Робота над помилками: Р0102. Причини та усунення

Чисте повітря в потрібній кількості так само потрібне двигуну, як і паливо. Середнє відношення кисню до бензину становить 14,5:1. Отже, якось цей параметр потрібно контролювати. Чим і займається датчик масової витрати повітря. В іншому разі ми отримаємо збій у роботі двигуна, а на екрані сканера з’явиться помилка Р0102.

Код помилки Р0102. Симптоми

сканер ошибка 0102
У комплексі з помилкою Р0102 можуть з’являтися й інші. У цьому разі маємо справу з ДМВП (MAF) із вбудованим сенсором температури.

«Низький рівень вхідного сигналу датчика витрати повітря» – така розшифровка найчастіше зустрічається в описах кодів OBDII. Поряд з помилкою 0102 можуть проявити себе коди Р0100 – Р0104 включно.

ДПДЗ VAG
Датчик MAF з двигуна Фольксваген Гольф 5.

Помилка дається взнаки здебільшого на двигунах Шевроле (Лачетті, Авео, Круз, Каптива), на японських Mazda MPV, а також нерідко трапляється на ВАЗ-івських інжекторних автомобілях (Веста, Гранта, 2110-2112).

датчик дпдз ваз 2110
А це ВАЗ-івський датчик, встановлений відразу після повітряного фільтра.

Де встановлено датчик MAF (ДМВП)

Переважну більшість датчиків масової витрати повітря (ДМВП) встановлено в приймальному трубопроводі за повітряним фільтром;

дмрв фольксваген гольф
Той самий датчик, встановлений на двигуні Golf V.

Це важливо, оскільки чистота фільтра сильно впливає на працездатність датчика MAF (Mass Air Flow Sensor).

На кожному конкретному двигуні місце встановлення відрізняється, проте за бажання його нескладно знайти;

Завдання датчика — точне вимірювання не тільки об’єму, а й густини повітря, що використовується для приготування робочої суміші. Дані MAF подаються в електронний блок управління і на їхній основі розраховується кількість палива, що впорскується.

воздушный фильтр шевроле
Фільтр повітря дуже часто буває обійдений увагою. Водночас це одна з головних причин виходу з ладу ДМРВ.

Що означає код помилки Р0102, симптоми несправності

ЕБУ сигналізує про помилку в тому разі, коли має підозри щодо працездатності датчика. А саме, фактичний імпульс ДМРВ не сходиться з номінальними показниками в реальних умовах під конкретним навантаженням.

Важливо!
У деяких двигунах (Toyota, BMW, Jaguar, Chery) датчик MAF вимірює ще й температуру повітря для більш точного розрахунку кількості пального.

Основні симптоми, які підтверджують правильність діагнозу системи самодіагностики, такі:

 1. Чорний дим з вихлопної труби, також свідчить або про багату суміш, або про знос свічок запалювання.
 2. Поява повідомлення Check Engine на панелі.
 3. Нестабільні холості оберти.
 4. Падіння потужності.
 5. Зростання витрат палива.
 6. Тяжкий пуск, двигун глухне після запуску як на холодну, так і на гарячу.

Не виключені й інші малоприємні симптоми на кшталт перегріву двигуна, залитих свічок.

Потенційні причини помилки Р0102

Усі причини появи цієї помилки так чи інакше пов’язані з датчиком масової витрати повітря. А це може бути:

 • забруднення датчика, зустрічається найчастіше;
 • датчик MAF вийшов з ладу, тільки заміна;
 • несправність проводки, замикання або обрив;
 • корозія контактів на колодці або на самому датчику
.
контакты дмрв
Чистимо контакти на колодці і на самому датчику — обов’язково.

Тут важливо розуміти, що одинична помилка Р0102 свідчить однозначно про несправність датчиків, а її поява на тлі помилок, пов’язаних з лямбда-зондом (датчиками кисню) або пропусками запалювання істотно ускладнює діагностику.

Як перевірити датчик витрати повітря, діагностика коду Р0102

Мабуть, почати варто з простого, поступово заглиблюючись у систему управління, якщо на якомусь етапі помилка не зникла:

 1. Перевіряємо проводку. Ретельно досліджуємо дроти та перевіряємо їх на наявність пошкоджень ізоляції, короткого замикання або обривів.
 2. Стежимо за тим, щоб джгут датчика не лежав поруч із високовольтними проводами або котушками запалювання. Це створює перешкоди і впливає на сигнальний імпульс MAF.
 3. Ретельно очищаємо контактні колодки джгута дротів і контакти датчика витрати повітря MAF. Жодного мастила, слідів антифризу, бруду і пилу там бути не повинно.
 4. Перевіряємо повітряний фільтр. Забитий фільтр — часта причина появи помилки Р0102. Якщо фільтр не змінювався давно — міняємо його.
  фільтр
 5. Добираємося до датчика. На деяких сенсорах MAF встановлено приймальну сітку. Вона також може забиватися. Якщо це так, акуратно чистимо її.
  приймальна сітка
 6. Очищаємо чутливі елементи датчика. Тут потрібно бути вкрай обережним, оскільки вони дуже чутливі до агресивних рідин.

датчик MAF

Абсолютно неприпустимо чистити ДМРВ усім, що під руку потрапило – WD-40, карбклінери, рідкі ключі – все це не проходить.

Важливо!!!
Важливо знати, що чистити і мити можна далеко не кожен датчик витрати повітря. Вони бувають плівкового типу і дротяні датчики. Вкрай небажано чистити плівкові датчики, інакше є ризик взагалі не запустити двигун.
.

maf sensor
Розташування датчика: 1 – повітряний фільтр; 2 – ДМРВ; 3 – двигун.
конструкция датчика
Конструкція датчика витрати повітря: 1 – корпус; 2 – фільтр-сітка; 3 – роз’єм; 4 – температурний датчик; 5 – основний п’єзоелемент.

Чим і як чистити датчик ДМРВ (MAF)

Отже, угробити датчик агресивною рідиною можна за дві секунди. Коштує він чимало. Наприклад, ДМВП для Шевроле Авео обійдеться від 2400 до 3500 гривень (85-100 доларів), а такий самий датчик для Ford Focus або Mazda6, MPV, CX, машин VAG від 80 до 120 доларів.

І ще, якщо датчик уже був у ремонті або неодноразово чистився, гратися з ним марно. Найімовірніше, активні чутливі елементи відпрацювали своє.

Для очищення датчика Ні в якому разі не можна застосовувати щітки, вушні палички, сірники, шпильки та іншу нісенітницю. Це гарантовано угробить сенсори. Так само як і рідини, що містять ацетон та інші розчинники.

З підручних засобів на свій страх і ризик можна спробувати доступні очисники:

 1. Спирти (етиловий, метиловий, ізопропіловий). Наносити на сенсор акуратно, розбризкуючи через медичний шприц з голкою.
 2. Мурашиний спирт. Краще використовувати для нечутливих поверхонь.
 3. Водні розчини гліцерину (мийні засоби, рідкі порошки, мило). Сумнівний метод, але якщо немає нічого іншого, спробувати можна. Потрібне ретельне просушування після миття.
очиститель датчика
У продажу зустрічається купа різних складів для очищення ДМВП. Є серед них і підробки. Тут зрозуміло, де оригінал. Небезпека в тому, що у своїй більшості дешеві рідини містять ацетон. Який гробить чутливий елемент датчика.

Клапан EGR і помилка Р0102? Цілком можливо

Цей випадок не такий поширений, але на практиці все ж зустрічається. Навіть у тому випадку, коли клапан EGR (рециркуляції відпрацьованих газів, про нього детальніше тут) не подає ознак несправності, він може впливати і на датчик масової витрати повітря MAF.

система рециркуляції
Принцип рециркуляції відпрацьованих газів та елементи системи: 1) повітря від фільтра; 2) датчик масової витрати повітря (ДМВП); 3) клапан системи рециркуляції; 4) вихлоп, до каталізатора; 5) кількість свіжого повітря; 6) розрахована кількість повітря; 7) повернені вихлопні гази; 8) залишок вихлопних газів, до вихлопу.

Ситуація може розвиватися у двох напрямках:

 1. Клапан 3 завис у відкритому стані або не закривається до кінця. У цьому разі впускний тракт отримує надлишок вихлопних газів. А вони містять незгоріле паливо і масло. Але це півбіди. ДМРВ врахує набагато менше свіжого повітря (5), ніж є насправді, що позначиться на пропорціях робочої суміші.
 2. Клапан 3 закрився назавжди або забитий сажею. У цьому разі в циліндри надходить набагато більше повітря, ніж розраховує ЕБУ під час приготування суміші.

Що з цим робити, ми вже знаємо. Отже, не можна випускати з уваги та клапан EGR при виникненні помилки Р0102.

Спеціальні засоби для чищення датчика MAF (ДМВП)

Безумовно, щоб без жодного ризику вбити дорогий датчик, мити його потрібно спеціальним засобом. Ціна таких аерозолів коливається від $3 до $12, а одного балона на 350-400 мл вистачає на 5-6 очищень.

Liqui Moly Luftmassensensor Reiniger

очиститель

Зустрічається в продажу найчастіше, тому на прилавках, а особливо в інтернет-магазинах повно підробок. Чистить відмінно, швидко випаровується, не залишає слідів на поверхні. Жодної обробки після використання не потребує. Ціна близько 350-380 гривень на 2021 рік.

Очищувач датчика масового повітряного потоку Johnsen’s 4721 Mass Air Flow Sensor Cleaner

очиститель

Процедура очищення також безпечна, оскільки засіб для чищення не пошкоджує навіть пластик. Немає сенсу турбуватися, його можна використовувати і як очищувач для елементів електроніки. Він очищає поверхню датчиків MAF за кілька секунд, видаляючи всі види забруднень.

Очищувач датчика масового повітряного потоку Gunk MAS6 Mass Air Flow Sensor Cleaner

очиститель

Хороший очищувач, але дорогий. Зате справляється не тільки з нальотом на робочому органі датчика, а й з жирами, пилом та іншими відкладеннями. 170-грамового балона вистачить на 4-5 разів. Крім того, аерозоль можна використовувати для ефективного чищення контактів.

Очищувач датчика масового повітряного потоку Penray 2520

Penray 2520 Mass Air Flow Sensor Cleaner

Практика показала, що цей спрей виконує глибоке очищення датчика. Є одне “але” – рідина висихає близько 20-30 хвилин, що свідчить про наявність у її складі важких речовин. Хоча побічних ефектів на датчику не виявлено. Недорогий і ефективний очищувач;

Звичайно, у продажу є й інші склади, але саме ці рекомендують майстри-практики.

Коли чистити ДМВП, термін служби

У середньому, датчик масової витрати повітря зможе від’їздити не більше 120-160 тисяч км. Після цієї позначки очищення, продування і вмовляння на нього не діють. Тільки заміна. Як профілактичні заходи можна порадити хіба що банальну заміну повітряного фільтра в міру забруднення.

очистка датчика

Стан двигуна також впливає на ресурс датчика, оскільки випаровування, бризки мастила і палива явно не йдуть на користь чутливому елементу датчика масової витрати повітря будь-якого типу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *