Обслуговуємо тормозний супорт. Чим, коли та як змащувати правильно
Обслуговуємо тормозний супорт. Чим, коли та як змащувати правильно

Обслуговуємо тормозний супорт. Чим, коли та як змащувати правильно

У казки продавців автохімії та мастил про те, що для обслуговування гальмівних супортів достатньо купити один тюбик універсального мастила, час перестати вірити. Тим паче сьогодні, коли в будь-якому магазині, що поважає себе, можна купити окремо мастило для гальмівних колодок, мастило для напрямних супорта і мастило для поршнів робочого циліндра. Наша справа – зрозуміти чим змащувати гальмівний супорт і кожен його механізм окремо.

Read in English Read in English

Коли та навіщо змащувати гальмівний супорт

“Кожен механізм гальмівного супорта” звучить для багатьох дивно. Насправді супорт являє собою складний з технічної точки зору вузол, в якому кожна деталь потребує особливої уваги. Якщо ми маємо на увазі класичний супорт дискового гальма з плаваючою скобою, то ось що ми отримуємо.

смазка суппорта

Гальмівні колодки, шумить супорт

Скрип, вереск гальмівних колодок знайомий, напевно, кожному. 90% шуму від гальмівних колодок виходить не від площини безпосереднього контакту з гальмівним диском. А від протискрипного механізму (!), тильного боку колодки, а також шум залежить від загального стану супорта.

тормозная колодка суппорт

І, звісно, від якості та складу фрикційної накладки. Детальніше про це ми говорили тут. Крім того, критичний знос гальмівних колодок зовсім не означає, що накладки стерті до нуля. Здебільшого 3-4-міліметрова товщина накладок (а тим більше нерівномірна) кричить про те, що супорт потребує обслуговування.

Протискрипні пластини

Чудовий винахід інженерів фірми Bosch, проте він потребує догляду. Застосовуючи неправильні мастила на протискрипному механізмі, ми тільки посилюємо проблему. Під час кожної заміни гальмівних колодок ми витрачаємо кілька хвилин своєї дорогоцінної уваги, і колодки більше не скриплять. Але важливо знати, чим їх змащувати.

Напрямні супорта

Це формулювання стосується виключно гальмівних супортів класичного типу, що застосовуються в переважній більшості бюджетних (і не дуже) автомобілів. Найпростіша запчастина, яка контролює поведінку всього гальмівного механізму. Їй плювати на всю електроніку. Якщо напрямна супорта в поганому стані – чекайте проблем.

направляющая суппорта

Важливо мати на увазі, що напрямні супорта не така вже й дорога деталь, щоб їх відновлювати (є приклади, коли їх просто розклепують молотком). Надійніше заплатити втридорога, але бути впевненим у тому, що гальма будуть в порядку.

Пильовик напрямних супорта

Стан напрямних супорта безпосередньо залежить від життєздатності гумового пильовика. Саме він оберігає напрямні від води, піску, бруду. Будь-яка тріщина на пильовику – це удар по здоров’ю напрямних супорта.

пыльник направляющей суппорта

Невелика порада. Якщо ми купуємо ремкомплект для супорта, вкрай важливо придивитися до якості пильовиків. Навіть імениті бренди іноді підсовують у ремкомплекти відверту погань. Хороші пильовики будуть еластичними, матимуть акуратний вигляд, як на фото нижче.

Поршень робочого гальмівного циліндра

Час від часу дивишся популярні ролики на відеохостингах, і волосся стає дибки. Майстри, начебто, з досвідом, пхають у поршні гальмівних циліндрів ледь не літол або силіконове мастило.

ремкомплект суппорта

Проблема ось у чому. Корозія доїдає поршень робочого циліндра з тієї причини, що водій вчасно не замінив гальмівну рідину. Але він про це не знає. Він думає, що поршень виготовлений з нержавійки і витерпить все на світі.

Ні. Поршні гальмівних циліндрів виготовлені із загартованої сталі і покриті хромовим напиленням.

Коли хром стирається, паршива гальмівна рідина (будь-яка гальмівна рідина вбирає вологу зі страшною швидкістю) добирається до тіла поршня. І ось тут якраз потрібні спеціальні мастила. Як мінімум, щоб уберегти гальма від прихватів поршнів.

Перші висновки

 1. Мастило в супорті важливе не стільки для оптимізації роботи механізму, скільки для профілактики.
 2. Мастило гальмівного супорта має проводитися під час кожної заміни гальмівних колодок. Більшість офіціалів і приватних майстрів про це знають. Але не роблять.
 3. Кожній деталі гальмівного супорта потрібне своє мастило. Універсальних не існує за рідкісним винятком.
 4. Ігноруючи мастило гальмівного супорта, ми наражаємо на небезпеку як себе коханого, так і наших пасажирів. 

Будь-яка дрібниця, яка стосується гальмівного механізму ─ не дрібниця.

Вимоги до мастильних матеріалів супорта

Стандартні мастила на кшталт Литол-24, графітове мастило, будь-які пластичні мастила загального призначення не годяться для застосування в гальмівних супортах. Причина проста. Температура краплеутворення у стандартних мастил не перевищує 60-70 °С.

Супорти час від часу розігріваються до 500-600 °С, відповідно, звичайне мастило безслідно витече з вузла за першого ж нагрівання. 

 

схема суппорта

 

Справедливості заради потрібно сказати, що така висока температура виникає тільки в зоні тертя фрикційної накладки гальмівної колодки об гальмівний диск. Завдяки масивній конструкції супорта тепло рівномірно розподіляється по механізму, а в найвіддаленіших від колодок точках температура досягає максимум 200-250 градусів.

Якщо ми не хочемо, щоб гальма відмовили в найвідповідальніший момент, мастила для супорта повинні відповідати певним вимогам:

 1. Температура плавлення мастила має бути вищою за 500 °С.
 2. Мастило не має бути агресивним щодо гумових деталей (пильовиків напрямних, пильовика поршня гальмівного циліндра і манжет).
 3. Мастило не має розчинятися гальмівною рідиною і водою, а також дорожніми реагентами.
 4. Склад має бути сумісний з усіма типами еластомерів, що застосовуються в гальмівних механізмах (каучуки на основі пропілену, етилену, етиленпропіленових сополімерів).

Хто виробляє мастила для супортів, групи мастил

У більшості випадків торгові марки, які виробляють класичні мастила, не займаються виготовленням мастил для супорта. Для цього необхідно працювати з іншими матеріалами, а також мати відповідне обладнання.

смазка для суппорта

Для того щоб продати свою продукцію, фірми, що займаються випуском спеціальних мастил для супортів, підписують контракти або з відомими брендами мастильних матеріалів, або з брендами, які випускають запчастини для гальмівних систем. Іноді їх беруть під крило виробники автомобілів.

Ось кілька основних брендів, що випускають мастила, які нас цікавлять:

 1. HUSKEY Specialty Lubricants. Відомі під брендом HUSK-ITT Corp, виробляють весь спектр мастил для супорта. Можуть продаватися на ринку під марками Huskey і Slipkote.
 2. Kluber Lubricarion Munchen KG, також у продажу є всі групи мастил для гальмівних супортів.
 3. Торгова марка Molykote випускає мастила для супортів під брендом Dow Corning Corp.

Звісно, у продажу їх куди більше. Однак гальма – занадто відповідальний механізм, щоб змащувати його будь-чим.

смазка суппорта

Усі мастила для супортів ділять на три категорії залежно від мети їх застосування:

 1. Мастила, які можуть переносити вплив високої температури, основна їхня властивість – антизадирні. Їх застосовують для змащення відповідних частин гальмівних колодок і протискрипних пластин. Найчастіше їх маркують як Anti-Seize.
  Це найбільш широконаправлена група мастил. Сюди входять мастила з додаванням міді, графіту, алюмінієвими включеннями, дисульфіду молібдену, кераміки, силікату магнію та інших неметалевих добавок.
 2. Кромки поршнів робочих гальмівних циліндрів, пластикові втулки, деталі, що контактують з еластомерами (сальниками, ущільнювачами), відносять до другої групи мастил. Вони маркуються як Rubber Grease. Застосування будь-яких силіконових мастил у цьому випадку неприпустимо.
 3. Третя група мастил найпоширеніша. До неї відносять універсальні мастила для всіх рухомих елементів супорта. Підходить для деталей, які контактують із пластиком і еластомерами.

Марки мастил для супорта в Україні

Як бачимо, універсальних засобів для обслуговування супорта не так вже й багато, та й коштують вони відсотків на 40 дорожче за інші. Тепер пройдемося по особистостях і постараємося підібрати потрібне мастило для потрібної деталі.

смазка суппорт

Антизадирні мастила у супорт

До таких матеріалів висувають купу вимог. По-перше, температура краплеутворення (початку плинності) не має бути нижчою за +1500 °С, по-друге, частка твердих антифрикційних матеріалів або металів має становити не менше 25-30%. Такі мастила виготовлені переважно на мінеральній основі, хоча бувають винятки.

Що характерно, такі мастила застосовуються не тільки для обробки гальмівного супорта, а й для маси інших елементів конструкції автомобіля. Втім, про це потрібно говорити окремо. 

смазка суппорта

У продажу є антизадирні мастила загального призначення:

 • HUSKEY 2000 Lubricating Paste and Anti-Seize Compound for High Temperature;
 • Loctite #8060/8150/8151;
 • Wurth AL 1100.

Деякі віддають перевагу мастилам, що мають у складі мідь:

 • HUSKEY 341 Copper Anti-Seize;
 • LIQUI MOLY Kupfer-Paste;
 • Loctite C5-A (#8007/8008/8065);
 • Mannol Kupfer-Paste Super-Hafteffekt;
 • Marly Cooper Compound;
 • Molykote Cu-7439 Plus Paste;
 • Motip Koperspray;
 • Permatex Copper Anti-Seize Lubricant;
 • Pingo Kupfer-Paste;
 • Valvoline Cooper Spray.
 • Wurth SU 800.

Або дисульфід молібденові суміші:

 • HUSKEY Moly Paste — Assembly Lubricant & Anti-Seize Compound;
 • Loctite #8012/8154/8155.

У деяких випадках необхідно використовувати м’які пластичні мастила, що не містять металів:

 • HUSKEY 400 Anti-Seize;
 • TEXTAR Cera Tec;
 • LIQUI MOLY Bremsen-Anti-Quietsch-Paste.

Мастила для гумових та інших матеріалів

Це матеріали другої групи, які необхідно використовувати для змащування кромок поршнів гальмівних циліндрів, торців пильовиків, манжет під час складання, втулок і сальників. Два найкращі роедставники мастил цієї категорії родом з Німеччини:

Loctite Teroson Plastilube. Паста на мінеральній основі з мінеральним загусником (у нашому випадку це бетонітова глина). Відмінно працює при температурах від -50 °С до + 190 °С.

ATE plastilube. Мастило з дуже схожими характеристиками, повний аналог пасти Teroson Plastilube від іменитого виробника елементів гальмівних систем Continental Teves AG & Co.

смазка ате

Звичайно, є й інші пасти, але для цих цілей необхідно використовувати склади з позначкою Rubber Grease.

Універсальні мастила для супорта

Третя група мастил представлена складами загального застосування, і вашим, і нашим. Відповідно, свою роботу вони виконують посередньо, зате коштують недорого і можуть застосовуватися в усіх без винятку бюджетних машинах.

 1. Molykote AS-880N Grease. 100% синтетика, на силіконовому загущувачі. Містить тверді присадки на синтетичній основі, паста чорного кольору. Плавиться при температурі +250 градусів, а номінальна робоча температура – від -40 до +210 градусів. Часто продається в роздрібних мережах під брендом автомобіля з певним каталожним номером.
 2. Permatex Ultra Disc Brake Caliper Lube. Не плавиться, повністю синтетичне зелене мастило. Діапазон робочих температур від -40 до +210 градусів.
 3. SLIPKOTE 220-R Silicone Disc Brake Caliper Grease and Noise Suppressor. Одна з найпопулярніших паст на основі синтетичної оливи і з синтетичним загусником. Характерна особливість у тому, що вона не плавиться взагалі, але має діапазон температур, за яких 100% не втрачає властивостей – від -45 до +300 градусів.
 4. SLIPKOTE 927 Disc Brake Caliper Grease. Синтетичне мастило плюс синтетичний загущувач. Містить частинки дисульфіду молібдену з включеннями графіту, колір сірий. Не плавиться, оптимальний діапазон температур від -30 до +1200 градусів.

смазка для суппорта слипнот

Що маємо у підсумку. Чим все-таки змащувати супорт?

Ми навели тільки мізерну частину оригінальних мастил. На ринку в більшості випадків пасти продають у брендованих упаковках, наприклад, TOYOTA Disc Brake Shim Grease 08887-80409.

смазка тойота

Реальну назву іноді можна побачити тільки на 20-40-кілограмових відрах, що поставляються гуртовикам і дилерам. Часто зустрічаються мастила і в оригінальних упаковках від виробників.

Що вибрати середньостатистичному власнику? Звичайно, мастила третьої групи. Вони дешевші і можуть працювати практично з усіма деталями гальмівного супорта. 

Однак якщо ви хочете, щоб гальмівний механізм працював зі стовідсотковою віддачею, щоб унеможливити роз’їдання і розтріскування пильовиків і манжетів, до мастил краще підходити вибірково.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *