Як поміняти ланцюг ГРМ на Шкода Фабія 1.2 12 кл. своїми руками

Чеський автомобіль Skoda Fabia виробляється з 1999 року. Двигуни HTP у цієї моделі випускаються з об’ємом 1,2 та 1,4 літра. Привід механізму газорозподілу (ГРМ) ланцюговий чи ремінний. Шкода Фабія з об’ємом двигуна 1,2 літра, має 3 циліндри та 12 клапанів.

Відмінною особливістю є конструкція охолодної сорочки, яка розміщена поперек циліндрів, на відміну від інших моделей, де вона знаходиться вздовж. Це дає можливість не перегрівати двигун при тривалих високих оборотах. За привод газорозподільного механізму відповідає ланцюг. Механізм приводу ГРМ досить надійний, але має свій ресурс. Як замінити ланцюг приводу і що потрібно для заміни, дізнаємось прямо зараз.

Заміна ланцюга ГРМ Шкода Фабія 1.2 HTP

Як показує практика, заміну або натяжку ланцюга ГРМ, рекомендується проводити після 90000 кілометрів пробігу, оскільки збільшується ризик проскакування, що може призвести до зсуву розподільних валів і, відповідно, дорогого капітального ремонту двигуна.

1. Головка блоку циліндрів у зборі з кришкою 2. Блок циліндрів у зборі 3. Балансирний вал 4. Зірочка приводу балансирного вала 5. Масляний насос у зборі 6. Болт кріплення, момент затягування 18 Н-м 7. Напрямна рейка приводу газорозподільного механізму 8. Зірочка колінчастого вала для приводу газорозподільного механізму 9. Зірочка колінчастого вала для приводу масляного насоса 10. Ланцюг приводу масляного насоса 11. Зірочка приводу масляного насоса 12. Масляний піддон 13. Болт 9 14. Кришка 15. Болт кріплення, момент затяжки при установці 20 Н-м + довернути на кут 90° 16. Кільце ущільнювача 17. Втулка 18. Ущільнювальна манжета 19. Шків колінчастого вала ременя приводу навісного обладнання момент затяжки 150 Н-м + довернути на кут 180° 21. Болт кріплення кришки ланцюга приводу ГРМ, момент затяжки 25 Н-м 22. Болт кріплення, момент затягування при установці 50 Н- м 23. Болт кріплення, момент затягування при установці 8 Н-м + довернути на кут 90° 24. До впускного колектора 25. Болт кріплення, момент затягування при установці 10 Н-м 26. Вакуумний керуючий клапан (система примусової вентиляції картерних газів PCV ) 27. Кільце ущільнювача 28. Корпус ланцюга приводу газорозподільного механізму 29. Кришка маслозаливної горловини 30. Кільце ущільнювача 31. Болт кріплення, момент затягування при установці 50 Н-м + довернути на кут 90° 3 механізм. Гідравлічний натягувач ланцюга приводу газорозподільного механізму 34. Болт кріплення, момент затяжки при установці 9 Н-м 35. Ланцюг приводу газорозподільного механізму 36. Зірочка розподільного вала

У процесі експлуатації двигуна на ланцюг припадають основні навантаження, що через певний пробіг призводить до розтягування ланок ланцюга або розриву. Також можливе часткове пошкодження, від’єднання однієї або кількох ланок. Двигун за таких умов продовжує якийсь час працювати, але з перебоями, шумами. Якщо не зробити своєчасно заміну ланцюга ГРМ, розтягнутий або пошкоджений ланцюг, виведе з ладу натягувач та заспокоювачі.

Комплект для заміни ланцюга ГРМ

Заміна ланцюга на Шкода Фабія рекомендується комплектом, куди входить:

 1. Комплект ланцюга приводу розподільного валу. Артикул за каталогом VAG 047198026.
 2. Натягувач ланцюга.
 3. Заспокоювач ланцюга.
 4. Ущільнювач кришки приводу SKОDA 047103161C.
 5. Черевики ланцюга.
 6. Кільце ущільнювача, для кришки розподільної шестерні 58X8, каталожний номер VАG 047103085.
 7. Також знадобиться замінити кільце ущільнювача пробки піддона (16X22), його артикул, VАG N0138481.

Заміну необхідно проводити у певній послідовності, попередньо знявши клеми з акумулятора і лише потім приступати до відкручування кришки ланцюга.

До чого призводить пошкодження та розрив ланцюга ГРМ

Розрив ланцюга неминуче призводить до порушення роботи подачі та займання повітряно-паливної суміші. Без всіх необхідних елементів, відбуваються удари поршнями по клапанах, що призводить до їх загинання. Ціна таким пошкодженням велика, потрібен капітальний ремонт ДВЗ, із заміною комплекту ГРМ, клапанів, поршнів та супутніх деталей.

Як замінити ланцюг ГРМ Фабія 1.2

Для правильної роботи всього двигуна заміну необхідно проводити в певній послідовності. Насамперед потрібно від’єднати мінусову клему акумулятора.

Потім відкрутити пластикову кришку двигуна.

Наступним кроком проводимо демонтаж обладнання:

 1. Зняття котушок запалювання. Краще їх пронумерувати, щоби при монтажі котушки не переплуталися.
 2. Зняття кришки клапанів. Кріпиться за допомогою болтів по периметру.
 3. Від’єднання подушки двигуна. Це необхідно для надання доступу до ланцюга.
 4. Злив моторної оливи. Необхідно повністю злити масло, будь-яку ємність.
 5. Злив антифризу із системи охолодження. Необхідно злити рідину в будь-яку відповідну ємність.
 6. Демонтаж радіатора та всього навісного обладнання.
 7. Демонтується кришка головки блоку циліндрів. Проводиться відкручування болтів та зняття, разом з вентиляторами та всім супутнім.
 8. Відкручується піддон. Необхідно відкрутити глушник, який перекриває доступ до піддону.
 9. Потім потрібно послабити гвинти, кріплення помпи. Необхідно зняти ремені приводу допоміжного обладнання.
 10. Наступним етапом необхідно зняти шків колінчастого валу. Для цього потрібно встановити упор між коленвалом і картером.
 11. Далі знімається шків помпи та масляний насос.

На цьому етапі підготовка до заміни ланцюга закінчена, все навісне обладнання демонтовано, рідини злиті. Тепер можна розпочинати етап демонтаж-монтаж ланцюга ГРМ.


Перед тим як встановити новий ланцюг, потрібно зробити якусь послідовність дій.

Перед встановленням нового ланцюга потрібно зняти натягувач та заспокоювач ланцюга.

Після встановлення новий ланцюг ГРМ, але при цьому необхідно, щоб риска ланцюга збігалася з рисками на шківах. Для цього використовується спеціальний фіксатор розподільних валів.

Складання проводиться у зворотній послідовності.

Під час збирання не забуваємо протерти та знежирити привалкові площини кришки приводу ГРМ…

… та піддону, герметик наносимо на очищену поверхню тонким шаром.

Ресурс двигуна Шкода Фабія

Як показує практика, моторесурс двигуна з 12 клапанами 1.2 12V становить від 200000 до 300000 кілометрів. При пробігу понад 200 тис. кілометрів, спостерігається нерівномірна робота двигуна та падіння компресії у циліндрах, на моніторі виводиться код помилки.

Заміна ланцюга ГРМ на трициліндровий двигун Шкода Фабія 1.2 проводиться після пробігу не менше 90 000 км.

Причиною може бути знос циліндрів, кілець та поршнів або наявність нагару на клапанах. При більш тривалій експлуатації є ризик прослизання ланцюга ГРМ, що неминуче призведе до зміщення фаз газорозподілу та капітального ремонту двигуна.

One thought on “Як поміняти ланцюг ГРМ на Шкода Фабія 1.2 12 кл. своїми руками

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *