Як вигнати повітряну пробку із системи охолодження
Як вигнати повітряну пробку із системи охолодження

Як вигнати повітряну пробку із системи охолодження

Повітряна пробка у системі охолодження ні до чого хорошого не приведе, а вчасно видалена особливої ​​шкоди не завдасть. Для застарілих двигунів з мінімальною кількістю датчиків і електроніки, на зразок ВАЗ 2110, Деу Ланос, Сенс, Лачетті пробка в системі не така критична, оскільки вона не так буде впливати на систему управління двигуном. У нових моторах Ford Focus 3, Kia Ceed, Хендай Соляріс повітря у системі може натворити куди більших неприємностей, тому і думати, як видалити пробку із системи охолодження потрібно інтенсивніше.

Ознаки появи повітряної пробки у системі

схема системы

Основною ознакою появи повітряної пробки є порушення циркуляції охолоджуючої рідини, а це може виражатися в таких симптомах:

  • Перегрів двигуна без особливих навантажень та при мінусових температурах. При цьому ми маємо на увазі, що помпа працює справно, термостат відкриває клапан і рідина може проходити по великому колу.
  • Пічка дме холодним або ледь теплим повітрям. Тут причина теж зрозуміла — рідина просто не доходить до радіатора обігрівача, тому там холодний антифриз навіть при прогрітому двигуні.
воздушная пробка

Непрямими ознаками порушення циркуляції рідини в системі можуть бути неправильні показання датчиків, що призводять до появи кодів помилок при скануванні системи CAN. Обмовимося ще раз – ми маємо на увазі, що всі вузли системи охолодження перевірені та справно працюють – помпа, термостат, обидва радіатори та двигун у справному стані.

Чому з’являється пробка в системі охолодження, причини та несправності

Однією з основних умов нормальної роботи системи охолодження є бездоганна герметичність.


Якщо на старих двигунах ВАЗ та інших допотопних автомобілів система була умовно герметичною, то всі сучасні мотори повинні мати герметичну систему. У нових моторах лише одна заливна горловина — в розширювальному бачку і вона повинна мати герметичну кришку з клапаном, який у разі потреби стравлює пару та зайвий тиск. Отже, основний шлях для проникнення повітря в систему охолодження – негерметичність.

Негерметичність системи

Проникнення повітря у систему відбувається так: патрубок або радіатор підтікає, а у вільний об’єм системи потрапляє повітря через редукційний клапан розширювального бачка.

Після цього повітря поєднується з антифризом і у вигляді маленьких бульбашок розганяється по системі. Звичайно, що нескінченно так продовжуватися не може, тому одночасно повітря починає накопичуватися в певній точці системи охолодження, як правило, у самій верхній, в районі впускного колектора.

Закипання антифризу

Сучасні добрі антифризи закипають дуже рідко, оскільки їх властивості зберігаються аж до 120-140 градусів без змін. А вода, як відомо, закипає вже за сто градусів, при цьому активно виділяється пара.

Власне, для закипання без перегріву як такого достатньо залити в систему будь-який тосол з кіоску на окружній і при теоретично нормальній робочій температурі ця чарівна рідина забезпечить закипання, виділення пари та, як наслідок, відмінну міцну повітряну пробку.

Існує ще кілька причин, з яких може утворитися повітряний затор:

  1. Дефект помпи, при якому вона втрачає герметичність і просто всмоктує повітря на певних обертах двигуна.
  2. Поломка редукційного клапана кришки розширювального бачка або порушення герметичності прокладання кришки.
  3. Дефекти радіатора пічки, основного радіатора, патрубків. При цьому явно видно потік та діагностувати їх нескладно.
  4. Найнеприємніша ситуація, коли прогорає або продавлюється прокладка головки блоку циліндрів. І тут у систему охолодження потрапляє не повітря, а вихлопні гази. Видалення пробки в цьому випадку нічого не дасть доти, доки не буде усунуто несправність. Симптоми такої поломки – явний густий білий дим із вихлопної труби.

Власне, це і є основні причини появи пробок повітря в системі охолодження, проте при неправильній заміні антифризу можна запустити повітря у систему.

Як вигнати повітряну пробку із системи охолодження

Прибрати повітряні пробки набагато простіше в тих випадках, коли їхня поява не викликана серйозними несправностями


Щоб видалити повітряну пробку із системи, можна використовувати один із трьох способів, кожен з яких може бути ефективним у тій чи іншій ситуації та при тій чи іншій поломці.

Спосіб перший. Для рішучих

Сто разів перевірений і дійсно ефективний метод видалення повітряної пробки полягає у штучній розгерметизації системи та примусовому стравлюванні повітря. Логічно припустити, що повітря збиратиметься у найвищій точці системи охолодження.

У кожного двигуна вона своя, але суть полягає в тому, щоб при запущеному та прогрітому двигуні на холостих обертах вчасно зняти патрубок шланга прогріву дросельного вузла та стравити повітря.

пробка

Звичайно, виконуючи видалення пробки таким чином, ми втрачаємо частину антифризу, але його можна злити не на підлогу, а у чисту ємність, та потім залити назад. Ще одна незручність полягає в тому, що рідина буде гарячою, тому працювати без захисних рукавичок не рекомендується. Проте ми гарантовано видалимо пробку.

Перевіряємо роботу системи на ходу з повністю увімкненим обігрівачем. Якщо пробка видалена, пічка дме гарячим повітрям.

Спосіб другий. Для невпевнених у собі

Іноді може допомогти такий спосіб, при якому не потрібно нічого знімати і нічого зливати, а тим більше мати справу з гарячим антифризом. Залежно від того, з якого боку у нас розташований розширювальний бачок, піднімаємо цей бік на домкраті, знімаємо пробку з бачка, запускаємо двигун і на середніх обертах починаємо активно м’яти нижній патрубок радіатора.

Мені доти, поки бульбашки повітря не перестануть виходити з розширювального бачка. Після цього перевіряємо роботу системи так само, як у першому випадку.

Спосіб третій. Для лінивих

Особливою ефективністю цей спосіб не відрізняється, але й простіше ще не придумали. Можна спробувати видалити пробку, заїхавши на підвищення передніми колесами, причому чим вище буде розширювальний бачок, тим краще. Затягуємо ручник і кілька хвилин даємо двигуну попрацювати на холостих, після чого потрібно добре прогазувати і спуститися з горбочка.

Тепер на рівній площадці перевіряємо рівень антифризу, при необхідності доливаємо до норми. Перевірку стану системи проводимо так, як і в перших випадках.

бачок

Незалежно від способу видалення повітряної пробки із системи, після процедури двигун не повинен перегріватись, а обігрівач видаватиме максимальну температуру повітря при відповідних налаштуваннях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *