Ремонт та діагностика стартерів Bosch для VW, Audi, Skoda

У цьому огляді ми розглянемо основні несправності, проблемні запчастини та методи ремонту стартера Bosch з каталожним номером 02M911023P. Стартер встановлюють на популярні автомобілі альянсу VAG — Audi, Seat, Skoda Superb, VW Passat, VW Golf з двигунами 1.6-2.0 л.

Read in English Read in English

На які двигуни ставився стартер Bosch 02M911023P

 

Німецький стартер Bosch з каталожним номером 02M911023P з заводу встановлювався на двигуни об’ємом від 1.4 до 2.0 л на автомобілі концерну VAG. Це мотори ALZ, ALT, BFB, BPJ, AWT, EA 827, EA 188 та низка інших агрегатів Ауді, Шкода, Фольксваген та Сеат.

стартер Bosch BOSCH 02M911023P

Стартер Bosch 02M911023P є оригінальним агрегатом (ОЕМ), його ціна на 2023 рік становить приблизно 8400 гривень. Втім, є аналоги, які трохи дешевше, але аналогічні за конструкцією та параметрами. Найбільш достойними власники автомобілів VAG вважають:

 • Valeo 438226;
 • Cargo 113841;
 • Krauf STB1323;
 • Borg&beck BST2226;
 • Magneti Marelli 063521230140.

Їх ціна зазвичай на пару сотень нижча за оригінал, але всі запчастини, про які ми будемо говорити, взаємозамінні.

Конструкція стартера Bosch 02M911023P

 

Варто відзначити першу та головну відмінність оригінального стартера Bosch від попередніх моделей 2000-х років. Модернізований стартер — безопорний. Тобто раніше корпус стартера кріпився до картера коробки передач, а його вал переднім кінцем опирався на латунну втулку у картері КПП.

стартер Bosch BOSCH 02M911023P
Опорний та безопорний стартери VAG

Це призводило до того, що втулка зношувалась, а вал отримував люфт. Місцями такий, що шестерня стартера не могла входити у зачеплення з маховиком двигуна. Таким чином стартер міг обертатись вхолосту, не рухаючи маховик двигуна. У агрегаті Bosch 02M911023P та його аналогах цю помилку було виправлено, стартер став безопорним.

стартер бош

Його базові параметри:

 • напруга 12 В;
 • потужність 1.7 кВт;
 • кількість зубців на шестерні — 9 або 10;
 • кількість отворів кріплення — 2;
 • напрямок обертання — проти годинникової стрілки (CCW).

Загалом стартер VAG має класичну конструкцію — це 4-полюсний електродвигун постійного струму, який живиться виключно від акумуляторної батареї. Як і більшість редукторних стартерів, стартер Бош 02M911023P складається з:

 • корпуса зі статорною обмоткою;
 • якір у вигляді валу з роторною обмоткою та колектором;
 • втягуюче реле, яке замикає контакти та подає живлення на сам електродвигун, а також зміщує обгінну муфту (бендикс) для передачі крутного моменту на маховик;
 • редуктора;
 • безпосередньо бендикс;
 • щітки, що розташовані на задній частині корпуса та живлять колектор та запускають електродвигун.

В цілому конструкція стартера Бош 02M911023P нескладна, що дозволяє провести будь-який ремонт своїми руками.

Основні несправності стартера VAG 02M911023P, симптоми

 

Залежно від симптомів несправності, можна розглядати як потенційно вразливі такі запчастини стартера Bosch:

 1. Щітковий вузол. Якщо під час запуску двигуна чути чіткі клацання, проблема може бути як у щітковому вузлі, так і у втягуючому реле. Зношені або зруйновані щітки не подають живлення на колектор ротора, тому стартер не запускається. Як варіант, стартер може не розвивати потрібні оберти, це також симптом зношення щіток.
  щітковий вузел
 2. Бендикс. При спробі запуску двигуна електромотор стартера обертається, але маховик та колінвал залишаються на місці. Також при цьому можна буде почути характерне скрипіння, клацання, хрускіт.
  бендикс
 3. Обмотка ротора, якір. Найнеприємніша ситуація, коли всі перераховані симптоми стосуються якоря. Тільки у лічених випадках можливий ремонт, а в решті ситуацій ротор доведеться замінювати.
  ротор
 4. Втягуюче реле. З поворотом ключа у замку запалення не відбувається нічого, не чути клацання реле, стартер не обертається. Тиша.
  втягуюче реле

Ремонт, варіанти розв'язання проблеми зі стартером Bosch

 

Найпростіший варіант — заміна зношеної запчастини на оригінальну, або аналог. Але він є і найдорожчим. Дорожче буде хіба що комплексний ремонт стартера руками якогось сервісного центру. Притому значно дорожче. Проте є такі запчастини, які відновленню зазвичай не підлягають. Ось декілька прикладів:

 • оригінальний бендикс Bosch, номер по каталогу 1006209793, ціна 590 гривень;
 • бендикс ZEN ZN1619, ціна 400 гривень;
 • втягуюче реле, 2339305337 BOSCH, 1600 грн;
 • втягуюче реле 235535RMFD від CARGO, ціна 750 грн;
 • редуктор CARGO, 235025, ціна 680 грн;
 • щітки стартера, комплект 4 штуки, ІКА, номер 0 1088 1, ціна 210 грн;
 • щіткотримач у зборі — CARGO 232700, ціна 500-550 грн;
 • підшипник голчастий 8.4096.0 IKA, ціна 60 грн;
 • втулки, підшипник ковзання — 140853, ціна 45-85 грн залежно від матеріалу та виробника.

Зазвичай ремонт запчастини, якщо він можливий, на СТО буде коштувати 70-80% від ціни запчастини. Також можна розглянути купівлю відновленого оригінального стартера (якщо майстри дають гарантію), або вживаного стартера. У обох випадках ми не заздалегідь не можемо прогнозувати ресурс агрегата. Якщо не замінимо зношені запчастини самостійно.

Розбираємо та дефектуємо стартер VAG

 

Розбирання та дефектування стартера Бош виконуємо за таким алгоритмом.

Відкручуємо шпильки на задній частині корпусу.

шпильки

Знімаємо електродвигун у зборі.

статор

Знімаємо статор (стакан) та оглядаємо стан магнітів та обмоток. Якщо немає механічних пошкоджень, протираємо його зсередини та даємо спокій.

магніти статора

Оглядаємо щітковий вузол. Зношення щіток не повинно бути більш ніж 30-40%, тобто не менше 7 мм. Також на щітках не повинно бути слідів пошкоджень та перегріву. Аби зняти щітковий вузол, треба відкрутити його від задньої кришки, зняти стопорне кільце, задню кришку.

щітковий вузол

За допомогою головки на 17 мм (або будь-якої згідно з розмірами колектора) знімаємо щітковий вузол.

щітки

Оглядаємо ротор, якщо немає слідів пошкоджень, перевіряємо колектор ротора на пробій.

ротор

Для цього один щуп мультиметра (в режимі продзвонювання) ставимо на вал, другим щупом торкаємося кожного з секторів колектора. Якщо колектор пробиває на масу, мультиметр просигналізує про це.

перевірка колектора

Відкручуємо шпильки втягуючого реле та від'єднуємо його від корпусу. 

корпус стартера

Оглядаємо стан планетарного редуктора.

редуктор стартера

За необхідністю промиваємо його та змащуємо. Існують спеціальні мастила для закритих планетарних редукторів (Liqui Moly Thermoflex Spezialfett, Ravenol Arctic Green Crease AGG2, Castrol LMX Li-Komplexfett2, Molykote AG-650, Molykote-7514 тощо). З дешевих мастил можна використати ЦИАТИМ-201 або пластичне мастило для шарових шарнірів рівних кутових швидкостей (ШРКШ).

мастило для редуктора

Також чистимо та змащуємо шестерню вала ротора та шліци на задній частині вала ротора.

шестерні стартера

Контролюємо стан переднього голчастого підшипника. Скоріш за все його потрібно буде змастити. Якщо є ознаки сильного зносу, варто підшипник замінити.

підшипник

Бендикс замінюється у тому випадку, якщо були випадки прокручування стартера вхолосту. 

бендикс

Збираємо стартер у зворотному порядку. Та перед встановленням на двигун перевіряємо його роботу за допомогою акумулятора та дротів з зажимами. Як це правильно зробити, викладено у цій статті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *