Промивання радіатора пічки без зняття. Простий та надійний спосіб
Промивання радіатора пічки без зняття. Простий та надійний спосіб

Промивання радіатора пічки без зняття. Простий та надійний спосіб

Проблема забитого радіатора пічки, як не дивно, спливає саме взимку. Якщо ми не дуже ретельно стежили за системою охолодження в теплу пору року, найімовірніше, нам доведеться зіткнутися з холодним повітрям з обігрівача вже за перших морозів. Втім, є простий, надійний та недорогий спосіб очищення радіатора пічки від бруду та накипу.

Коротко про теорію промивання радіатора пічки

 

Будь-який хоча б трохи сучасний двигун виконаний з чавуну (блок циліндрів) і алюмінієвого сплаву (все інше). На останніх моделях випуску з 2005-2009 року активніше починають використовувати алюмінієві блоки циліндрів.

промывка радиатора печки
На пробігу близько 80-120 тисяч радіатор пічки може являти собою гнітюче видовище. Якщо не промивати систему охолодження.

Радіатор печі, як і основний радіатор системи охолодження, виконують як із алюмінієвого сплаву, так і з міді. Найкращі моделі ми розглядали нещодавно. Однак при недбалому відношенні до системи охолодження, та й до стану двигуна загалом, система забивається, на стінках каналів, на патрубках, усередині стільників радіаторів утворюється накип і наліт бруду.

Важливо чітко зрозуміти, що саме ми повинні очистити всередині системи охолодження та радіатора печі зокрема:

 1. Жири. Це будь-які включення масел, мастил, герметиків, палива до складу антифризу. Все це осідає на стінах системи та негативно впливає на її ефективність. Не кажучи вже про нездатність радіатора виконувати свої функції — віддавати тепло в атмосферу або в салон, якщо говорити про радіатор обігрівача.
 2. Солі. Це той самий накип, який утворюється на стінках системи охолодження під час нагрівання двигуна. Майже та сама історія відбувається у звичайному кухонному чайнику. Чим чистіша вода, тим менше в ній солей і тим менше накипу. У системі охолодження принцип утворення вапняного нальоту не змінюється — чим гірший антифриз і чим вищий його знос, тим більше буде накипу.

Не менш важливо розуміти, що всі жири можна прибрати лужним розчином, а будь-який накип – кислотним.

Ми не можемо стверджувати, що всі без винятку брендові промивання для системи охолодження це профанація та маркетинг чистої води. Проте величезна частина тих рідин, які є у продажу і коштують не дешевше за хороший антифриз, можуть не тільки бути марними, але й завдати шкоди двигуну.

 

Справа ось у чому. Оскільки всі відкладення в системі охолодження ми умовно розділили на жири та солі, то й боротися з кожним із них необхідно своїми засобами. Універсального варіанту, який однаково ефективно очищав двигун від солей і жирів, просто бути не може.

Ми плавно підійшли до найголовнішого – як максимально ефективно очистити радіатор печі та всю систему охолодження. Без негативних наслідків.

Ризики для двигуна при неправильному очищенні

 

Де тонко, там і рветься. Простий життєвий закон спрацьовує й у цьому разі. Припустимо, що промивання пройшло успішно і ми видалили весь жир і накип із системи охолодження. Звичайно, з доглянутим двигуном, а тим більше з невеликим пробігом, нічого поганого не станеться.

Якщо ж мотор перетравлював не найякіснішу оливу та антифризи, цілком імовірно, що щось піде не за планом:

 1. Потекла помпа. Якщо це трапилося під час промивання або після нього, варто згадати, коли міняли насос останній раз. Швидше за все, його ресурс уже було вичерпано. Помпу від течі рятувала лише наявність бруду та накипу на втулці чи сальнику.
 2. Після промивання почала протікати пічка. Ситуація приблизно та сама. Накип на стільниках не давав антифризу проникати назовні. Також це може статися через використання підозрілих герметиків системи охолодження. Про плюси та мінуси їх застосування ми говорили тут.
 3. Течі в патрубках та шлангах починаються з тих самих причин. Склад промивної рідини та технологія, яку ми пропонуємо, жодним чином не здатні вплинути на цілісність шлангів та герметичність їх приєднання до корпусу термостату, головки блоку або радіатора.
 4. Пробило прокладку головки блоку. Найнеприємніша історія, але корінь зла також перебуває у занедбаності системи. Прогар прокладки, найімовірніше, вже був, проте промивання прибрало нагар та відкладення, які призупинили пробій чи прогар прокладки.

В цілому, якщо двигун до промивання був у задовільному стані і використовувався хороший антифриз, що відповідає допускам виробника, жодних побічних ефектів від такого промивання не повинно бути.

промывка радиатора печки
Оптимальний варіант для промивання та заміни антифризу – стенд для вакуумної заміни рідин.

Промивання радіатора пічки, не знімаючи з автомобіля. Технологія

 

Як луг ми будемо використовувати звичайну харчову соду. Вона чудово справляється з жировими відкладеннями на зразок масляної плівки. Очищення содою буде проводитися насамперед, оскільки нам важливо видалити будь-який натяк на маслянисті відкладення. В іншому випадку вони не дадуть відмити накип.

промывка радиатора печки
Накип після невдалої промивки радіатора.

Найефективніша та нешкідлива для двигуна кислота – лимонна, яка продається в будь-якому магазині. Лимонна кислота прибере весь накип, у чому можна буде переконатися під час зливу промивання з двигуна. При цьому кислота активує поверхню металу і робить його сприйнятливим, у тому числі до кисню.

Саме тому промивання системи водою після кислоти – це груба помилка, що веде до утворення вогнищ корозії на поверхні металів.

Корозії не уникнути навіть у тому випадку, якщо ми промиватимемо радіатор пічки і всю систему дистильованою водою. Так, у ній мінімальна кількість мінералів і солей, але кисень там є у будь-якому разі, а окиснення незахищеного активованого металу — пряма дорога до корозії.

Для повного очищення системи охолодження від накипу та масляних нашарувань нам знадобиться:

 1. Пачка харчової соди.
 2. Лимонна кислота 200-300 г
 3. Бутильована, необов’язково дистильована вода.
 4. Новий якісний антифриз чи концентрат.
 5. Час близько 5-6 годин.

Часто виникає питання — а чому не можна просто промити радіатор пічки, від’єднавши його від системи охолодження, це простіше і швидше? Справді, це швидше та, можливо, простіше. Однак такий варіант можна розглядати тільки як тимчасовий захід, оскільки весь бруд і накип з двигуна рано чи пізно знову повернеться в обігрівач.

Тепер, коли ми у всьому розібралися, приступимо до промивання, суворо дотримуючись порядку дій та технології.

Важливо! Прогрів автомобіля та його робота в режимі холостих оборотів повинна виконуватись тільки на відкритому повітрі, щоб уникнути отруєння вихлопними газами.

1. Зливаємо старий антифриз

Як злити антифриз у будь-якому автомобілі, мабуть, знає кожен. Єдина складність у тому, що нам потрібно постаратися злити максимум рідини. Якщо в блоці циліндрів є окрема пробка – зливаємо і звідти, і з радіатора. У системі не повинно залишатися зовсім нічого.

2. Заливаємо розчин води та соди

Закручуємо всі пробки та крани, розводимо у 10 літрах води 200 г соди. Пропорція обчислюється, виходячи з обсягу системи охолодження конкретного двигуна. Важливо пам’ятати, що і двигун, і вода при цьому повинні бути приблизно однакової температури (охолоджений двигун, вода близько 20 градусів). Заливаємо розчин у систему.

3. Прогріваємо двигун 30 хвилин

Запускаємо двигун і на неодружених оборотах ганяємо його близько пів години. При цьому двигун повинен вийти в діапазон робочої температури, щоб відкрився клапан термостата. Це важливо, оскільки якщо термостат не відкриється, рідина циркулюватиме лише по малому колу – блок циліндрів, головка, пічка.

Щоб двигун швидше прогрівся, можна дати додаткове навантаження на генератор, увімкнути освітлення або інші споживачі, але не пічку, оскільки вона відводитиме тепло від мотора. Якщо двигун дизельний, доведеться підтримувати оберти трохи вище за холості, щоб прогріти рідину до відкриття термостата.

4. Двигун остигає, промивання водою

Після 30-хвилинного прогріву глушимо двигун і залишаємо його у спокої на годину, щоб дати можливість соді максимально ефективно попрацювати. Після 60 хвилин перерви зливаємо промивання із залишками бруду та заливаємо чисту воду.

Вода потрібна для того, щоб змити залишки соди, оскільки вона нейтралізує кислоту, яку ми заливатимемо пізніше. Даємо двигуну попрацювати кілька хвилин на воді, потім зливаємо її.

5. Заливаємо кислотний розчин

Коли залишки соди змиті водою, розводимо у 10 літрах води 200 г лимонної кислоти. Як і вперше, даємо машині попрацювати на холостих близько 30 хвилин у режимі робочої температури. Після цього вимикаємо двигун і даємо йому охолонути також протягом години.

Цикл прогрівання-охолодження (30 хвилин прогрівання – 1 година охолодження) повторюємо 3-5 разів, наскільки вистачить терпіння. У цей час поверхня металу остаточно очищається від накипу та може активно взаємодіяти з киснем.

6. Нейтралізуємо кислоту содовим розчином

На цьому етапі дуже важливо промити двигун содовим розчином (50 г на 10 л), але в жодному разі не водою. Діємо за такою самою схемою, запускаємо двигун, прогріваємо його 30 хвилин, після чого зливаємо розчин і відразу заливаємо свіжий антифриз. Після соди промивати систему водою не можна через озвучену вище, відразу ллємо антифриз.

Спосіб, який ми привели тут, вважається найбезпечнішим для двигуна та радіаторів, а також найефективнішим для комплексного видалення солей та жирів із системи охолодження. Навіть найдорожчі засоби для промивання навряд чи дадуть найкращий ефект.

Якщо дотримуватися цих рекомендацій, система охолодження завжди буде чистою, а радіатор пічки гарячим, двигун швидко прогріватиметься в холодну погоду, а в салоні буде тепло.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *