Як правильно прикурити слабий аккумулятор

Ну нічого, начебто, особливого — дроти накинув, завівся і поїхав далі. Насправді при неправильній передачі стартового струму від одного автомобіля до іншого щорічно згоряють сотні одиниць дорогої техніки. Нагадаємо, як правильно прикурити акумулятор, що сів, від іншого автомобіля і коли цього робити категорично не рекомендується.

У чому проблема при прикурюванні

Основна проблема при підключенні акумулятора, що сів, до живого, при цьому обидві АКБ стоять на автомобілях — вихід з ладу батареї, генератора, електроустаткування, систем самодіагностики та електронних блоків управління, небезпека короткого замикання, навіть вибуху АКБ. Зрозуміло, ми говоримо не про ВАЗ 2101 та Запорожці, а про сучасні машини.

Причому всім цим неприємностям цілком може бути схильний не так той автомобіль, що просить, скільки той, що дає можливість підкурити. Пояснюється це просто — адже саме на автомобілі-донорі вся система електрообладнання під напругою і практично нічим не захищена, скажімо так, від дурня.

прикурити акб

Саме тому (та й не тільки тому) в дорогих автомобілях виробники намагаються якомога далі сховати від пустотливих рученят власників найвразливіші вузли та агрегати. З’явилися проблеми — їдь до дилера чи професійної СТО.

Ще одна проблема при запуску від стороннього акумулятора може чекати донора в тому випадку, якщо машина ще на гарантії. У тому випадку, якщо система діагностики покаже таке грубе втручання в електрообладнання, машину з гарантії можуть зняти.

Тому багато власників нових авто не поспішають підставляти свої акумулятори, генератори та гаяти час і гроші через душевну доброту.

пусковий пристрій

Оптимальним виходом з такої ситуації, звичайно, стане джамп-стартер, або автономний пусковий пристрій. В їх асортименті та характеристиках ми розбиралися нещодавно.

Коли не можна запускати двигун від АКБ іншого автомобіля

Навіть усі перелічені складності далеко не повністю описують можливі проблеми при прикурюванні мертвого акумулятора. Дуже багато залежить саме від водія, який просить допомоги. Ось частина найважливіших випадків, коли категорично не можна прикурити:

 • Акумулятор сів вхлам і давно. Дуже небезпечна ситуація. Найчастіше оживити АКБ навряд чи вдасться. А при спробі старту від живого акумулятора може виявитися, що електроліт промерз, пластини обсипалися або просто замкнуті.
  старий акб
  Результат при спробі запустити такий двигун абсолютно непередбачуваний як для донора, так і для пацієнта.
 • Електрообладнання на автомобілі з розрядженою батареєю має бути в ідеальному стані . Як мінімум, необхідно перевірити стан усіх запобіжників.
  запобіжник
  Якщо хоча б один із них виявиться згорілим, у мережі є проблема, яку потрібно вирішити, перш ніж намагатися запустити автомобіль. Якщо цього не зробити, машина з нормальною АКБ наражається на серйозний ризик.
 • Чистота та стан клем та контактів на розрядженій АКБ. Кожен розумний водій розуміє, що контакти повинні бути оброблені спеціальним струмопровідним антикорозійним мастилом, а будь-який прояв окислення на них неприпустимий. Клеми повинні прилягати до контактів повністю та добре затягнуті.
  клема окислилася
  А якщо ні, то отримаємо величезні втрати струму, перегрів і іскріння, що може привести як мінімум до виходу з ладу генератора автомобіля донора.
 • Якість та стан пускових кабелів для прикурювання. Абсолютно неприпустимо виконувати спроби запуску на проводах з малим перетином і не призначених для цього, з пошкодженнями, скручуваннями або надто великою довжиною.
  кабель
  Особливу увагу варто звернути на крокодили — кволенькі крокодили, тонкі дроти — це прямий шлях до перегріву та загоряння.

Якщо жоден з цих пунктів до вашого автомобіля не відноситься, можна намагатися запустити двигун від машини з робочою АКБ, прикурити, суворо дотримуючись ряду важливих правил.

Запускаємо двигун зі слабкою АКБ. Як прикурити правильно

 1. Паркуємо автомобілі віч-на-віч на відстані близько пів метра. Слідкуємо, щоб кузова не торкалися один одного. Обидві машини стоять на ручному гальмі, коробки передач на нейтралі (режим паркінгу на АКПП).
  прикурити акб
 2. На обох машинах вимикаємо запалювання і для впевненості виймаємо ключі із замків запалювання.
 3. Вимикаємо абсолютно всі споживачі електрики на обох автомобілях: радіо, підсвічування, протитуманки, ДХВ, обігрівачі сидінь, словом, все, що може відбирати енергію пуску.
 4. Розкладаємо пускові кабелі на всю довжину окремо один від одного, щоб крокодили не торкалися один одного.
 5. Відкриваємо обидва капоти, знаходимо акумулятори і розташування плюсових і мінусових клем.
 6. Якщо клеми хоч трохи брудні — ретельно протираємо їх ганчіркою або м’якою металевою щіткою.
 7. Підключаємо позитивний затискач (як правило, червоного кольору) до плюсової клеми мертвого акумулятора.
  прикурити акб
 8. Зміцнюємо другий кінець плюсового кабелю на клемі автомобіля-донора.
  прикурити акб
 9. Після цього закріплюємо мінусовий кабель на АКБ донорської машини.
  прикурити акб
 10. Другий кінець мінусового кабелю прикріплюємо не до АКБ, а до маси автомобіля з мертвим акумулятором. Це може бути блок циліндрів, подушка двигуна, будь-яка очищена і незабарвлена частина кузова.
  прикурити акб
 11. Запускаємо двигун робочого автомобіля.
 12. Чекаємо кілька хвилин (5-10), щоб дати можливість мертвій батареї хоч трохи зарядитись.
 13. Пробуємо запустити проблемний двигун. Якщо прикурити не виходить з першого разу, потрібно почекати ще кілька хвилин, після чого спробу повторити.
 14. Коли двигун автомобіля-пацієнта запущено, не поспішаємо відключати кабелю, нехай він попрацює кілька хвилин, після чого відключаємо мінусовий кабель.
 15. Акуратно відключаємо всі кабелі, не допускаючи контакту затискачів один з одним.

Теоретично в цю послідовність можна вносити правки. Наприклад, багато хто вважає, що першим має бути підключений плюсовий провід, оскільки так ризик отримати коротке замикання мінімальний. Також є власники, які звикли відключати АКБ автомобіля-донора після запуску, щоб унеможливити пошкодження електрообладнання, якщо щось піде не так.

прикурити акб
Проста схема, яка показує, як правильно під’єднати акумулятори під час прикурювання.

Однак тут є підводний камінь — при відключенні АКБ це обов’язково реєструє електронний блок управління, що може вплинути на масу моментів. Чим новіший автомобіль, тим більша ймовірність появи помилок.

До уваги:
І ще. Прикурювання безпечно виконуватиметься між двома автомобілями тільки в тому випадку, якщо різниця між ємностями акумуляторів не перевищує 10-15%.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *