Регулюємо клапани на Деу Матіз 0.8 та 1.0 л правильно
Регулюємо клапани на Деу Матіз 0.8 та 1.0 л правильно

Регулюємо клапани на Деу Матіз 0.8 та 1.0 л правильно

Гідрокомпенсатори – річ корисна та практична, але не кожен двигун отримав такий привілей. Деу Матіз, наприклад, залишили без них, а тому регулювання теплових зазорів клапанів світить власникам всіх Матізів. Як відрегулювати клапана своїми руками, коли і що буде, якщо їздити з невідрегульованими зазорами, розберемося прямо зараз.

Навіщо регулювати клапана На Деу Матіз

 

Клапана в головці блоку циліндрів повинні щільно закривати камеру згоряння під час такту стиснення. Все ж таки, так буває не завжди. У тому випадку, коли хоча б один із клапанів, впускний або випускний, виконують свою роботу абияк, кромка клапана нещільно прилягає до сідла, нагріті до величезної температури гази прориваються або у впускний, або у випускний колектор.

 

Це загрожує як мінімум втратою компресії та погіршенням наповнення циліндрів паливоповітряною сумішшю. Що, своєю чергою, викликає падіння потужності, ускладнює пуск і негативно позначається на витраті пального. Але це не все. Розпечені гази прагнуть зруйнувати спочатку кромку, а потім, після появи мікротріщин, викликають повне руйнування робочої частини клапана.

клапан

Якщо клапан відкривається не повністю, коли тепловий зазор занадто великий, то крім поганої наповнюваності циліндра сумішшю, відбувається неякісна вентиляція камери згоряння між тактами стиснення. А це загрожує неефективним згорянням суміші, що теж призводить до падіння потужності та високої витрати палива.

схема грм матиз

Крім цього, гази стимулюють утворення великої кількості нагару на всьому механізмі газорозподілу — пружинах, напрямних клапанів, коромислах, що призводить до зношування клапанних стрижнів і порушує процес роботи ГРМ.

Саме тому теплові зазори між штовхачами та торцями клапанів є критично важливими, оскільки при нагріванні всі метали розширюються на певну величину. На цю величину ми залишаємо зазори між клапаном і коромислом.

зазор

Виробник наполегливо рекомендує проводити регулювання клапанів на Деу Матіз мінімум раз на 20 тисяч км. Величини зазорів (а) такі:

 1. Для впускного клапана зазор складає 0,15 мм.
 2. Для випускного клапана — 0,32 мм, оскільки випускний клапан прогрівається значно сильніше впускного.

Як дізнатися, що прийшов час регулювати клапана

 

Крім рекомендації виробника у тому, що зазори регулюються кожних 20 000 км пробігу, є низка ознак, які прямо вказують на необхідність регулювання. Логічно, що регулювання потрібне у тому випадку, коли проводився ремонт головки блоку. Є й низка інших симптомів:

 1. Характерний цокаючий звук з-під капота. Досвідчений механік запросто визначить лише за звуком, що клапанам потрібне регулювання.
 2. Поступове падіння потужності. Тепловий зазор не збивається миттєво. Тому визначити втрату тяги та динаміки часом буває складно. Однак, якщо потужність падає критично на тлі інших симптомів, можна говорити про втрату номінальних теплових зазорів клапанів.
 3. Перегріви двигуна. Оскільки частина гарячих газів потрапляє до колекторів, двигун може сильно перегріватися навіть на малих навантаженнях.
 4. При наборі оборотів можуть спостерігатися відчутні хлопки як на впуску, так і на випуску.
 5. Некоректна робота двигуна, важкий пуск, нестійкі холості обороти.

За наявності цих симптомів вже варто подумати про перевірку зазорів в клапанах.

Що потрібно для регулювання зазору Матіз

 

З інструментів будуть потрібні набір біт, головок, воротки, подовжувачі та кардани, набір викруток. Також потрібні два щупи на 0,15 мм і на 0,32 мм. Оскільки щуп на 0,32 знайти проблематично, використовуватимемо два щупи — на 0,3 і на 0,02 мм разом. Якщо клапанна кришка кріпиться заводськими болтами, потрібен шестигранник на 5 мм.

щупы
Такого набору щупів з головою вистачить для будь-якого регулювання

До речі, про болти клапанної кришки (М6х1, довжина 35 мм). Вони відрізняються крайньою ненадійністю, та й виробник рекомендує їх міняти при кожному демонтажі кришки. Річ у тім, що шестигранна лунка часто злизується при повторному використанні. Так що, якщо вони є у продажу, краще купити нові оригінальні.

болт
Оригінальний корейський болт 94500741 з антипригарною обробкою. Вкрай рекомендують проводити їх заміну при кожному демонтажі клапанної кришки

Каталожний номер оригінального болта 94500741-GM, їхня ціна близько 15 гривень за штуку. В крайньому разі, можна використовувати болти ліжок розподільного валу від ВАЗ 2110-2112, але використовувати звичайні болти із шестигранною головкою — вкрай небажано.

Багато хто раді були б заощадити і на прокладці клапанної кришки. Вона також одноразова, навіть якщо виглядає ще пристойно. Річ у тому, що за роки експлуатації прокладка стискається, висихає, втрачає еластичність.

Якщо немає особливого бажання спостерігати масляні сліди на блоці циліндрів, краще замінити прокладку. Рекомендують такі варіанти:

 • PARTS-MALL P1G-C007, ціна 30 гривень;
 • CORTECO 440063P, ціна 80 гривень;
 • BGA BGSILC, в таку ж ціну;
 • ELRING 136.271, близько 100 гривень;
 • VICTOR REINZ 71-53137-00, ціна 125 гривень, один з кращих варіантів;
 • NIPPARTS J1220907, ціна 200 гривень;
 • GLASER X83283-01, близько 250 гривень.

Також нам знадобиться домкрат і, звичайно, балонний ключ. Якщо все це під руками, можна починати регулювання.

Регулюємо зазори клапанів Деу Матіз

 

Регулювання проводиться на двигуні, що остигнув до 20 градусів. Якщо температура більша або менша, необхідно коригувати величину зазору плюс-мінус на одну сотку.

таблица
Таблиця поправок зазорів з урахуванням температури

Для початку піддомкратимо автомобіль і знімемо переднє праве колесо та брудозахисний щиток, встановимо підставку під маточину та опустимо домкрат.

 

Відкриваємо капот і знімаємо повітряний фільтр разом із корпусом та всім трубопроводом у зборі.

Тепер черга за модулем запалювання. Відключаємо високовольтні дроти та клемну колодку на тильній стороні модуля. Після цього відкручуємо три болти кріплення модуля, знімаємо його.

 

 

Відключаємо вакуумні шланги, знімаємо трос приводу дросельної заслінки. Тепер знімаємо роз’єм з датчика та патрубок за ним. Вони теж заважатимуть.

 

Знімаємо шланг сапуна, заразом перевіряємо його цілісність. Особливо у місці, вказаному стрілкою. Якщо там утворюється тріщина, отримаємо неконтрольоване підсмоктування повітря на впуску.

 

Знімаємо кришку ГРМ. Насамперед відкручуємо два дальні болти з правого боку. Для цього використовуємо кардан та подовжувач. Далі відкручуємо решту чотирьох. Дотримуємося обережності, щоб не зірвати шліци. Болти під шестигранник на п’ять мм.

 

Тепер, коли кришку знято, виставлятимемо поршень першого циліндра у верхню мертву точку такту стиснення, обертаючи колінвал. Для цього використовуємо головку на 17, подовжувач та вороток. Саме для цього ми знімали колесо та бризковик.

Щоб виставити перший циліндр у ВМТ, необов’язково знімати кришку ременя ГРМ та виставляти її за мітками. Хоча і такий метод має право на існування і вважається правильним.

клапана матиз регулировка
Можна піти таким шляхом і після зняття кришки ременя ГРМ виставити мітки на колінвалу та шківі розподільного валу. Однак у тому випадку, коли ми не маємо претензій до ременя приводу ГРМ, можна спростити собі життя

Однак набагато простіше і швидше виставити поршень першого циліндра в ВМТ, орієнтуючись за положенням поршня і кулачка розподільного валу. Для цього провертаємо колінвал за годинниковою стрілкою (!) До тих пір, поки поршень не досягне ВМТ, а кулачок розподільного валу буде дивитися строго вниз.

клапана матиз регулировка

У цьому положенні ми зможемо відрегулювати обидва клапани на першому циліндрі, а також впускний другий і випускний третій.

клапана матиз регулировка

Для початку перевіримо існуючі зазори щупами. Щуп не повинен вільно проходити між клапаном і коромислом, але не повинен проходити занадто туго. Щуп повинен прослизати з невеликим зусиллям.

клапана матиз регулировка

Якщо необхідно відкоригувати зазор, беремо накидний ключ на 12, зриваємо їм фіксуючу гайку. Не знімаючи ключа, плоскою викруткою виставляємо потрібний проміжок, обертаючи штовхач коромисла.

Досягши потрібного зазору, утримуємо викрутку в такому положенні і затягуємо контргайку. Перевіряємо зазор ще раз, після чого затягуємо гайку із зусиллям 20 Н∙м. Також робимо з іншими вільними клапанами.

клапана матиз регулировка

Тепер провертаємо колінвал на 360 градусів. У цей час розподільний вал обернеться на 180 градусів. У цьому положенні регулюємо обидва клапани третього (четвертого циліндра на літровому двигуні), а також випускного другого (і третього впускного циліндрів на літровому моторі).

клапана матиз регулировка

Після регулювання протягуємо контргайки ще раз і знову перевіримо зазори на кожному клапані.

Під час збірки ретельно протираємо ганчіркою всі привалочні площини, а клапанну кришку затягуємо хрест-навхрест, починаючи з центру, з моментом 10 Н∙м. Збірку проводимо у зворотному порядку.

One comment

 1. Шухрат

  Здравствуйте! Хочу выразить благодарность автору статьи! Всё подробно и наглядно описано. После регулировки, понял, что нужно теперь заняться тормозной системой))) Двигатель ожил)))

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *