Швидко сідає акумулятор. Сульфатація?

Акумулятор автомобіля перетворює хімічну енергію в електричну. Він складається з кількох елементів, які забезпечують потрібну напругу і струм для запуску двигуна і живлення електрообладнання. Проте за певних умов АКБ може несподівано сісти в нуль. Навіть, якщо батарея далеко не вичерпала свій п’ятирічний ресурс. Що робити, якщо акумулятор сідає швидко та де шукати причини, розберемося прямо зараз.

Розряджається акумулятор. Загальні причини

 

Розрядка акумулятора в автомобілі відбувається через процес окислення свинцю і кисню в електродах, що знаходяться в електроліті. Цей процес відбувається під час використання енергії з акумулятора і призводить до зменшення електричного заряду в батареї.

акумулятор
Схема будови та роботи автомобільного акумулятора.

Коли акумулятор починає розряджатися, напруга в ньому знижується. Якщо напруга опуститься нижче певного рівня, зазвичай 11-12 В, то електрообладнання автомобіля перестане працювати, а двигун, звичайно, не запуститься, бо стартеру не вистачатиме пускового струму.

Розрядка акумулятора може бути спричинена кількома причинами. Одна з них — це зниження ефективності зарядки акумулятора. Зарядний пристрій може бути несправним або він може не забезпечувати достатньої потужності для зарядки акумулятора. Інша причина — це витік струму. Якщо в автомобілі є витік струму, то АКБ буде розряджатися навіть під час денного простою, тим більше простою у декілька днів.

заряд акумулятора
Напруга на клемах акумулятора та рівень зарядження, схематично.

А загалом швидке розрядження акумулятора може бути пов’язане з низкою факторів:

  • зниження ємності; 
  • старіння акумулятора;
  • сульфатація пластин АКБ;
  • витік струму; 
  • поганий контакт елементів; 
  • недостатній заряд через несправність генератора, або низька температура.

Хоча з низькою температурою питання спірне, ось чому.

Чи впливає холод на рівень зарядження АКБ

 

Існує стала хибна думка, що на холоді, взимку, акумулятор сідає швидше, аніж влітку. Це твердження, з точки зору хімії, не витримує ніякої критики. Просто тому, що в умовах низьких температур хімічні процеси сильно уповільнюються. Тобто, розрядження відбувається не настільки інтенсивно, як при плюсовій температурі.

Скоріш за все, цей міф пов'язаний з тим, що взимку важче прокрутити колінвал двигуна. І у цьому винен аж ніяк не акумулятор, а загустіла моторна олива та масло у коробці передач. Тому стартеру потрібен більший пусковий струм. А де його взяти? Батарея видає той самий пусковий струм, що і влітку. Тим більше якщо у системі електрообладнання існують зазначені вище проблеми, або АКБ своє відслужила.

Що таке сульфатація та як з нею боротися

 

Сульфатація пластин акумулятора — це процес, що відбувається внаслідок накопичення кристалів сульфату свинцю на поверхні пластин, що може призвести до зменшення ємності акумулятора і скорочення його терміну служби.

Сульфат свинцю утворюється, коли акумулятори перебувають у режимі розрядки, і відбувається реакція між кислотою і свинцевими пластинами. У результаті цієї реакції утворюються кристали сульфату свинцю, які відкладаються на поверхні пластин і зменшують ефективну поверхню електродів, що знижує місткість та ефективність акумулятора.

У 90% випадків винуватцем виникнення цієї проблеми є якість та параметри електроліту. 

Щільність електроліту. Що з нею не так

 

Щільність електроліту в акумуляторі повинна бути достатньою, щоб забезпечити ефективну електролітичну провідність між електродами та електролітом. Зазвичай, щільність електроліту вимірюється в г/см³ або в °Bx (градусах Бекслі), який відповідає густині в г/см³ за допомогою градуювальної таблиці.

акумулятор електроліт
Як перевірити рівень електроліту в акумуляторі та номінальний рівень.

Для різних типів акумуляторів (стартерних, циклових, гелевих тощо) можуть бути різні вимоги до щільності електроліту. Зазвичай, для стартерних автомобільних акумуляторів щільність електроліту має бути в діапазоні від 1,22 до 1,29 г/см³ (від 32 до 37 °Bx). 

Важливо, щоб щільність електроліту була рівномірною в усіх банках акумулятора, оскільки нерівномірна щільність може призвести до нерівномірного розряду акумулятора, що знижує його ефективність і термін служби. Та викликати швидку сульфатацію.

денсиметр в акумуляторі
Вимірювання щільності електроліта в акумуляторі за допомогою денсиметра.

Ризик сульфатації залежить не тільки від щільності електроліту, але і від багатьох інших факторів, таких як температура, стан пластин тощо. Однак, в цілому, коли щільність електроліту надто висока або надто низька, це може призвести до розвитку сульфатації.

схема денсиметра
Як правильно користуватися денсиметром. Не треба забувати, що побутові денсиметри можуть мати значну похибку.

Якщо щільність електроліту надто висока, то це може призвести до того, що електроліт стає менш рухливим, що затримує процес зарядки та розрядки. Як наслідок, сульфатні кристали можуть відкладатися на пластинах і зменшувати їхню ефективність. Зазвичай, для стартерних акумуляторів щільність електроліту повинна бути у діапазоні від 1,22 до 1,29 г/см³ (від 32 до 37 °Bx), тому щільність, яка перевищує цей діапазон, може збільшувати ризик сульфатації.

З іншого боку, якщо щільність електроліту надто низька, це може призвести до зниження електролітичної провідності, що також може сприяти розвитку сульфатації. Також, низька щільність може призвести до того, що електроліт не зможе забезпечити всі періоди зарядки та розрядки, що також знижує ефективність акумулятора.

Варто пам'ятати, що це може чекати як старі, так і зовсім нові акумулятори. Через це виробники АКБ наполягають на тому, аби в банки доливали тільки дистильовану воду, а не кислоту.

дистилят
Виробники рекомендують доливати в банки акумулятора не готовий електроліт, чи кислоту, а дистильовану воду.

Отже, щільність електроліту повинна бути у діапазоні, який забезпечує ефективну роботу акумулятора і не сприяє розвитку сульфатації. Для цього необхідно дотримуватися рекомендацій виробника щодо щільності електроліту і вчасно проводити його заміну в разі потреби. Також можна використовувати спеціальні зарядні пристрої з функцією змінення щільності електроліту та відновлення пластин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *