Як правильно змішувати та доливати антифризи
Як правильно змішувати та доливати антифризи

Як правильно змішувати та доливати антифризи

Рано чи пізно, незалежно від того, якого кольору буває антифриз, змішування і долив просто неминучий. У складі охолоджувальної рідини в будь-якому разі є вода і вона має властивість випаровуватися, хочемо ми цього чи ні. Різні кольори, різні бренди, різні марки та різні допуски часто збивають нас з пантелику. Щоб з’ясувати остаточно, чи можна змішувати антифризи, сумісність їх один з одним і що буде, якщо змішати різні охолоджувальні рідини, досить глянути на таблицю сумісності антифризів. Але проблема в тому, що вона не одна.

Сумісність антифризів та їх особливості

З першої, другої та третьої частини нашого гіда з вибору антифризів ми вже знаємо, що в природі є дві базові основи та сто тисяч присадок для ОР. База — це етиленгліколь або пропіленгліколь (поліпропіленгліколь).

Перші теж поділяють за підвидами, але щоб це все якось укласти та систематизувати в голові простого споживача, існують класифікації, які ми детально розбирали.

тосол
Вбий мене ніжно. Найпопулярніша отрута для двигуна

Згадаймо основоположні моменти під час вибору ОР:

 • колір антифризу жодним чином не позначає приналежність рідини до того чи іншого класу, типу, специфікації або складу, червоний антифриз від зеленого може відрізнятися радикально, а може бути повністю сумісним, крім того, втомлений, зношений антифриз може не мати конкретного кольору взагалі, а тому з’ясувати його склад буває неможливо без пакування;
 • класифікація G11-G13 – це стандарт для автомобілів, які випускає Volkswagen Audi Group, VAG, до інших двигунів ця класифікація не має жодного відношення, ба більше, орієнтування на VAG-івські стандарти може угробити двигун тієї ж Хонди або Шевроле;
 • кожен виробник публікує свою специфікацію, яка має бути на пакуванні з рідиною, і вона має збігатися зі специфікацією, зазначеною в сервісній книжці кожного конкретного автомобіля;
 • якщо ми любимо свою машину, ні під яким приводом не можна заливати підозрілі рідини на кшталт Тосол, Тосол Арктика, Тосол Полярник, Тосол Растосол та іншої гидоти, це не тільки шкідливо для мотора, а й небезпечно для нашого здоров’я, оскільки до складу цієї рідини може входити токсичний і канцерогенний метанол.

Дорога є дорога, випадки бувають різні. У якийсь момент може бути просто необхідно хоч щось долити в розширювальний бачок, щоб продовжити шлях.

Що буде, якщо змішати різні антифризи

Найпростіше, що може трапитися — це втрата рідиною антикорозійних властивостей. Навіть у рамках одного виробника таке не виключено, оскільки склад присадок однієї рідини може конфліктувати з іншим складом.

Якщо змішати абсолютно різні антифризи, можна чекати наступного:

 • Ураження вогнищами корозії головки блока, самого блока циліндрів, роз’їдання робочої кромки клапанів та їхніх сідел, потрапляння антифризу в камеру згоряння і в картер, пошкодження і сильне засмічення радіатора пічки та основного радіатора.
 • Порушення структури гумоматеріалу, а це означає, що всі патрубки і шланги стають непридатними, протікають, розтріскуються або втрачають форму.
 • Утворення накипу, осаду і шламу, забиті канали системи охолодження, порушення теплообміну, неминучий перегрів або заклинювання двигуна, прокручування корінних вкладишів і багато інших неприємностей.
Наслідки кавітації

Добре, а що робити, якщо впав рівень антифризу, долити потрібно, а відповідної рідини в полі не знайти?

У цьому разі можна обійтися простою дистильованою водою. 400-500 г дистиляту не принесуть шкоди двигуну і допоможуть дотягнути до місця ремонту або купівлі нової рідини.

Які з антифризів можна змішувати

Ідея змішувати антифризи відповідно стандарту G така ж безглузда, як і змішування за кольорами. Справа ось у чому. Кожна з рідин, на упаковці якої написано індекс G11, G12, G12+, G13, зобов’язана пройти сертифікацію в лабораторії компанії VAG. Це дуже дороге задоволення, але провідні виробники автохімії, дійсно, сертифіковані за VAG-івськими стандартами.

этикетка
Сумнівно, що ця рідина була сертифікована концерном VAG, а якщо так, то використання маркування G11 є протизаконним.

А тепер уявімо фабрику, що випускає антифризи Спутнік або Палярнік десь у Гусє Хрустальному або Боголюбово. Вони теж можуть писати на упаковці літери G і навіть вказувати дозвіл від VAG, MB, BMW, Ford або GM. Чи варто вірити таким конторам і який склад хлюпається всередині банки?

наклейка антифриз
Повний набір допусків. Навіть Champion собі такого не дозволяє. Видно, добре заробляє контора.

Але якщо рідини сертифіковані, то завдання щодо сумісності вирішується запросто. Ось проста таблиця, за якою можна обчислити які антифризи можна змішувати без шансів отримати пошкодження двигуна:

Таблиця сумісності антифризі за специфікаціями VAG та SWAG

Як бачимо, допускається долив і змішування антифризів тільки в межах однієї групи і бажано одного виробника.

У будь-якому разі, склади G11 і G12 змішувати категорично забороняється, у них навіть основа різна, не кажучи вже про присадки.
.

таблиця змішуванняІ все ж за першої ж можливості бажано замінити рідину після доливання “чужого” складу. Так, всі охолоджувайки більш-менш схожі, але присадки можуть підкласти свиню під час змішування: хімічні реакції можуть бути непередбачуваними. У кращому випадку, це нейтралізація захисних властивостей, що прирівнюється до роботи системи охолодження на дистильованій воді.

І ще дуже важливе доповнення: Тосол в жодному разі не можна змішувати з сучасними антифризами.

Як перевірити сумісність антифризів

Різні типи антифризів реагують один на одного досить швидко. Тому, якщо ми сумніваємося в тому, що дві рідини можна змішувати, перевірити сумісність можна просто в гаражі. Для цього нам потрібні зразки залитого в систему антифризу і кандидата на доливання.

У кожного автомобіліста, який поважає себе, в гаражі обов’язково мають бути пластикові одноразові стакани. Це не обговорюється.

антифриз в колбе
Замість лабораторних колб цілком підійдуть одноразові пластикові прозорі склянки.

Беремо шприц або грушу, викачуємо близько 100 мл охолоджувальної рідини та заливаємо її в прозору склянку. Додаємо таку саму кількість нової рідини в цю ж тару, чекаємо 10-15 хвилин і спостерігаємо:

 • бурхлива хімічна реакція;
 • спінюваність;
 • згортання, утворення згустків;
 • випадання осаду;
 • різка зміна температури або кольору

скажуть нам про те, що ці рідини не створені одна для одної і сильно конфліктують.

Можемо посилити експеримент і зробити висновок про сумісність точніше. Для цього достатньо підігріти суміш до 80-90 градусів. Якщо реакції немає, антифризи можна змішувати безболісно.

история антифризов
Антифризи, які сертифіковані за стандартами VAG, історія розвитку

Безвихідних ситуацій не буває. Завжди можна знайти компромісне рішення і вберегти свій двигун від згубного впливу неправильно обраного антифризу. Вдалих експериментів, стежте за рівнем антифризу і сонячних всім доріг!

8 Comments

 1. Михаил Балабанов

  У меня вот недавно мотор перегрелся, датчик показал, я в шоке – где мне искать свой антифриз, благо друг в сервисе работает – я сразу ему. Сказал купить мне sintec multifreeze, типа он сейчас везде продается и он универсальный, подходит, можно к любому антифризу подлить и ок. Я подлил, и все ок!

     1. Михаил Балабанов

      так его же и в любую тачку можно залить и к юбому антифризу подмешать, на самом деле оч круто

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *