Автомобільні акумулятори: робимо правильний вибір

Правильний вибір акумулятора для автомобіля дозволить не тільки забезпечити ефективний пуск двигуна, але й заощадити. Тому що АКБ із непридатними для конкретної машини параметрами може швидко вийти з ладу. Параметри акумуляторів – це не лише ємність. Є безліч інших, не менш важливих факторів, що впливають на якість роботи батареї та систем автомобіля загалом. Як правильно вибрати акумулятор для машини, які АКБ бувають на ринку і який акумулятор краще в конкретному випадку, розбиратимемося разом.

 

Види автомобільних акумуляторів

аккумуляторы
Всі сучасні типи акумуляторів

Стартерні або пускові акумулятори виділяються серед багатьох різновидів інших батарей. Основна їхня відмінність — здатність короткочасно видавати високі пускові струми. Саме струми високого значення необхідні обертання стартера, особливо у холодний період року.

Крім цього, АКБ повинна підтримувати життєздатність всіх споживачів електрики на борту автомобіля, коли двигун заглушений або при несправному генераторі, що теж іноді важливо. Хоч би що там було, на ринку ми можемо купити акумулятори для авто кількох типів.

Свинцево-кислотні сурм’янисті батареї

устройство акб

У кожному акумуляторі знаходиться по 6 пар свинцевих пластин (позитивна та негативна), ізольованих як одна від одної, так і всередині пари. Чистий свинець не використовують, оскільки він швидко зношується в процесі електролізу, оплавляється та обсипається. Для збільшення терміну служби пластини до її складу почали додавати сурму. Цей напівметал зміцнює свинець та продовжує термін служби. Якщо в пластині понад 5% сурми, акумулятор вважається сурм’янистим.
сурьмянистый акб
Такі акумулятори вже майже не використовуються

Це найстародавніший вид автомобільних акумуляторів, який сьогодні практично не використовується. Навіть візуально вони дуже відрізняються від сучасних — ебонітовий чорний корпус, неізольовані перемички між банками. Найбільший мінус таких батарей у тому, що сурма різко каталізує процес електролізу, викликаючи активне виділення водню та кисню з електроліту, процес нагадує кипіння.

В результаті рівень електроліту різко падає, пластини висихають та обсипаються. Щоб такого не відбувалося, необхідно часто контролювати рівень електроліту і при необхідності доливати дистильовану воду. Тому сурм’янисті свинцево-кислотні АКБ називають обслуговуваними.

Свинцево-кислотні малосурьм’янисті АКБ (Sb)

акб малосурьмянистый

Цей вид батарей відрізняється від попередніх тим, що відсоток вмісту сурми у пластинах не перевищує п’яти. Це саме ті акумулятори, які можна придбати у кожному автомагазині. Ціна таких АКБ мінімальна, бюджетний клас. З брендів можна назвати:

 • Starta;
 • Vega;
 • Stayer;
 • Электроисток.

Обслуговувати такі батареї теж доведеться, та й плюси у них є. Малосурм’янисті АКБ стійкі до глибокого розряду, не бояться перепадів напруги в бортовій електромережі, ціна акумулятора мінімальна. Їх встановлюють на літні автомобілі вітчизняного виробництва та іномарки віком від 10 до 12 років.

Свинцево-кислотні кальцієві АКБ (Са/Са)

Щоб зменшити випаровування води з електроліту та продовжити життя свинцевим пластинам, замість сурми у свинець почали додавати кальцій. В результаті вдалося досягти менш інтенсивного процесу електролізу, мінімального випаровування електроліту при збереженні всіх властивостей АКБ. Такі батареї називають необслуговуваними, оскільки весь термін служби (5-7 років) долив дистильованої води не вимагається.
кальциевый акб
Недорогий, але непоганий кальцієвий акумулятор Аком

Але є і мінуси. Наприклад, кальцієві батареї болісно реагують на глибокий розряд. Достатньо 4-5 розрядів, щоб батарея повністю вийшла з ладу. Ще вони дуже чутливі до зарядної напруги, отже, до стабільності роботи бортової мережі, роботи генератора та елементів, що управляють. Та й ціна акумуляторів Са/Са значно вища, ніж у попередніх.

Встановлюють такі батареї на автомобілі останніх років випуску, які можуть забезпечити точність та стабільність зарядного струму. З брендів найчастіше звертають увагу на такі:

 • Mutlu;
 • Varta;
 • Topla Top;
 • BOSCH;
 • Energizer.

Гібридні акумулятори (Са+ або Са/Sb)

Гибридные аккумуляторы (Са+ или Са/Sb)

І вашим, і нашим. Гібридні батареї мають у конструкції банки одну пластину свинцево-кальцієвого складу (негативна), а позитивна виконана із свинцево-сурм’янистого складу. В результаті, купуючи батарею, виконану за технологією Са+, ми маємо якості та характеристики і тих, та інших батарей, що приведені до спільного знаменника, усереднені. Ціни на АКБ гібридної технології також середні. Усі ті бренди, що випускають кальцієві батареї, продають і гібридні.

Їхні переваги:

 • мала витрата води;
 • невисокий рівень саморозрядження;
 • стійкість до глибокого розряду;
 • високі пускові токи.

Кислотно-лужні гелеві АКБ (Gel)

гелевый акб
Гелевий акумулятор Оптіма

Загалом, гелеві батареї працюють за тим же принципом, що й інші й відрізняються лише одним — замість рідкого електроліту в банках знаходиться електроліт у зв’язаному вигляді, у вигляді гелю.

Зменшення плинності електроліту в рази підвищило безпеку при експлуатації АКБ, оскільки сірчана кислота, вилившись з акумулятора, може наробити багато бід. Крім цього, гелева батарея компактніша за звичайну і не боїться низького розряду. Проте є й мінуси. Батарея дуже чутлива до умов зарядки та навантажувальні характеристики дещо нижчі, ніж в інших.

Акумулятори Absorptive Glass Mat (AGM)

агм
Склад AGM батареї

У таких батареях електролітом служить скловолокно, що адсорбує, просочене тим же гелем. А ось пластини можуть мати класичний плаский вигляд, а можуть бути рулонного типу. У такому випадку батарея має дуже компактні розміри при високій ємності та потужності. Безперечно, позитивними якостями батарей AGM вважаються:

 • термін служби до 8-10 років;
 • мінімальний внутрішній опір та дуже високий ККД;
 • не чутливі до кута встановлення;
 • робочі температури від — 40 до +40 градусів;
 • не потребують обслуговування протягом всього терміну служби;
 • повністю безпечні.

Проте ціна такого гелевого автомобільного акумулятора рідко буває нижчою від $230-300, вони дуже чутливі до зарядного струму, тому їх ставлять тільки на преміальні автомобілі.

Параметри автомобільних АКБ

Незалежно від типу батарей, кожна з них може мати несумісні з автомобілем параметри. Щоб купити акумулятор, що ідеально підходить до конкретного автомобіля, необхідно врахувати наступне:

 1. Розміри. У принципі всі АКБ стандартизовані за розмірами, але складність у тому, що стандартів є як мінімум три — американський, європейський та азіатський. Євроакумулятори мають розміри 175-242х175х175-190 мм для легкових автомобілів та 278-518х175-240х175х242 мм для середньотоннажних та важких вантажівок та автобусів.

  Всі корейські та японські АКБ вписані у розміри 187-261х127-175х190-227 мм для легкової техніки та мікроавтобусів. Вантажні акумулятори 306х173х225 мм. Крім того, азіатські батареї мають клеми прямо на верхній кришці, тому встановити її на європейську машину може бути проблематично.

  полярность акб

 2. Клеми можуть мати різні розміри та форми. Євростандарт – 17,9 мм мінус, 19,5 мм плюс. Азіатський стандарт – 11,1 мм мінус, 12,7 мм плюс.
  полярность

 3. Полярність. Цей параметр вказує на розташування негативної клеми. Може бути пряма (+ праворуч, ліворуч) і зворотна (праворуч, ліворуч).

  прямая и обратная полярность

 4. Тип кріплення батареї до робочої площини.

 5. Місткість батареї. Повинна бути вказана виробником автомобіля. Як правило, для легковиків використовуються АКБ з ємністю 50-60 А/год, для позашляховиків – 70-80 А/год, для вантажівок та автобусів від 90 А/год та вище.
  аккумуляторы

Ідеальних акумуляторів не буває і який із них кращий, вирішують параметри відповідності з конкретним автомобілем. Нам залишається вибирати АКБ, дотримуючись рекомендацій виробника автомобіля та дотримуватися грамотного балансу критеріїв.
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *