Впускний колектор та вихрові заслінки Ford Duratec 1.8, 2.0, 2.3, 2.5

Впускний колектор на автомобілях Ford Focus, Mondeo, багатьох Mazda та Volvo виконаний із пластику, а в його конструкції передбачені вихрові заслінки. Насамперед це стосується двигунів Duratec 1.8, 2.0, 2.3, 2.5.

З плином часу конструкція приводу заслінок зношується і з’являється характерний гуркіт під час роботи двигуна. Як відремонтувати вихрові заслінки на двигунах Duratec і чи можна їх прибрати, дізнаємося разом.

Duratec
Двигуни сімейства Duratec встановлювалися як на автомобілі Ford, так і на Mazda та Вольво.

Що таке вихрові заслінки Форд Фокус, Мондео

 

Для нормальної роботи двигуна та ефективного займання суміші необхідно близько 14 кг повітря на кожен літр бензину. Дозуванням вже давно займаються електронні системи за допомогою датчиків та низки виконавчих пристроїв.

схема коллектора
Принципова схема застосування вихрових заслінок: 1) вихрова заслінка; 2) канал наповнення; 3) вихровий впускний канал.

Основним дозатором повітря в системі впуску залишається дросельна заслінка. Однак інженери під час розробки моторів серії Duratec для Ford (Focus, Mondeo, C-Max, S-max), Mazda та Вольво передбачили встановлення додаткових вихрових заслінок на кожен циліндр. Навіщо так ускладнювати конструкцію? На це є низка причин.

вихревые заслонки форд
Схема роботи двигуна Duratec Ford Focus, Mondeo з вихровою заслінкою впускного колектора

У процесі випробування двигунів Duratec з’ясувалося, що на малих і холостих оборотах суміш може неконтрольовано збагачуватися, що призводить до низки негативних моментів.:

 • падіння динаміки;
 • висока витрата палива;
 • пропуски запалення на холостих оборотах;
 • погіршене іскроутворення.

Щоб позбавитися цих негативних моментів, причому без додаткової подачі повітря, вирішили застосувати вихрові заслінки, які не просто зменшують переріз каналів впускного колектора, а створюють певний спрямований вихровий потік повітря.

впускной коллектор форд фокус 2,0

Завдяки зміні геометрії впускного колектора на малих і холостих оборотах вдалося покращити запалення суміші, а також зробити вихлоп менш токсичним, оскільки паливо тепер згоряє повністю і без перевитрати.

Конструкція та несправності системи зміни геометрії колектора

 

Вихрові заслінки виконані з пластику та зафіксовані на сталевій осі квадратного перетину. Площа заслінки менша, ніж переріз впускного каналу колектора, тому навіть у закритому положенні пелюстки не перекривають подачу повітря.

впускной коллектор форд
2 – впускний канал колектора; 3 – вихрова заслінка; 4 – корпус колектора; 5 – вакуумний привід осі вихрових заслінок; 6 – важіль приводу осі.

Вісь вихрових заслінок наводиться в рух блоком вакуумної мембрани, встановленим на впускному колекторі, керованої клапаном IMRC. При заглушеному двигуні та на холостих обертах вихрові заслінки закриті.

Ознаки несправності або зношування системи зміни геометрії впускного колектора двигунів Duratec на Focus, Mondeo, C-Max, S-max:

 • Шелест, «дизеління», а на пізніх стадіях зношування гучний тріск під час роботи двигуна. Шум дуже подібний до звуку невідрегульованих клапанів.
 • Скупчення масляної емульсії в колекторі, трубках вакуумної мембрани та на клапані IMRC.
 • Висока витрата палива, часом може сягати 12-13 літрів на сотню залежно від обсягу двигуна.
 • Незначне падіння тяги, динаміки, нестабільні холості обороти та низку інших схожих симптомів.

Термін служби вихрових заслінок залежить, швидше, від умов роботи двигуна і становить від 3 до 5 років.

заслонки Duratec форд
Знос отвору для оси заслінок

У запущених випадках пластикові лопатки настільки зношуються, що можуть повністю зруйнуватися і потрапити в газорозподільний механізм, що вже небезпечно.

Перевірити знос осі заслінок просто. Для цього достатньо на запущеному двигуні зняти вакуумний шланг із клапана IRMC, потім заглушити шланг пальцем. Шум пропаде, що говорить про зношування вихрових заслінок.

На автомобілях Ford Mondeo з двигуном Duratec заслінки можна замінити, а впускний колектор Ford Focus виконаний дещо за іншою схемою. Тут заміна лопаток не передбачена, тому при критичному зношуванні необхідно змінювати весь колектор у зборі. Штука недешева.

коллектор форд фокус

Новий колектор ОЕМ із каталожним номером 2100040 для дволітрового Duratec, наприклад, коштує чималих 7800 гривень ($280). З розбирання можна купити за 2500-3000 гривень, але не факт, що зношування там буде не критичним.

Тому ремонт впускного колектора на цих двигунах рано чи пізно стає актуальним для кожного водія.

Ремонт впускного колектора Форд Фокус, Duratec 1.8, 2.0, 2.3, 2.5

 

Ремонт вихрових заслінок передбачає встановлення втулок у корпус впускного колектора. Як варіант, можна замінити їх підшипниками відповідного діаметра (11,6х5 мм, зовнішній та внутрішній діаметр відповідно), проте в більшості випадків втулка – надійний, недорогий та доступний варіант для більшості.

втулки

Втулки повинні бути виточені з капролону, це досить зносостійкий полімер, який не боїться високої температури. Розміри втулок наступні:

 • зовнішній діаметр — 11,6 мм;
 • внутрішній діаметр — 5 мм;
 • довжина втулки — 30 мм.

Необхідно 4 втулки, а крім того, виточуємо заглушку за такими розмірами:

 • зовнішній — 11,6 мм;
 • внутрішній — 5 мм;
 • головка — диаметр 25 мм, толщина 3 мм.

Точність лиття впускного колектора є далекою від стандартів NASA, тому розміри можуть відрізнятися в межах 0,1 мм.

Встановлення втулок у колектор виконується після демонтажу з двигуна. Для цього потрібно зняти деяке навісне обладнання:

 1. Відключаємо роз’єми з котушок свічок запалювання та форсунок.
  Ремонт впускного коллектора Форд с двигателем Duratec
 2. Знімаємо хомути, які кріплять проводку до колектора.
 3. Знімаємо дросельну заслінку.
 4. Відкручуємо натягувач ременя приводу допоміжного обладнання.Ремонт впускного коллектора Форд с двигателем Duratec
 5. Откручиваем топливную рампу и снимаем ее.
 6. Відкручуємо кріплення колектора (7 болтів зверху та один знизу).
 7. Відключаємо дві контактні колодки (одна біля стартера, друга зверху в районі натягувача ременя).
 8. Акуратно подаємо на себе колектор та знімаємо його.Ремонт впускного коллектора Форд с двигателем Duratec

Після цього залишилося розібрати механізм приводу вихрових заслінок, зняти заслінки та вийняти вісь із колектора. Втулки повинні встановитися з невеликим натягом, тому при необхідності потрібно буде зняти пару соток із зовнішньої поверхні втулок наждачним папером.

Ремонт впускного коллектора Форд с двигателем Duratec

Після установки втулок заводимо вісь заслінок на місце, але самі лопатки поки не ставимо — необхідно притерти вісь до втулок. Для цього використовуємо шуруповерт, просто на невеликій швидкості прокручуємо ось то в одну, то в іншу сторону по 50-60 секунд.

Ремонт впускного коллектора Форд с двигателем Duratec

Збірку проводимо у зворотній послідовності, закріпивши грибок-заглушку за допомогою двокомпонентного полімерного клею. Після доопрацювання вихрові заслінки перестануть шуміти, ми заощадили на заміні колектора та продовжили його ресурс як мінімум на 150 тисяч км пробігу.

One thought on “Впускний колектор та вихрові заслінки Ford Duratec 1.8, 2.0, 2.3, 2.5

 1. У меня стук дизиление в двс, форд фьюжн 2.5 usa, похоже на заслонки в коллекторе, скажите какова цена устранения этой проблемы?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *