Клапан EGR Volkswagen Golf IV та помилка Р0401 (16786)

Старенькі Volkswagen Golf 4 покоління збиралися аж до 2006 року. На них встановлювали близько десятка різних двигунів із гарним набором коробок передач. Зокрема, 16-клапанні мотори 1,4 та 1,6 л різних серій проявили себе як надійні та витривалі агрегати з невеликими проблемами. Одна з них – несправний або зношений клапан EGR, що викликає помилку Р0401 (16786).

Що таке помилка Р0401 на Гольф 4

Код помилки Р0401, прочитаної сканером OBDII, відповідає внутрішній системній помилці 16786. Ці дані прямо вказують на проблеми з системою рециркуляції вихлопних газів. Помилка не настільки критична, щоб відразу глушити двигун, проте усувати її потрібно якнайшвидше.

ошибка гольф 4

Є низка супутніх помилок та кодів несправностей:

 • Р0401 (16786) – підвищена пропускна здатність клапана;
 • 17559 – бідна суміш;
 • Р0402 – клапан ЄГР не відповідає;
 • Р0403 (16787) – збій у роботі клапана;
 • Р0407 (16791) – низький рівень сигналу від датчика клапана EGR.

Наслідки затягування з усуненням причин, що викликали появу помилки Р0401 Volkswagen Golf IV — висока витрата палива, можливий прогар днища поршня, пошкодження каталізатора та прогар клапанів.

Тому жартувати із клапаном ЄГР небезпечно.

Клапан EGR на Volkswagen Golf IV. Що це і як працює

Теоретично клапан рециркуляції відпрацьованих газів служить лише для того, щоб зменшити кількість шкідливого оксиду азоту на вихлопі. Речовина утворюється в камері згоряння, коли температура займання суміші перевищує 1390 градусів, при цьому тиск залишається дуже високим.

Але не все так просто. Якщо температура в камері згоряння надто висока (з різних причин) виникає небезпека виникнення детонації, прогару клапанів і поршнів, спостерігається низка інших негативних явищ. Тому вже з початку 70-х років інженери почали вживати заходів для зниження температури в камері згоряння.

Одним із найефективніших способів для цього виявилося підмішування до робочої суміші негорючого інертного газу в невеликій пропорції, не більше ніж 5-10%, іноді – до 18%.

У результаті найпростіше і найдешевше використовувати для цього звичайні вихлопні гази. У всіх сучасних двигунах реалізовано схему повернення (рециркуляції) відпрацьованих газів у камеру згоряння. При цьому важливо дотримуватися пропорції, що контролює електроніка.

Що таке система EGR Фольксваген Гольф

Вся система називається EGR (exhaust gas recirculation), а основним дозатором вихлопу на впуск служить клапан. На автомобілях Volkswagen Golf 4 покоління з бензиновими двигунами 1,4 і 1,6 л (AFK, APE, BCA, ATN, можуть бути інші літерні позначення) встановлюється такий клапан ЄГР.

клапан EGR Volkswagen Golf IV

На більш старих бензинових двигунах, наприклад, AHW, клапан виглядає по-іншому.

клапан EGR Volkswagen Golf IV

Однак принцип роботи системи не відрізняється залежно від конструкції клапана. Основне її завдання — подавати невелику кількість відпрацьованих газів на впуск у певних режимах роботи:

 • на холостих оборотах система не використовується, клапан закритий, оскільки у вихлопі міститься мінімум оксиду азоту;
 • на максимальних оборотах система також відключається, тому що у двигуна інші пріоритети – максимальна потужність;
 • основний діапазон роботи системи EGR – середні обороти та середнє навантаження, швидкості від 60 до 100 км/год.

У сучасних двигунах все це контролюється електронікою, яка подає імпульс на електромагнітний клапан EGR Volkswagen Golf IV.

Які бувають клапани EGR

На моторах VW середини 90-х встановлювали пневмомеханічні клапани ЄГР. Вони відповідали максимум норм Євро-2. Працювали вони просто — у корпусі клапана встановлювався запірний конус, пов’язаний із мембраною, що навантажена пружиною. У верхній частині мембрани створювалося розрядження завдяки падінню тиску у впускному колекторі.

схема вакуумного клапан
Клапан EGR Volkswagen Golf IV вакуумно-механічного типу працює за такою схемою: 1) запірний конус клапана; 2) пружина; 3) діафрагма; 4) на впускний колектор; 5) відпрацьовані гази; 7) розрядження.

Внаслідок чого запірний конус піднімався. Чим сильнішим було розрядження, тим вище піднімався запірний конус і тим більше вихлопних газів потрапляло на впуск. Звичайно, така конструкція не могла забезпечити точності дозування газу і не могла враховувати всіх режимів роботи двигуна.

На двигунах Гольф 4 після 2000 року почали встановлювати електромагнітні клапани ЄГР. Такий пристрій дозував гази гранично точно, оскільки керувався за допомогою електронного блоку управління двигуном.

клапан EGR Volkswagen Golf IV

Як працює клапан EGR Volkswagen Golf IV, принцип роботи

Клапан EGR моторів VW об’ємом 1.4, 1.6, 1.8 та 2.0 л оснащувався вже не вакуумним, а електричним приводом запірного конуса. За це відповідав соленоїд, на який подавалася напруга від 3,2 до 5 В залежно від навантаження двигуна, умов роботи, температури, тиску на впуску, положення дросельної заслінки.

схема егр гольф
Принципова схема роботи системи ЄГР на Гольф 4: J537 – блок керування двигуном; N121 і G212 клапан ЄГР та його датчик відповідно, 1) впускний колектор; 2) повітряний фільтр; 3) трубопровід до впускного колектора.

ЕБУ збирав дані з усіх датчиків та обчислював необхідний ступінь відкриття клапана. Такі клапани, як на фото, мали лише одну трубку, що закінчується фільтром для зв’язку з атмосферою. Як і раніше клапан EGR встановлюється біля випускного колектора справа, а приводиться в дію імпульсом від блоку управління двигуном.

У корпусі клапана встановлений потенціометр (датчик), який має ступінь відкриття запірного конуса, і передає ці дані на ЕБУ.

В результаті роботи системи подача вихлопних газів на впуск під час прогріву двигуна (до температури антифризу 35-40 градусів), на холостих обертах та на повній потужності перекрито.

Якщо контакти клапана ЄГР не подавати напруги, він повністю закритий. Коли антифриз прогрівається до 35 градусів, ЕБУ подає мінімальну напругу на контакти соленоїда, який відкриває клапан. Ступінь відкриття клапана залежить від низки параметрів:

 • навантаження на двигун;
 • кількості оборотів;
 • температури антифризу;
 • тиску повітря на впуску.

Датчик клапана EGR (потенціометр) розташований у верхній частині вузла поруч із контактною групою. Соленоїд є кроковим електродвигуном, саме він за командою ЕБУ відкриває або закриває конусний клапан.

схема клапана егр
Конструкція клапана ЄГР Фольксваген Гольф 4: 1) клапан; 2) вихлопні гази; 3) котушка; 4) якір; 5) потенціометр; 6) зв’язок з атмосферою; 7) на впускний колектор.

Щоб тиск усередині клапана ЄГР був стабільним, у корпусі розташований штуцер зв’язку з атмосферою, на який надягають трубку. У деяких модифікаціях двигунів 1.4 та 1.6 л трубка виводиться у повітряний фільтр, у більшості – на кінці трубки встановлено свій фільтр, тоді трубка нікуди не підключається.

клапан егр гольф 4
На кінці трубки зв’язку з атмосферою встановлено фільтр.

Як перевірити клапан ЄГР на Фольксваген Гольф 4

Зняти клапан EGR на Гольфі досить просто — достатньо відвернути дві гайки на корпусі клапана (у деяких випадках два болти), відкрутити фланець трубки зв’язку з впускним колектором, зняти електричний роз’єм, потім акуратно відокремити корпус клапана від головки блоку циліндрів.

клапан єгр гольф
Розташування клапана ЄГР: 1) випускний колектор; 2) клапан рециркуляції; 3) зв’язок з атмосферою; 4) на впускний колектор.

Як ми вже знаємо, в пам’ять ЕБУ заносяться дані про відкриття клапана, максимальний робочий хід і зсув нульової точки, про що будуть говорити відповідні коди помилок.

Отже, спочатку перевіряємо працездатність соленоїда. Вимірюємо опір на контактах 1 та 2. Це обмотка соленоїда. Номінальний опір – 9 Ом.

клапан егр гольф 4

Потім перевіряємо опір на контактах 3 та 4 на фото. Це датчик положення клапана (потенціометр). У відключеному стані опір має становити 1,7 кОм.

сопротивление датчика егр гольф 4
Вимірювання опору датчика клапана ЄГР мультиметром.

Якщо ці дані співпадають із номінальними, перевіряємо хід штока клапана. Для цього буде необхідний блок живлення з плавним регулюванням вихідної напруги на 12 В. Підключаємо контакти блоку живлення до контактів живлення соленоїда і поступово збільшуємо струм з 3 до 5 В. У цей час отвір подачі відпрацьованих газів повинен перекриватися від повністю відкритого до закритого. Що й скаже про робочий стан клапана.

клапан егр гольф 4
При збільшенні напруги на виводах живлення соленоїда вікно відведення вихлопних газів має повністю перекриватися.

Якщо це не так, доведеться або розбирати клапан ЄГР, або купувати новий. Теоретично клапан нерозбірний, однак у нижній частині корпусу є завальцювання, яке можна акуратно послабити і отримати доступ як до потенціометра (датчика клапана ЄГР), так і соленоїда і штока клапана.

У деяких випадках допомагає очищення каналів клапана від нагару та відкладень. Для цього використовують аерозольні карбклінери або на крайній кінець WD-40.

Якщо вдалося виконати ремонт, мастило, очищення механізму клапана ЄГР, місце розвальцювання акуратно завальцовується, після чого його бажано посадити на міцний термостійкий клей (відмінно справляється двокомпонентна епоксидка).

Який клапан EGR на Volkswagen Golf IV 1,4 та 1,6 л краще

Якщо ремонт не вдався, або перевірка показала повну непрацездатність клапана, доведеться купувати новий. Саме новий, а не з розбірки, оскільки там він невідомо в якому стані.

клапан егр гольф 4

Оригінальний клапан EGR VAG для моторів 1.4 та 1.6 л має каталожний номер 036131503T, ціна близько $65-70 за б/в, а за новий просять від $215. Недешево, зате надійно. Ресурс нового клапана щонайменше 300 000 км. З оригінальним клапаном у комплекті йдуть дві прокладки.

Існують і аналоги. Наприклад:

 • AND, №3813045 близько 1000 гривень ($38);
 • Mobiletrone, EVEU022, ціна 65 доларів;
 • Pierburg, каталожний номер 728248170, ціна 3700 гривень;
 • JP Group, №1119902200, ціна близько 40 доларів;
 • Trucktec, каталожний номер 0714040, ціна клапана близько 70 доларів;
 • Engitech, №ENT500016, ціна 1500 гривень та низка інших.

Чи варто глушити клапан EGR Volkswagen Golf IV

Виходячи з захмарної ціни на клапан EGR для машини двадцятирічної давності, багато хто розв’язує питання з поламаним клапаном радикально — просто глушать його. Почасти це має якийсь сенс, але у випадку з клапаном вакуумно-механічного типу.

Коли вмирає електричний клапан, ситуація з його видаленням ускладнюється ось чим. Усі налаштування системи керування двигуном, всі номінальні параметри системи, всі датчики та їх калібрування розраховані на підмішування вихлопу до робочої суміші.

заглушки егр
Ось такі заглушки з прокладками продають для видалення клапана ЄГР на Гольф 4. Металева заглушка через прокладку просто встановлюється на головку блоку циліндрів.

Отже, видалення клапана без перепрошивки електронного блоку управління двигуном може призвести до появи купи неприємностей.

Цілком ймовірні такі прояви:

 • висока витрата палива;
 • нестійка робота у перехідних режимах;
 • провали при розгоні;
 • троїння двигуна та низка інших наслідків.

Тому, якщо є можливість, краще встановити робочий (новий) клапан ЄГР або якісно відновити старий.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *