Датчик розподільчого валу Сузукі Гранд Вітара 2,0 та 1,6 л: всі проблеми
Датчик розподільчого валу Сузукі Гранд Вітара 2,0 та 1,6 л: всі проблеми

Датчик розподільчого валу Сузукі Гранд Вітара 2,0 та 1,6 л: всі проблеми

Надійні та витривалі двигуни Suzuki Grand Vitara 2,0 л (J20A) та 1,6 л (М16А) мають деякі дитячі хвороби, які проявляються в основному в екстремальних умовах. Наприклад, нестабільна робота датчика положення розподільчого валу Гранд Вітара на 2-літрових і 1,6-літрових моторах може працювати з перебоями. Як перевірити датчик, ознаки несправності, як його замінити і як краще знайти недорогий аналог, а також усі проблеми з датчиком положення розподільника Suzuki Grand Vitara, з’ясовуємо сьогодні.

Навіщо потрібен і де знаходиться датчик положення розподільного валу Сузукі Гранд Вітара

 

У будь-якому двигуні з системою впорскування датчик положення розподільного валу грає величезну роль, попри досить просту конструкцію. У його завдання входить оповіщення блоку управління двигуном (поряд з датчиком положення колінвала) про час і кількість подачі палива в циліндр, а також визначає момент іскроутворення в камері згоряння.

Принципова схема роботи датчика розподільного валу (фаз)

Датчик розподільного валу (ДПРВ) являє собою магніто-електричний елемент, датчик Холла, що реагує на зміни магнітного поля. А магнітне поле змінюється за допомогою зубчастого вінця, розташованого на приводі або на розподільному розвалі в залежності від типу двигуна. Коли зуб ротора проходить біля датчика, інтенсивність магнітного поля зміниться.

Зміни магнітного поля перетворюються на електричні імпульси, які передаються в електронну систему управління двигуном (ЕСУД). Система робить висновки про кількість обертів, навантаження, зіставляє їх із показаннями інших датчиків (швидкості, температури, тиску масла) і регулює подачу палива та момент установки кута випередження запалення.

Де встановлено датчик фаз Suzuki Grand Vitara 2,0 та 1,6 л

 
датчик распредвала гранд витара
Місце встановлення датчика на двигунах 2 та 1,6 л

Залежно від моделі двигуна датчик може мати різне розташування. Так, в моторі об’ємом 2,0 л J20A він встановлений на кришці головки блоку циліндрів, а в двигуні М16А об’ємом 1,6 л будемо шукати його в корпусі головки блоку.

Теоретично обидва датчики не відрізняються за конструкцією, але в 2-літровому двигуні він поставляється в блоці та приводом зубчастого вінця і з самим вінцем у зборі, що зробило його міцніше, ніж у 1,6-літровому моторі. Але цього аспекту ми торкнемося пізніше.

Признаки несправностей датчика фаз Гранд Витара 1,6 та 2,0 л

 

Як тільки ДПРВ починає працювати некоректно, відразу відзначається низка змін у роботі двигуна:

 • різко зростає витрата бензину;
 • двигун працює з перебоями як на холостих обертах, так і під навантаженням;
 • на Suzuki Grand Vitara з АКПП датчик розподільного валу може впливати на фіксацію тієї чи іншої передачі, але після перезапуску двигуна робота автомата тимчасово нормалізується, що прямо вказує на несправність ДПРВ;
 • у випадках, коли датчик розподільного валу повністю виходить з ладу, двигун запустити неможливо, оскільки ЕСУД не отримує жодної інформації про положення розподільного валу і, як наслідок, не подає ні паливо, ні іскру в камери згоряння;
 • аварійна лампа Check Engine може систематично спалахувати, можливі появи кодів помилок.

Коди помилок для датчика положення розподільного валу Suzuki Grand Vitara

 
датчик распредвала гранд витара
Повідомлення сканера про помилки датчика розподільного валу

Незалежно від типу двигуна, при скануванні системи самодіагностики будь-яким із доступних сканерів та додатків, на екрані монітора вибиватимуться помилки Р0300-Р0365. Найбільш поширені з них такі:

Використовуючи ці підказки з пам’яті системи самодіагностики двигуна, можна швидко з’ясувати причину поломки датчика та некоректної роботи двигуна.

Причини виходу з ладу датчика фаз Гранд Вітара

 

Для багатьох двигунів з упорскуванням причини виходу датчика з ладу ідентичні, але Suzuki Grand Vitara має свої особливості.

Наприклад, на двигунах об’ємом 2 л датчик розподільного валу схильний до перегріву при спекотній погоді та високих навантаженнях (їзда по бездоріжжю, пробки, їзда на зниженій передачі по пересіченій місцевості на низькій швидкості). В результаті неодноразового перегріву датчик просто вичерпує свій ресурс і перестає реагувати на зміни магнітного поля.

Симптоми у разі прості: двигун після незначного перегріву глухне і запускається лише через 20-30 хвилин, коли охолоне. Однозначно, що тут винен датчик розподільного валу.

До типових причин виходу ДПРВ відносять:

 • замикання дротів живлення 12 В на масу;
 • обрив дротів в мережі датчика;
 • поганий контакт в клемній колодці;
 • обрив екрана внутрішнього жгута жгутів;
 • дроти під’єднані неправильно;
 • зазор між робочою поверхнею датчика та зубцями ротора занадто малий або занадто великий;
 • механічні пошкодження датчика;
 • торцеве биття ротора датчика;
 • налипання металічної пудри, стружки на робочу поверхню датчика фаз.

Як усунути перегрів датчика розподільного валу Suzuki Grand Vitara

 

Ця прикрість переслідувала Гранд Вітару буквально до 2006 року. Після японці усунули проблему принаймні частково. Вони застосували комплексний підхід до питання охолодження, а проблема була така. У моторах J20A до 2006 року випуску в моторному відсіку було встановлено металеву панель по центру моторного щита на вертикальному коробі, завдання якого відводити зайве тепло від двигуна.

Ті водії, хто зрозумів, що «інфаркти» датчика положення розподільного валу на Гранд Вітарі пов’язані із систематичним перегріванням, намагалися по-різному усунути цей дефект.

Аж до абсолютно неймовірних та анекдотичних рішень, на зразок третьої форсунки омивача, спрямованої прямо на датчик, або примусового обдування додатковим вентилятором на 12-вольтовому електродвигуні.

датчик распредвала гранд витара
Панель, винна у перегріві датчика положення розподільника

Виявилось, що проблему можна вирішити за п’ять хвилин. Достатньо просто відкрутити два гвинти та зняти цю невелику панель. Ефект духовки для датчика відразу зникає і двигун починає працювати в штатному режимі без «непритомності» датчика положення распредвала. Охолодження ДПРВ нормалізується.

Перевірка датчика розподільного валу Suzuki Grand Vitara своїми руками. Як зняти та замінити

 

При виникненні симптомів несправності або підозрі на знос датчика можна швидко виконати перевірку його працездатності. Для цього нам потрібно витратити 10 хвилин і мати під рукою мультиметр, дроти із затискачами та стандартний набір інструментів:

 1. Скидаємо мінусову клему з АКБ.
 2. Від’єднуємо роз’єм жгута дротів від датчика.
 3. Знімаємо датчик у зборі з кришки головки (J20A) або з самої головки (М16А), відкрутивши гвинт (а).
  датчик распредвала гранд витара
  Як зняти датчик фаз Гранд Вітара
 4. Перевіряємо цілісність кільця ущільнювача.
 5. Ретельно перевіряємо робочу поверхню датчика та зуби ротора на наявність забруднень та пошкоджень.
 6. Якщо потрібно, очищаємо ротор та торець датчика.
  датчик распредвала гранд витара
 7. Беремо два дроти і підключаємо плюс від АКБ (1) до виводу VIN (2) датчика, а мінус до виводу GROUND (3).
 8. Вимірюємо опір між виводами VOUT (4) та мінусом.
 9. Беремо будь-який залізний предмет (5) та проносимо його на відстані 1 мм від робочої поверхні датчика.
 10. Перевіряємо опір з піднесеною залізякою та без неї.

Тепер аналізуємо дані, отримані під час виміру. Якщо опір змінюється від менш як 220 Ом до нескінченності із залізом і від нескінченності до менше ніж 220 Ом без заліза – датчик цілком робочий. В іншому випадку датчик підлягає заміні.

При встановленні датчика гвинт затягуємо з зусиллям не більш ніж 11 Нм.

датчик распредвала гранд витара
Упаковка від оригінального датчика положення розподільного валу Сузукі

Датчик розподілвала Suzuki Grand Vitara: який краще, ціна, артикули

Оригінальний датчик розподільного валу на Сузукі Гранд Вітара із двигуном J20A 2,0 л має артикул 33100-65D00. Його ціна не вміщається в жодні рамки пристойності і становить близько 5100 гривень, а це $121 на 2023 рік.
Не надто лояльна ціна. Річ у тому, що дилери в комплекті із самим датчиком продають корпус ротора, ротор та його привід, які ніколи, в принципі, не ламаються. Але безвихідних ситуацій немає.
датчики
Original sensor from 1.6L M16A engine, Native sensor 33100-65D00 from J20A engine

Для 1,4-літрових та 1,6-літрових моторів М16А безпосередньо датчик продається. Він має такі самі характеристики, як у датчика распредвала J20A, таку ж конфігурацію, але коштує в п’ять разів дешевше. Його номер за каталогом SUZUKI 33220-50G02, а ціна від 500 до 1000 гривень ($18-35) в залежності від виробника:

 • Era (Італія) 550347, ціна 720 гривень;
 • 79404 Fae (Іспанія), ціна 750 грн;
 • J5T23191M1 від MITSUBISHI, ціна 500 грн;
 • 3322050G02REMSA;
 • 33220-50G02 – VM;
 • GENERAL MOTORS з артикулом 91 173 944 й низка інших аналогів.

Отже, змінюючи датчик положення распредвала Suzuki Grand Vitara з двигуном J20A, не потрібно купувати дорогий оригінальний датчик, а зекономлені гроші витратити на інші плюшки для улюбленого автомобіля.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *