Toyota Supra

Сторінки історії. Віражі Toyota Supra

Toyota Supra – священна корова для любителів японських спортивних автомобілів, японського дизайну та японських автомобільних технологій. Щоправда, останнє покоління дещо похитнуло позицію адептів японотехніки, оскільки нова Супра зібрана на базі зовсім не японської BMW. Проте автомобіль має багату та цікаву історію та ще не сказав своє останнє слово…

Toyota Supra, як це було

Toyota Supra
Всі п’ять поколінь з 1978 року

Спортивна Toyota Supra означає дуже багато для компанії. По-перше, саме ця модель допомогла позначити на карті світу країну з найпрогресивнішим автомобільним інжинірингом, по-друге, це найвідоміша модель компанії (не рахуючи Короллу, зрозуміло, і Land Cruiser), а по-третє, це практично остання надія на відродження спортивного доступного купе як класу. Знову ж таки, якщо не брати до уваги Subaru BRZ або Toyota GT 86.

За десять років до…

Toyota Supra
Концепт 1969 року ЕХ1

Якби не футуристичний концепт ЕХ-1, показаний японцями на автошоу в 1969 році, хто знає, як виглядала б Супра. Концепт відображав бачення компанії популярного тоді класу GT, автомобілів, які могли швидко та з комфортом перевозити двох пасажирів, собаку та валізу на досить велику відстань.

При цьому Тойота заявила, що не має наміру втілювати макет у життя, а просто показала свою позицію з цього питання. З усім тим, вже в 1970 році шанувальники марки могли бачити частину рішень цієї іграшки на цілком робочому прототипі, який називався Toyota Celica.

Toyota Celica, 1970

Toyota Supra
Серійна Celica 1970 року

Загалом купе, яке було побудоване на агрегатах спокійного седана Carina, не могло викликати особливого ажіотажу. За винятком того, що на початку 70-х все, що нагадувало Ford Mustang, розкуповувалося блискавично. Цілих вісім років Селіка успішно продавалася по обидва боки океану, але як гідна альтернатива Мустангу розглядатися не могла.

1978 Toyota Celica Supra (MK1 A40/A50)

Ім’я Тойота Супра несе у собі багато інформації, але історія цього автомобіля почалася з Toyota Celica Supra 1978 модельного року. Ідея була наступна – зробити більш практичний багажник, ніж у стандартній Selica, а крім того, подовжити капот, щоб зуміти встромити туди рядну шістку від моделі GT 2000.

Toyota Supra
Вперше слова Toyota й Supra прозвучали разом 1978 року

Трохи згодом компанія випустила модель Celica XX у кооперації з англійцями з Lotus. Частина вузлів у цьому автомобілі були безпосередньо взяті з Lotus Excel. Модифікація випускалася поряд із базовою аж до зміни покоління у 1981 році. Стимулом для розвитку нової гілки в лінійці стала популярність конкурента Datsun 280ZX.

Toyota Supra ХХ
Toyota Celica Supra XX

Приставка «Supra» з’явилася в назві автомобіля тому, що в ті часи було дуже популярним мексиканське пиво Dos Equis XX. Асоціювати спортивне купе з алкоголем компанії не хотілося, тому до іксів додали власне ім’я.

Toyota Supra

А ще щоб публіка розуміла, що нова Супра це не овочева Селіка, під капот встановили 110-сильний мотор з крутним моментом 136 Н∙м. Пізніше потужність підняли до 116 сил, а на внутрішньому ринку була навіть турбоверсія, яка віддавала 123 сили.

Машини комплектувалися 5-ступінчастою механікою, але були і версії з 4-АКПП. Втім, усе це коштувало чималих грошей. Ціна першого покоління Toyota Celica складала $32,000 у перерахунку на сучасні гроші.

Toyota Celica Supra МК2 (А60), 1982

Маркування Celica у разі другого покоління моделі ніхто серйозно не сприймав. Чекали саме Toyota Supra, потужне та комфортне купе. Під капотом другого покоління було встановлено 2-літрові турбомотори потужністю 175 сил. Деякі комплектації, переважно на домашньому ринку, були оснащені 6-циліндровим 2,7-літровим мотором.

Toyota Supra
Toyota Supra, але поки ще Celica

Дизайн другого покоління був продиктований популярними у 80-ті роки клиноподібними кузовами, але у Супри була і своя фішка — фари головного світла, що спливають. Більш розкішні комплектації продавалися під літерою L, більш продуктивні з шильдиком P. Незважаючи на те, що в 1985 Тойота була готова до випуску МК3, друге покоління продавалося аж до кінця 1986 року.

Toyota Supra
За Toyota Supra МК2 лишилось друге місце в Кубку Великобританії

В автоспорті Toyota Supra теж не випасала задніх, хоч так і не змогла перемогти основного конкурента в кузовному чемпіонаті Великобританії Mitsubishi Starion у 1985 році. Пілот Баррі Шин прийшов на фініш другим.

Toyota Supra МК3 (А70), 1986

Трилітрова рядна шістка потужністю 200 коней, новий дизайн кузова та відсутність імені Селіка в назві – ось що принесло шанувальникам марки нове покоління Toyota Supra МК3. Крім того, Toyota вперше представила на серійному купе систему ABS і вибір режиму керування автоматичною трансмісією.

Toyota Supra
Toyota Supra MK3 A70

Особливою популярністю колекціонери мають спецверсію Toyota Supra Turbo-A. Машина була підготовлена ​​для участі в чемпіонаті Групи А, мотор розкачаний до 263 сил, що зробило автомобіль найпотужнішим дорожнім купе.

Машина розганялася до сотні за 5 секунд та мала максималку 270 км/год. Ніхто у світі (серед серійних машин) нічого подібного показати не міг. Поки Ніссан не випустила свій Skyline R32 GT-R в 1989 році. Та й Ford Sierra RS500 Cosworth був на підході.

Toyota Supra

Toyota Supra МК4 (А80) 1993 року

Коли ми говоримо Toyota Supra, більшість людей у ​​всьому світі уявляють собі саме цей автомобіль. Кінозірка, чудово підготовлений вже в базовій комплектації, автомобіль відразу видавав 220 сил. Мало? Тоді Toyota пропонувала бітурбо версію цього двигуна потужністю до 326 сил залежно від ринку збуту.

Toyota Supra

Чудовий трилітровий бітурбомотор 2JZ-GTE залишається одним із найпопулярніших і сьогодні. Сучасні тюнери знімають із нього до 1000 коней, але на японському ринку 1993 року існував джентльменський договір між виробниками — не більше 280 сил.

Була й атмосферна версія цього двигуна потужністю 235 к.с., до нього прикручували 6-ступінчасту механіку або 4-діапазонний гідромеханічний автомат. Зрозуміло, що АКПП не сприймається серйозно у цьому кузові та продавався здебільшого у Штатах.

Toyota Supra

Це була лебедина пісня Toyota Supra. Найлегший кузов купе, найпотужніший і найтехнологічніший двигун, найяскравіший дизайн серійної машини, найдинамічніший розгін до сотні (4,6 с, швидше за Porsche 911 Carrera)…

І все ж це не врятувало модель від падіння продажів. У 1996 році компанія припинила продажі у Великій Британії через низький попит, у 1998 році продажі в США були припинені, а остання серійна Toyota Supra була випущена у 2002 році в Японії.

Toyota Supra

Нове життя Тойота Супра МК 5 (А90) 2020

Toyota Supra
Тойота Супра МК 5 (А90) 2020

Наприкінці 2018 року, після тривалої атаки тизерами та натяками на відродження легенди, Тойота таки випустила нову версію у серію. Ми неодноразово і докладно розповідали про пригоди нової Супри на шляху до конвеєра, про її спорідненість з новим поколінням BMW Z4 та роботу ательє Gazoo Racing над цим проєкт.

Toyota Supra

До нової Toyota Supra 2020 року можна ставитися як завгодно, але все ж приємно, що компанія як мінімум не забуває про своє коріння і продовжує розвивати, в міру можливостей глобального ринку, проєкт класичного задньопривідного дорожнього купе.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *