Oldsmobile 88 Rocket

Oldsmobil Rocket 88: першому у світі мускул-кару 70 років

Можливо, кожен, кому небайдужі автомобілі, знає, що таке мускул кари. Цього року виповнюється 70 років з моменту появи автомобіля, з якого почалася ера потужних машин з восьмициліндровими V-подібними блоками під капотом. Це шикарний, спритний і стильний Oldsmobile 88 1949 року.

Що було першим мускул-каром?

Ви маєте рацію, все не так однозначно, історія не чорно-біла, і історія автомобільної промисловості тим більше. Наприклад, хтось вважав першим автомобілем, який можна ставити в один ряд з Mustang, Charger і Сamaro, Pontiac GTO 1964 року. GTO був особливою версією Pontiac LeMans, який за доплату (тоді $295) зробив модель веселішою, швидшою та галасливішою машиною.

Pontiac GTO 1964
Pontiac GTO 1964 року

Цікавішу версію вирізняли не лише логотипи GTO. Клієнт отримав 6,4-літровий восьмициліндровий двигун потужністю 324 сили, триступеневу механічну коробку передач із зубчастою передачею Hurst, закріпленою на підлозі, жорсткішу підвіску та колеса більшого розміру.

І був ще один пакет із потужнішим двигуном (349 сил), чотириступеневою механічною коробкою передач і самоблокувальним диференціалом. Повністю прокачаний GTO коштував 4500 доларів і важив близько 1600 кілограмів.

Конкуренція як двигун прогресу

Ось ми і розібралися, що таке мускул кари — це більш-менш поширені моделі, оснащені великим і потужним восьмициліндровим двигуном та іншими фішками для поліпшення керованості, іншою підвіскою.

Але навіть попри те, що Pontiac GTO, мабуть, запустив в обіг автомобілі з амбіціями, він не був першим, хто вигадав подібний рецепт. Якщо ми повернемося назад у часі, ми зіткнемося з різними реактивними версіями автомобілів, такими як Ford Galaxy (R-версія зробила чверть милі за 12 секунд, що є приголомшливим результатом), Chevrolet Impala або Dodge Dart.

Chrysler C-300 1955
Chrysler C-300 1955 року

Є ще Chrysler C-300 1955 року, який пропонував 300 сил і свого часу був найпотужнішим американським автомобілем (і настільки цікавим, що заслуговує на окрему статтю). У першій половині 1950-х років домінував відомий Hudson Hornet.

Hudson Hornet
Hudson Hornet 1952 року, підготовлений до перегонів NASCAR

Oldsmobile Rocket 88, автомобіль-бунтар

Oldsmobile 88 Rocket
Oldsmobile 88 Rocket 1949 року

Але якщо озирнутися в 40-і роки, ми раптово виявимо Oldsmobile 88 Rocket. Ця модель була побудована на платформі відносно спокійного і компактного автомобіля, за американськими мірками, Olds 98. Olds 88 випускали в кузові седан, купе, кабріолет і універсал завдовжки понад 5,1 метра.

Під капотом було встановлено п’ятилітровий великий і продуктивний V8 від більшого Oldsmobile 98. Це був незвичайний крок, оскільки V8 був призначений в основному для найбільших і розкішних автомобілів.

Oldsmobile 88 Rocket
Протягом кількох років поспіль Oldsmobile 88 Rocket вигравав перегони за перегонами в серії NASCAR

Усе це давало змогу відносно невеликому купе розганятися до сотні за 12 секунд, що непогано навіть для більшості сучасних автомобілів. Чверть милі Олді ковтав 19,9 секунди. Легкий кузов, особливо з опціональним пластиковим знімним верхом, укупі з потужним двигуном і відмінною аеродинамікою зробили свою справу, а кабріолет Oldsmobile 88 працював як pace-car на перегонах Indy 500.

Так, сьогодні ці цифри, п’ять літрів об’єму і 135 сил при 384 Н∙м, здаються смішними. Але в 40-х роках це була магія, яка притягувала публіку. Тим паче, що все це коштувало не надто дорого. Принаймні Oldsmobile Rocket 88 у будь-якому кузові був дешевшим за 98-ту серію мало не вдвічі.

Усе це означало, що Oldsmobile несподівано навіть для себе продавав автомобіль, який не мав конкуренції. І це був хіт. 88-й користувався величезною увагою публіки і викликав неабиякий інтерес, для багатьох він став машиною мрії. Olds був навіть джерелом натхнення для композиції Rocket 88, яку було записано Джекі Бренстоном та його групою Delta Cats (група музикантів, також відомих як Ike Turner’s Kings of Rhythm). Деякі експерти вважають цю пісню першою у світі рок-н-рольною композицією. Вибач, Білле Гейлі, але це правда.

Oldsmobile 88 також був винятково успішним автомобілем за часів ранньої серії NASCAR. У сезоні 1949 року вісім із дев’яти перегонів, десять із дев’ятнадцяти роком пізніше та двадцять одну із сорока одного в сезоні 1952 року було виграно саме на ньому. Пізніше панування перейшло до Hudson Hornet.

Гоночний успіх Oldsmobil міцно допоміг із продажами. Тому компанія переконливо підтвердила знамениту фордівську схему продажів – “виграємо в неділю, продаємо в понеділок”.

Очевидно, що популярність Oldsmobil Rocket 88 з часом падала через зростаючу конкуренцію. Ера класичних мускул-карів (до якої додалися компактніші автомобілі, поні-кари, такі, як Ford Mustang і Chevrolet Camaro) досягла свого піка в 1960-х роках і була значно ослаблена нафтовою кризою в 1970-х роках.

Але, на щастя, мускул кар не пішов назавжди, тому що в 1990-х роках американські спортивні машини з гігантськими восьмициліндровими двигунами знову увійшли в моду. І за все це ми можемо подякувати Oldsmobile і його сміливій ідеї вставити великий V8 в одну з поширених моделей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *