ошибка на сканере шкода

Skoda Octavia Tour 1.6 BFQ. Термостат та помилка Р1292

Відносно нескладний 1,6-літровий двигун сімейства BFQ встановлювали на Шкоду Октавія А4, Volkswagen Golf 4 і ряд моделей Сеат і Ауді аж до 2010 року. Скарг на нього мало, проте всім відомі проблеми з термостатом та появою помилки Р1292 та Р1293. Як замінити термостат Skoda Octavia Tour 1.6 BFQ і чи можна його відремонтувати, розберемося зараз.

Термостат двигуна 1.6 BFQ Skoda Octavia, VW Golf, проблеми

Ймовірно, інженери VAG мали сенс так ускладнювати систему охолодження, тому термостат 1.6 BFQ Skoda не з простих. Він є єдиним блоком з термоклапаном-вкладишем і двома датчиками. Перший датчик передає блок управління двигуном дані про температурі антифризу.

датчики термостата
Датчик 1 – датчик положення клапана термостата. 2 – датчик температури антифриза.

Другий датчик відстежує положення термоклапан і також відсилає ці дані на ЕБУ. Але функція термостата залишається незмінною – поки двигун не прогріється до робочої температури, клапан перекриває циркуляцію рідини по великому колу.

У зв’язку з непростою конструкцією проблем із термостатом двигуна 1.6 BFQ Skoda може бути багато. Найчастіше тече прокладка термостата, внаслідок чого падає рівень антифризу, а також закисають контакти датчика.

У результаті блок управління або не отримує даних від датчиків, або ці дані спотворені. Система управління може видати помилку (Check Engine) при скануванні або на діагностиці проявляється код несправності Р1292.

ошибка на сканере шкода
Так виглядає опис помилки на офіційному діагностичному ПЗ від VAG на Шкода Октавія Тур 1,6 BFQ

Супутній код помилки – Р1293, що говорить про замикання ланцюга термостата по живленню. У цих випадках вентилятори охолодження радіатора часто не вимикаються і працюють навіть на холодному моторі, що позначається на прогріві в холодну пору року.

Признаки несправності термостата 1.6 BFQ Skoda, VW

Системне повідомлення про помилку Р1292 може з’явитися не відразу, а може зовсім не з’явитися. Однак це не привід, щоб не перевірити роботу термостату хоча б первинно.

Для цього запускаємо двигун і прогріваємо його на холостих обертах до робочої температури близько 105-110 °С. При цьому верхній патрубок радіатора буде гарячим, а нижній холодний, поки термостат не відкриється і не запустить рідину по великому колу.

В цьому випадку нижній патрубок радіатора почне прогріватися поступово, що говорить про відкриття клапана і працездатності системи.

У випадку, коли сканер показав наявність помилки Р1292, (Coolant thermostat valve circuit open) несправність у ланцюзі управління термостатом, доведеться ретельно перевіряти всі контакти на обох датчиках та їх роз’ємах.

skoda sensor
В обов’язковому порядку перевіряємо чистоту контактів датчика положення клапана термостату. Він чорного кольору.

У більшості випадків чищення не рятує і доводиться міняти корпус термостата разом із клапаном та датчиком у зборі.

датчик шкода
Датчик температури антифризу на двигуні 1.6 BFQ Skoda – зелений. Усі чотири контакти необхідно зачистити.

Ми вже говорили про те, що ці негаразди позначаються на режимах роботи вентиляторів. Річ у тому, що при неробочій системі або обриві в ланцюзі ЕБУ включає аварійний режим роботи системи. Тоді вентилятори працюють безупинно.

До загальних ознак неробочого термостату відносяться:

  • перегрів двигуна, коли термостат не пускає антифриз по великому колу;
  • довгий прогрів, низька температура рідини, коли термостат заклинило у відкритому стані.

І в тому, і в іншому випадку системі необхідна перевірка, а термостат у зборі, можливо, заміна.

Який термостат краще купити на 1.6 BFQ Шкода, Фольксваген

Оригінальний термостат Шкода на цей двигун — задоволення не з дешевих, бо продається у зборі. Номер оригінального термостата VAG – 06A-121-111A (06A-121-114). Його ціна близько 4000 гривень (близько 150 доларів). Не дешево.

оригинальный термостат Шкода Октавия Тур 1,6 BFQ
Оригінальний термостат Skoda Octavia Tour 1.6 BFQ

Його рідко купують, оскільки конвеєрні постачання такого ж термостата в зборі на ринок запчастин здійснює та сама компанія Mahle Kolben з номером TI 16 105. Його ціна — трохи більш як 1000 гривень. Це той самий термостат, тільки зі спиляними логотипами VAG.

Є вибір і серед сторонніх виробників:

  • BEHR TI 16 105;
  • BSG 90-126-043;
  • CALORSTAT by Vernet TE7141.105J;
  • GATES TH465105G1;
  • HOFFER 8192582;
  • MEAT & DORIA 92582;
  • QUINTON HAZELL QTH681K;
  • TRUCKTEC AUTOMOTIVE 07.19.106 і низка інших.

Однозначний лідер із цього списку — Mahle Kolben, оскільки це є оригінальний термостат, але без маркування VAG. Непогано відгукуються про термостати BEHR та GATES, у них різниця у ціні близько 400 гривень.

Міняємо термостат Шкода Октавия Тур 1,6 BFQ

Для заміни термостата необхідно злити частину антифризу близько трьох літрів. Звичайно, потрібно подбати, щоб після заміни додати три літри нового. А для цього потрібно з’ясувати, який антифриз був залитий у систему.

Якщо ми цього не знаємо, або рідина має зношений вигляд (каламутна, бура, з піною, масляними розводами), міняємо антифриз повністю. Оригінальна рідина – G013A8JM1, концентрат із допусками KIA HYUNDAI, VAG. Для розведення буде потрібна дистильована вода.

Роботу виконуємо на холодному двигуні та після скидання тиску в системі. Щоб вирівняти тиск, достатньо викрутити кришку розширювального бачка.

крышка бачка

Зливаємо антифриз з двигуна Шкода Октавія Тур 1,6 BFQ

Після того як ми стравили тиск, шукаємо зливний штуцер системи охолодження. Він розташований у правому нижньому кутку радіатора.

кран для слива

Надягаємо на нього шланг відповідного діаметра, опускаємо другий кінець шланга в п’ятилітрову ємність.

трубка слива антифриза

Провертаємо вентиль на 180 градусів і тягнемо його на себе. Рідина почне витікати у ємність. Щоб злити якнайбільше старого антифризу, створюємо невеликий надлишковий тиск у системі. Для цього можна використовувати компресор, але не перестаратися, щоб не пошкодити бачок та патрубки. Витече від 3 до 5 літрів.

Знімаємо старий термостат 1.6 BFQ Skoda, VW

Під час демонтажу старого термостата із системи, можливо, ще підтікатиме антифриз. Тому бажано підставити під двигун широку ємність.

Щоб отримати доступ до термостата, необхідно зняти кришку повітряного фільтра та трубку системи подачі додаткового повітря.

мешает крышка фильтра

Тепер знімаємо роз’єм з датчиків, відвівши фіксатори вниз. Використовуємо для цього тонку коротку викрутку або шило.

контакты датчика шкода

Послаблюємо хомути на патрубках термостата і відводимо їх далі по патрубку. Якщо хомути рідні, то знімати їх краще спецінструментом (кліщі для хомутів).

хомуты

За допомогою шестигранної біти на 5 мм відкручуємо три болти кріплення корпусу термостата. Звертаємо увагу, що два верхні болти однакові, а нижній — довгий.

болты на 6 мм

Обережно знімаємо корпус термостата з головки блоку.

снимаем термостат

Гумова прокладка може залишитися на привалочній площині, знімаємо її теж.

прокладка

Як правильно поставить новий термостат на Шкода Октавія Тур

Ретельно очищаємо привалочну площину на головці блоку циліндрів, бажано знежирити її.

чистим плоскость

За необхідності для установки можна використовувати герметик, проте в більшості випадків досить нової прокладки, що йде в комплекті з термостатом у зборі.

герметик

Збираємо все у зворотному порядку, болти затягуємо із зусиллям не більше 10 Н∙м, щоб не пошкодити корпус.

термостат шкода

Заливаємо новий антифриз порційно. При цьому поступово стискаємо патрубки, щоб вигнати із системи повітря. Ллємо рідину в кілька етапів, стежачи за тим, щоб у бачку завжди був антифриз. Запускаємо двигун, рівень антифризу впаде. Доливаємо знову.

заливаем антифриз

Як видалити повітряну пробку із системи та правильно залити антифриз, розбиралися тут.

Після прогріву двигуна до робочої температури ще раз перевіряємо рівень у бачку. Тепер можна скидати помилку Р1292 за допомогою діагностичного адаптера або сканера, зайшовши до відповідного розділу діагностичного програмного забезпечення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *