі 50-100 одиниць навряд чи мають викликати серйозне занепокоєння — різна погода, різний бензин, різний атмосферний тиск та інші фактори можуть призвести до цього. Але якщо двигун Сенс глухне на холостих, стрибки досягають 400-500 об/хв в один чи інший бік, слід виконати мінімальну діагностику.

свечи дэу сенс
Правильний зазор між електродами свічки повинен становити 0,9-1,0 мм, перевіряється за допомогою щупа

Щоб виключити найпоширеніші проблеми, для початку переконуємося в тому, що справні:

 1. Свічки запалювання. Нормальний зазор між електродами – 0,9-1,0 мм.
 2. Високовольтні проводи.
 3. Котушка запалювання.
 4. Теплові зазори клапанів у нормі, впускні 0,15 мм, випускні 0,30 мм.
 5. Компресія у всіх циліндрах не менше 1100 кПа (11 бар або кг/см2), допустима різниця між циліндрами – 1 бар. Компресія вимірюється на прогрітому до 80 °С двигуні.

катушка сенс

Свічки, проводи та котушки для перевірки краще взяти із заздалегідь робочого автомобіля, щоб не витрачати зайвих грошей. Далі перевіряємо двигун МеМЗ-307 в порядку складності систем та дорожнечі запчастин.

Контакти, скручування, роз’єми. Трусим дроти

Це дуже важливий момент, оскільки на двигунах з серйозними пробігами корозія дотягується своїми кістлявими пальцями до будь-якого контакту, будь-якого заводського скручування, а тим більше саморобного скручування. У нашому випадку необхідно ретельно перевірити ділянки дротів:

 • від регулятора холостого ходу;
 • від датчика положення дросельної заслінки (ДПДЗ);
 • від датчика абсолютного тиску (ДАТ);
 • від датчика температури повітря на впуску.

Перевіряємо всі контактні колодки та контакти на них, ретельно чистимо від окислення. Особливу увагу приділяємо ділянці на косі дротів, розташованій приблизно 200 мм від РХХ. Це заводська скрутка і, за свідченнями маси власників Деу Сенс, якраз тут періодично може пропадати контакт.

скрутка
Заводська скрутка на косі проводів. У цьому місці скручування часто окислюється, тому перевірити її потрібно насамперед.

Як результат, сигнал на електронний блок управління двигуном від будь-якого датчика переривається, ЕБУ переходить в аварійний режим управління, оберти плавають, двигун глухне, свічки заливає.

А відбувається це найчастіше на поганій дорозі, при трясці. Це скручування перевірити дуже просто – запускаємо двигун і ворушимо зазначену ділянку коси проводів. Якщо в роботі з’явилися зміни, доведеться розкрити скрутку і ретельно перепакувати. Тільки без паяння, автомобільні електричні системи допускають лише механічне з’єднання проводів (клеми, якісні скрутки, роз’єми).

колодка сенс
Брудні, окислені контакти на колодках призводять до появи помилок при діагностиці, так і до некоректної роботи двигуна МеМЗ 307.

Плавають холості Сенс: підсмоктування повітря

Цілком ймовірно, що проблема з холостими обертами може бути пов’язана з підсмоктуванням повітря на впуску. Тут все логічно — надлишок повітря фіксується ЕБУ за надто бідною сумішшю. Електроніка намагається довести суміш на холостих оборотах до нормальних пропорцій і додає палива. Але часто кількість повітря при закритій заслінці непостійна, тому оберти холостого ходу плавають.

дроссельный узел сенс
Зношування втулки осі дросельної заслінки нерідко призводить до підсмоктування повітря на впуску.

У більшості випадків ознаки підсмоктування такі:

 • обороти плавають від 500 до 1200 об/хв;
 • зростає витрата палива;
 • обороти можуть зависати на 1200-1300 об/хв;
 • можлива поява детонації під час руху на 1500-1600 об/хв.

Так, це далеко не всі ознаки, але й цього вистачить з головою, щоб хоча б перевірити впускний тракт на підсмоктування. Запускати цю справу не можна з двох причин — неможливість виявити інші поломки та надто часто відвідування заправок. А сьогодні це дороге задоволення.

подсос воздуха сенс
Ділянки на дросельному вузлі, де підсмоктування повітря найбільш ймовірне. Також часто зношується прокладка впускного колектора.

Діагностують підсмоктування повітря практично зі 100% гарантією димогенератором, але якщо його немає, можна нашвидкуруч з мотлоху зібрати свій. Зупинятися докладно на цьому сьогодні немає сенсу, проте на моторах Сенс МеМЗ-307 дим, швидше за все, повалить ось із цих ділянок:

 • Дросельний вузол – вісь дросельної заслінки, прокладки.
 • Трубки та шланги, вони часто лопаються та перетираються.
 • Патрубки клапанів та датчиків.
 • Шланг вакуумного підсилювача гальм. Пробій діафрагми ВУТ, при цьому неодружені будуть пропадати або плавати при натисканні педалі гальма.
 • Негерметичність ущільнювачів форсунок.
 • Пошкодження або прогар прокладки впускного колектора.
 • Механічні ушкодження впускного колектора.

Крім цього, важливо оглянути на предмет проколів, протертостей та тріщин великий гофрований патрубок від корпусу дросельної заслінки до корпусу повітряного фільтра.

Система живлення Daewoo Sens та холості оберти

Практика показує, що проста система впорскування 1,3-літрового двигуна Деу Сенс рідко дарує неприємні сюрпризи. Але дарує. Щоб глибоко не копати, спершу перевіримо вакуумний регулятор тиску палива. Він знаходиться на паливній рейці біля четвертого циліндра. Якщо з ним є проблеми, при знятті патрубка з датчика тектиме бензин.

регулятор давления сенс
Вакуумний регулятор тиску палива Деу Сенс

Це говорить про те, що діафрагма пробита, паливо надходить у камери згоряння не нормовано, що викликає перезбагачення робочої суміші.

Якщо є можливість отримати осцилограму роботи двигуна, варто звернути увагу на її ділянки при спробі двигуна затихнути – сигнал із датчика детонації буде нестабільним, а кут випередження запалення також буде непостійним. Лікується заміною регулятора.

Перевіряємо тиск у паливній рампі Daewoo Sens

Чому це важливо? Справа в тому, що це один із небагатьох параметрів, який не контролюється електронним блоком керування двигуна. Точніше, контролюється, але вже тоді, коли тиск критично знижується. Тоді ЕБУ дає сигнал збільшити подачу палива та підняти тиск.

проверка давления сенс
Перевірка тиску в паливній рампі
До відома
Нормальний тиск палива в рампі Деу Сенс 1,3 л на холостих оборотах – 2,5 атмосфери. Якщо обороти підняти, спостерігатимемо короткочасний стрибок тиску до 3,2-3,3 атмосфер, залежно від стану бензонасоса.

Технології перевірки тиску дамо спокій, там все просто, якщо є манометр на 6 атм, трійник, перехідник, кілька хомутів і шланг. Але будь-які відхилення від норми вимагають пошуку причин та їх усунення для нормальної роботи двигуна на холостому ходу.

набор для проверки сенс
Нехитрий набір для перевірки тиску палива

Датчики, система управління двигуном МеМЗ-307 Daewoo Sens та холости. ЕБУ Мікас

Якщо досі пошуки провалів на неодружених оборотах ні до чого не привели, необхідно звернути увагу на систему керування двигуном – датчики та модуль керування. Для початку важливо з’ясувати, який ЕБУ встановлений на Деу Сенс у конкретному випадку:

 1. На Сенсах із каталізатором (Євро-2) встановлювали базовий блок управління Мікас М11.
 2. Машини без каталізатора старіших випусків з датчиками СО2 (Євро-0) отримували ЕБУ Мікас 7.6.

Почнемо з старішої версії ЕБУ, Мікас 7.6. У такій конфігурації двигун МеМЗ-307 дуже чутливий до якості робочої суміші. При найменшому відхиленні від норми обороти починають плавати від 500 до 1000 об/хв.

эбу сенс
Блок керування Євро 2 Мікас М10.3

Теоретично електронний блок управління в такій ситуації повинен дати стусана датчикам дросельної заслінки, а ті в свою чергу повинні скоригувати пропорції бензину і повітря. Але в більшості випадків цього не відбувається з вини програмного забезпечення (прошивки ЕБУ).

Заміна прошивки – крайній і не завжди правильний варіант. Для початку необхідно демонтувати дросельний вузол і ретельно його відмити від бруду та нагару. У тому числі канали холостого ходу. Також це стосується регулятора холостого ходу (до нього ми ще повернемося) та датчику положення дросельної заслінки.

микас сенс
Старий блок управління Мікас 7.6 працює в парі не з лямбда-зондом, а з потенціометром, що вимірює кількість СО2 у відпрацьованих газах.

Втім, це допомагає не завжди. Система управління двигуном не має лямбда-зонда (датчика кисню), а має простий потенціометр, датчик СО2. Він не має зворотного зв’язку з контролером, тому ЕБУ не має можливості адекватно оцінити ситуацію та вплинути на неї. Тому в нашому випадку рятує лише ручна корекція СО2, а це можливо виключно програмними методами.

Не володіючи навичками редагування прошивки через програму Аскана, водій нічого не зможе самостійно виправити. Тут допоможе лише грамотний діагност. Як варіант, можна змінити прошивку Мікас на новішу. Знову ж таки, якщо є навички в цьому питанні. Якщо ні – пряма дорога на діагностику. Перезаливання прошивки коштуватиме 20-30 доларів.

Регулятор холостого ходу Сенс 1.3

Мабуть, це перша залізяка, яку починають перевіряти механіки-початківці. Як ми переконалися, справа не завжди може бути в регуляторі холостого ходу.

Проте перевірити його потрібно, якщо діагностика інших вузлів не дала жодного результату. Дуже докладно про те, як перевірити регулятор холостого ходу (РХХ) Сенс/Ланос, який краще поставити, та про принципи його роботи тут.

канал холостых сенс
Цілком ймовірна причина провалів на холостих оборотах – забруднення обвідного каналу дросельного вузла. Зверху чистий дросель. На нижньому 100% холостих оборотів не буде.

Тим не менш, ми повинні розуміти загальний алгоритм роботи РХХ. Регулятор є конусним клапаном (пластиковий для газу, металевий для бензину) з кроковим приводним електродвигуном. Конус перекриває або відкриває обвідний канал у дросельному вузлі, тим самим даючи можливість надходження паливо-повітряної суміші в камеру згоряння при закритій заслінці.

Регулятор холостого ходу не підлягає регулюванню вручну (якщо встановлено на двигун). Найпоширеніші несправності РХХ Сенс:

 • забруднення конусного клапана або каналу в корпусі дросельної заслінки;
 • забруднення та ускладнення переміщення штока регулятора, відсутність мастила всередині механізму;
 • вихід із ладу крокового електродвигуна;
 • поганий контакт у колодці підключення РХХ, окиснення, бруд;
 • регулятор холостого ходу Сенс не відкалібрований.
рхх сенс
Конусний клапан РХХ у нагарі та бруді, отже, він не може перекрити доступ до обвідного каналу дроселя.

Ознаки несправності РХХ все ті ж — нестабільні холості обороти, двигун глухне на світлофорі і при перемиканні передач, обороти зависають, підвищена витрата палива.

До проблем холостого ходу на Деу Сенсі потрібно підходити комплексно. Тільки тоді є можливість виключити цю несправність у майбутньому.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *