Падає тиск масла на холостих, Daewoo Sens 1.3 МеМЗ-307, 317

Цілком надійний мелітопольський інжекторний двигун МеМЗ 307 має незначну кількість уроджених вад, одна серед яких — низький тиск масла на холостих обертах. Як перевірити тиск масла у системі Деу Сенс 1.3, що робити, коли горить лампа низького тиску, розбиратимемось зараз.

Чому падає тиск масла на холостих Деу Сенс 1.3

Проблема низького тиску масла на моторах МеМЗ-307 та 1.4-літрових двигунах МеМЗ-317 (Ланос Т150), що є його форсованою версією, не завжди пов’язана саме з системою змащення безпосередньо.

схема змащення
Схема змащення двигуна МеМЗ-307: 1 – сапун; 2 – вісь коромисел; 3 – внутрішня порожнина осі коромисел; 4 – канали підведення мастила до шийок розподільного вала; 5 – вал розподільного вала; 6 – головка циліндрів; 7 – мастилозливні канали; 8 – фільтр тонкого очищення мастила; 9 – блок циліндрів; 10 – клапан редукційний; 11 – канал від масляного насоса поздовжній до фільтра тонкого очищення; 12 – насос масляний; 13 – канал зливу оливи через редукційний клапан; 14 – канал підведення оливи до масляного насоса; 15 – картер масляний; 16 – маслоприймач із фільтром грубого очищення; 17 – пробка маслозливна; 18 – покажчик рівня оливи; 19 – канали підведення оливи до шатунних шийок колінчастого вала; 20 – вал колінчастий; 21 – канали підведення оливи до корінних шийок; 22 – датчик тиску мастила; 23 – канал підведення мастила до осі коромисел; 24 – жиклер масляного каналу; 25 – кришка головки циліндрів; 26 – отвори підведення мастила до коромисел і кулачків розподільного вала; 27 – коромисло; 28 – маслозаливна горловина.

Тиск оливи на малих та холостих обертах запросто може падати з низки різноманітних причин:

 • моторна олива не відповідає сезону або допускам виробника;
 • низький рівень масла в картері;
 • зношена, стара, відпрацьована олива;
 • витікання оливи через пошкоджені прокладки назовні;
 • пошкодження прокладки головки блока циліндрів;
 • критичне зношення шийок колінвала, вкладишів або розподілвала;
 • низька продуктивність масляного насоса;
 • забитий або пошкоджений редукційний клапан масляного насоса;
 • несправність датчика тиску масла;
 • забитий маслоприймач (сітка) у картері двигуна.

Список охоплює доволі широкий спектр несправностей, проте й він не є повним. Виходячи з практики експлуатації двигуна МеМЗ, також сміливо можна додати до переліку причин низького тиску на холостих купу проблем з системою охолодження та забитими каналами у головці блока.

виток масла
Повільне, але постійне протікання масла з піддона картера МеМЗ-307 також не можна лишати поза увагою.

Проте оглядати практично всі причини зниження тиску моторної оливи у Сенс 1.3 нема потреби. Основні причини, що призводять до загоряння контрольної лампи тиску масла на холостих обертах та методи їх діагностики лежать на поверхні.

Як перевірити тиск масла Сенс МеМЗ-307

Довіряти штатному датчику тиску масла, звичайно, можна. Але не завадить мати на руках об’єктивні дані, підтверджені манометром. Заміряти тиск моторної оливи в магістралі доволі просто. Потрібно мати лише манометр, шланг з конічним перехідником та знати номінальний тиск оливи на двигуні МеМЗ-307.

тиск масла сенс
Перевірка тиску масла на Деу Сенс чи Ланос – викручуємо датчик тиску, а на його місце вкручуємо манометр.

При температурі антифриза близько 75-80 °C тиск масла у двигуні Сенс 1.3 повинен становити:

 • на холостих обертах (800-900 об/хв) — не менш ніж 0,85 кгс/см² (0,085 мПа);
 • на середніх обертах (3500-4000 об/хв) — не менш ніж 4 кгс/см².

Тобто, для перевірки реального тиску масла в системі достатньо викрутити датчик тиску масла та вкрутити шланг з манометром. Перевірку тиску треба виконувати на прогрітому двигуні та відштовхуватись від номінальних показників, які дає виробник. Вони наведені вище.

Якщо тиск масла нижчий за номінал, потрібно шукати причину далі. Якщо манометр показує нормальний тиск — справа у дротах або у самому датчику тиску.

Як перевірити датчик тиску масла Сенс 1.3

Датчик тиску масла на двигунах Таврії, Сенс 1.3 та Ланос 1.4 — ще той головний біль власників. Через паскудну якість датчиків часто купляють не один, а відразу декілька. Майже 100%, що один з куплених датчиків не працюватиме взагалі, буде брехати, або буде протікати.

Який датчик тиску масла Сенс купити

Про загальну якість датчиків тиску для МеМЗ-307 ми вже говорили, тож можна розглянути наступні пропозиції на 2023 рік:

 • оригінальний датчик 6012-3829, ціна коливається від 80 до 120 гривень, причому всі датчики, що помічені ZAZ-6012-3829, абсолютно однакові;
 • датчик Автоприбор 53203829030, ціна близько 120 гривень, універсальний, але це не точно;
 • ММ111Д, український виробник, ціна 130 гривень;
 • корейський Grog з номером 3810600, ціна 70 гривень;
 • болгарський Elprom-Elhovo 03810600, 190 гривень.

Конструкція датчика тиску Сенс

Датчик аварійного тиску дуже простий за конструкцією — контактний двопозиційний. Тобто він або замикає два контакти, або розмикає їх, коли тиск сягає номінального значення. 

датчик тиску сенс
Схема датчика тиску Деу Сенс

Як правило, розбіг у точності показань датчика тиску Сенс може становити 0,2-0,25 кгс/см², а спрацьовувати він повинен при тиску у системі змащення 0,4-0,5 кгс/см².

Перевірка датчика тиску Деу Сенс 

За великого бажання датчик тиску масла можна перевірити на працездатність. Для цього буде потрібен мультиметр та джерело стисненого повітря. Компресор з ресивером, наприклад. Оскільки немає сенсу перевіряти опір датчика, достатньо просто під’єднати два щупи мультиметра до датчика (до єдиного контакту та до корпуса), та подати тиск на робочу частину датчика. 

перевірка датчика
Перевірка датчика тиску масла Сенс мультиметром

Спочатку контакти датчика будуть постійно замкнені, про що можна дізнатись з показів мультиметра. Якщо подати тиск повітря на різьбову частину датчика, але не більш ніж 3-4 кгс/см², контакти розімкнуться, мультиметр покаже розрив. 

Таким самим чином можна виконати перевірку за допомогою звичайної 12-вольтової лампочки, якщо подати живлення на неї через датчик. Лампа має потухнути, коли мембрана розімкне контакти після подавання тиску.

Заміна датчика тиску масла Daewoo Sens

Замінюється датчик елементарно. Єдине, що треба врахувати — незручне розташування. Аби відкрутити датчик, знадобиться висока головка на 22 мм, або накидний ключ, що не так зручно. До того ж датчик має конічну різьбу, тому для викручування потрібно докладати неабияких зусиль.

датчик тиску сенс

Для демонтажу датчика потрібно зняти клему з єдиного контакту та бути готовим до того, що трохи масла все-таки витече при викручуванні. Новий перевірений датчик затягуємо акуратно і без фанатизму.

Важливо!
Пам’ятаємо про конічну різьбу. Це значить, що ніяких прокладок не потрібно, конічна різьба затягується з зусиллям не більш ніж 40 Н∙м, при цьому частина різьби може залишатись невкрученою.

Після встановлення датчика ретельно протираємо блок циліндрів від оливи, накидуємо дріт на контакт та запускаємо двигун. Якщо хтось нагорі почує наші молитви, новий датчик не потече на місці вальцювання після прогріву двигуна або тестової поїздки. У такому випадку роботу можна вважати завершеною.

датчик тиску сенс
Частіше за все датчик протікає саме у цьому місці, по периметру вальцювання.

Низький тиск масла Сенс 1.3 через протікання

Протікання масла на двигуні МеМЗ-307 — одна з найчастіших причин падіння тиску. Проте будь-яке протікання не може залишитись непоміченим. Зрештою протікання масла фіксуються перш за все:

 1. Через датчик тиску масла на блоці циліндрів. По різьбі масло не протікає, вона конічна, тому корпус датчика фіксується у блоці досить добре. Олива просочується насамперед по периметру вальцювання корпуса. Це не лічиться, тому єдиний вихід — заміна датчика.
  датчик тиску сенс протікає
 2. Протікання масла через сальники колінвала. Фіксується зазвичай на задній частині фланця вала, через це масло може бути не одразу помічене, бо уходитиме в картер зчеплення. 
 3. Протікання через прокладку піддона, масляного насоса, передньої кришки двигуна. 
 4. Протікання з-під масляного фільтра.
протікає масло
Сильне протікання масла як з піддона, так і з заднього сальника колінвала.

Ну і найгірше, що може статися — прогар чи пробій прокладки головки блоку циліндрів. Небезпека полягає в тому, що масло починає уходити в систему охолодження, а антифриз в систему змащення. 

Важливо!
Не завжди це можна виявити оперативно, тому навіть незначний пробіг з емульсією в картері призводить до критичного зношення постелей розподілвала, корінних та шатунних вкладишів колінвала, гільз та поршневої групи. А це — капремонт.
маховик та колінвал
Задній кінець колінчастого вала: 1 – вал колінчастий; 2 – манжета колінчастого вала задня; 3 – тримач манжети; 4 – прокладка тримача; 5 – болт; 6 – маховик; 7 – шайба болтів кріплення маховика; 8 – болт кріплення маховика; 9 – вінець зубчастого маховика; 10 – кожух захисний.

Також масло може потрапляти до камери згоряння через сальники клапанів. Як швидко позбутися цієї проблеми, ми розбиралися тут. У будь-якому випадку вкрай важливо вчасно виявити небезпеку, тому перевіряти рівень масла в картері потрібно якомога частіше. А також оглядати двигун на предмет підтікань оливи.

Редукційний клапан масляного насоса Сенс

Ще одна неприємність, яка може чекати власників моторів МеМЗ-307 та МеМЗ-317 (Ланос та Сенс 1.3 та 1.4). Ось принципова схема роботи перепускного (редукційного) клапана насоса.

схема насоса
Умовна схема роботи перепускного клапана масляного насоса Сенс 1.3

З неї чітко зрозуміло, що якщо пружина не буде навантажувати кульку клапана потрібним зусиллям, або перевантажить її занадто — це призведе до падіння тиску. Причому не тільки на малих та холостих обертах, а й на високих оборотах. 

масляний насос сенс
Масляний насос Дек Сенс МеМЗ-307 та МеМЗ-317: 1 — корпус; 2 — кришка; 3 — гвинт; 4 — ведена шестерня; 5 — ведуча шестерня; 6 — манжета; 7 — кульковий редукційний клапан; 8 — пружина редукційного клапана; 9 — пробка редукційного клапана; 10 — прокладка пробки; 11 — заглушка; Б — порожнина, що нагнітає; В — виступи на веденій шестерні; вид Д — зі знятою кришкою; Е — порожнина розрідження.

Робочий тиск, при якому спрацьовує редукційний клапан маслонасоса Сенс 1.3 — 5,5-7,5 кгс/см². Тиск спрацьовування клапана у робочих умовах при прогрітому двигуні — 4,5 кгс/см².

клапан
Вкрай не рекомендовано використовувати будь-які інші пружини для заміни оригінальної. Це однозначно призведе до непередбачуваних змін тиску масла в системі та може бути причиною масляного голодування двигуна.

Кулька часто залипає у гнізді, або прикипає до пружини. Тому як варіант усунення падіння тиску, можна швидко викрутити стопорний болт (пробку редукційного клапана 9, схема вище), вийняти пружину (8) та кульку(7).

пробка
Пробка редукційного клапана маслонасоса на Деу Сенс

Після цього потрібно уважно оцінити рівень їхнього зносу. Якщо видно щось підозріле, варто купити ремкомплект. Він коштує копійки, проте врятує тиск в системі надовго.

ремкомплект
Ремкомплект редукційного клапана на двигун МеМЗ-307

Перед встановленням нового або промитого клапана необхідно прочистити та промити від бруду канал та сідло кулькового клапана. Момент затягування пробки редукційного клапана — 5 Н∙м.

Абсолютно не варто пхати у канал редукційного клапана будь-яку схожу на око пружину — навантаження має бути строго регламентовано, а це диктує параметри пружини, її довжину та жорсткість, відстань між витками, діаметр дроту та діаметр витка.

параметри пружини клапана
Параметри пружини редукційного клапана масляного насоса Сенс 1.3

Те ж саме стосується й кульки. Ось параметри клапана:

 1. Діаметр кульки 11,509 мм.
 2. Максимальне зниження порогу навантаження 5%.
 3. Діаметр витка пружини 10,5 мм.
 4. Довжина пружини 43 мм.

Саме тому ми рекомендуємо купляти заводський ремкомплект.

Ми розглянули далеко не всі причини падіння тиску масла на холостих та малих обертах у двигуні МеМЗ-307. Проте основні чинники, що викликають найбільші ризики, саме такі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *