Вибір моторної оливи – це просто. П’ять основних питань

Підібрати моторну оливу для двигуна автомобіля певної марки ще кілька десятків років тому не становило жодної складності. Тому що на прилавках стояли каністри з трьома-чотирма марками. Відрізнялися вони тільки дизайном упаковки і заводом. Вибрати оливу сьогодні набагато важче. І не тільки через величезний асортимент. Технології виробництва паливно-мастильних матеріалів пішли далеко вперед, і впевненість у тому, що нам вдалося купити моторну оливу, яка ідеально підходить двигуну, тане, як березневий сніг.

Визначаємося в пріоритетах. Яке масло краще

Виявляється, все не так складно. Достатньо знати, що рекомендує завод-виготовлювач автомобіля і дотримуватися цих порад. Втім, природний відбір ускладнюють рекламні виверти, поради мудрих “експертів”, привабливі ціни на маловідомі продукти. Не потрібно говорити про те, як важливо купити хороше масло і як воно впливатиме на роботу двигуна та на пробіг до капітального ремонту.

Визначаємося у пріоритетах

Тому думки проплачених журналістів, сусіда по гаражному кооперативу, досвідченого продавця з крамниці на авторинку і навіть тещі не повинні впливати на наш вибір. Єдиний порадник у цьому питанні — виробник двигуна. Вже він точно знає, яку оливу краще за складом, в’язкістю, класом, допуском і маркою заливати у двигун під час повної заміни та під час доливання.

Повірте, це не порожні слова. Заходимо на будь-який автофорум, ставимо запитання про марку оливи, водночас не говоримо модель автомобіля, а тим більше марку і тип двигуна. Уже через годину від порад нікуди буде діватися. І тільки деякі поставлять уточнювальні запитання. Тому на фронті вибору оливи ми наодинці зі своєю проблемою і впораємося з нею, вирішивши лише кілька запитань.

Питання перше. Що говорить виробник

Ми чудово розуміємо, що виробник теж має свої бонуси від продажу “оригінальних” олив. Насправді ні Ford, ні GM, ні VAG не займаються видобутком нафти та її перероблюванням. Не їхній це профіль. А отже, вони купують оливи у сторонніх виробників, щоб продати їх дорожче, приклеївши свій логотип як гарантію того, що саме ця олива буде ідеальним вибором для конкретного мотора. Ще ми розуміємо, що таке мастило в рази дорожче за ті самі склади, не розфасовані в брендову упаковку.

Наприклад, Castrol Magnatec 5W-30 A5 для другого покоління Ford Focus це і є те саме, дороге масло Ford Formula F. Тільки Кастрол коштує $29 за 4 літри, а фордівське “оригінальне” масло, Ford Formula F 5W30 – близько $11 за літр. Отже, у цих олив є щось спільне, а саме — допуск компанії Форд і специфікації.

Важливо!
Робимо важливий висновок: перед тим як вибрати оливу, уважно вивчаємо сервісну книжку або іншу документацію, в якій зазначено специфікації та допуски. Ми обиратимемо масло не за брендом, а за параметрами, заданими виробником.

Змоделюємо ситуацію і виберемо масло для Skoda Octavia A5 1,6. У сервісній книжці в графі рекомендованої моторної оливи ми бачимо набір кодів, це і є допуск компанії. У нашому випадку допуск має такий вигляд: VW 502.00/505.00, ще вказано клас якості масла, ACEA A3/B4. Все, нам більше не потрібно нічого, щоб купити оливу з саме такими специфікаціями та допуском.

У першому ж магазині, що трапився, ми знаходимо каністру синтетичної оливи Motul Specific 5W-40, на якій вказані всі необхідні дані. Віддаємо $12 за літр і спокійно заливаємо у двигун. Якщо дорого, шукаємо дешевше, наприклад, Total Quartz 9000 Energy 5W-40 за $36 5 літрів. Як бачимо, все досить просто.

Питання друге. Яке масло залито зараз

Тут доведеться застосовувати аналітику. Наприклад, нам потрібно знати:

  • зрештою, точну марку оливи та виробника хоча б приблизно витрата масла на угар;
  • наскільки стабільно працював двигун із цією оливою;
  • як запускався в холодну погоду;
  • чи не падав тиск масла на гарячому двигуні.
масло исудзу
Якщо на залитому маслі двигун працював добре, витрата на угар була допустимою, то краще марку не міняти

Якщо фактичні дані у нас відсутні, доведеться міняти моторну оливу з промиванням і заливати рекомендовану заводом. У тому разі, коли ми володіємо автомобілем уже давно і самі проводили заміну оливи, точно знаємо, якого вона виробника і якої в’язкості, робимо висновки — заливати таку саму оливу, або пробувати оливи з ідентичними допусками, але іншого виробника.

Питання третє. Стан двигуна

Потрібно розуміти, що часта зміна марок олив ніяк не йде на користь двигуну. Все дуже просто — кожен виробник використовує свій пакет присадок, а повністю і без сліду видалити оливу з системи змащення ще ні в кого не виходило. Хіба що під час повного розбирання мотора і механічного очищення.

Оливи різних марок, але з однаковими допусками і в’язкістю, можуть конфліктувати одна з одною. Точніше, не основа оливи, а присадки.

У результаті ми отримаємо згортання рідини, осад, лакові утворення на стінках і в каналах системи. А це істотно скоротить ресурс нашого двигуна.

Важливо!
Єдиним виправданням зміні характеристик оливи може слугувати підвищена витрата на угар. Іноді для старих моторів допустимий перехід з менш в’язкого на більш в’язке, а то і з синтетики на напівсинтетику.

Але бренд міняти для двигуна все-таки шкідливо.

Питання четверте. Список претендентів

Ми вже визначилися з допусками і специфікаціями для нашого двигуна, тепер настав час зробити вибір оливи за маркою автомобіля. Точніше, за маркою двигуна. Ті продавці, які продають моторне мастило “для Ауді” або “найкраще мастило для Шкоди”, – профани у своїй справі або тримають покупця за ідіота.

Ми ж розуміємо, що для турбомотора об’ємом 1,1 л і для дволітрового атмосферника потрібні абсолютно різні мастила. А концерн VAG встановлює близько десятка різних двигунів тільки на Шкоду, не кажучи вже про Ауді та VW.

 

Тому виписуємо допуск, в якому закодовано оптимальний набір присадок для конкретної марки оливи, і специфікацію, складаємо список марок олив, серед яких зможемо вибрати одну. Але і це не все. Потрібно врахувати ще одне важливе питання.

Питання п’яте. Якої в’язкості має бути олива

таблица
Діаграма залежності в’язкості масла від температури повітря згідно SAE

Найімовірніше, ми вже відібрали близько десятка марок олив, що відповідають допускам. Тепер будемо скорочувати цей список. Наше завдання – максимально продовжити термін служби мотору, тому крім допуску, нам потрібно вибрати вид (синтетичне, напівсинтетичне або мінералку), клас оливи і її в’язкість. Виробник у будь-якому разі дає певний діапазон за в’язкістю. Наприклад, від 5W-40 до 0W-30.

вязкость
Що таке в’язкість оливи — наочно при температурі мінус 20 градусів

Обираючи в’язкість, ми керуватимемося такою схемою – що старший двигун, то більшою має бути в’язкість при високій температурі, звісно, в межах, зазначених заводом-виробником. Якщо двигун не “їсть” оливу, цілком підійде заявлене заводом 5W-40, а на зиму можна лити 0W-30 і не створювати собі проблем з вибором.

Що у сухому залишку. Підсумки

Ми навмисне не згадуємо бренди, оскільки це питання релігійної приналежності для багатьох автомобілістів. Єдине, що потрібно запам’ятати – найбільш розкручені марки підробляють найчастіше. Заливши підробку, ми прирікаємо свій двигун на вірну смерть, оскільки склад рідини, що заливається, науці невідомий і дослідженням не підлягає. Звертаємо увагу на якість виготовлення упаковки, наявність термошвів на пластику, якість пломб на пробках і якість друку.

Найбільш просунуті компанії захищають свою продукцію голограмами, кодами, QR-кодами. Останній, до речі, можна пробити прямо в магазині, якщо у нас є смартфон і відповідне ПЗ. Процедура доволі проста — скануємо QR-код, заходимо на сайт виробника і в реальному часі отримуємо відповідь, підроблену оливу нам сунуть, чи пропонують моторну оливу високої якості. Як варіант, можна купити мастило в офіціалів, але в них усі мастила, як правило, найостаннішої марки, та й набагато дорожче, ніж у магазині або на ринку.

Правильно вибравши хорошу оливу, ми не тільки збільшуємо ресурс двигуна, а й заощаджуємо паливо, зберігаємо потужність і динаміку автомобіля на колишньому рівні і не турбуємося про заміну мастила ще тисяч десять пробігу. Добрих всім доріг і якісної моторної оливи!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *