Toyota Land Cruiser, історія моделі. Як прожити 70 років без доріг

Через політичні обставини, що склалися, про корейську військову кампанію 50-х років ми знаємо небагато. Знаємо, що погані американці напали на хороших північних корейців, які зі свого боку почали стріляти в поганих південних корейців. Хороший, добрий, чесний і справедливий радянський союз не міг не відреагувати на таке неподобство і, звісно, тишком-нишком брав активну участь у протистоянні в Кореї. Але не знаємо ми одного. Якби не ця заваруха, не бачили б ми чудового позашляховика Toyota Land Cruiser, історія якого починається саме з цього неприємного конфлікту.

Read in English Read in English

Історія Toyota Land Cruiser. Народжений на фронті

toyota lc
На сторожі миру та імперіалізму

Комуністична Корея не хотіла миритися з тим, що прозахідні південці стрімко розвивалися в них під самим носом. Не подобалося це і совєтам, які всіляко підтримували брата-корейця. А брат-кореєць вирішив залагодити ситуацію, просто напавши на Південну Корею.

Невідомо, чим це скінчилося б, якби не Штати і Японія. Можливо, що весь регіон був би вкритий криваво-червоним комуністичним стягом і перетворився б на такий самий концтабір, яким є сьогодні КНДР та московія. Слава богу, цього не сталося.

тойота
Звісно, ні про які 80 миль на годину й мови бути не могло з двигуном від вантажівки

У червні 1950 року північна Корея вторглася на територію південців. Прагнучи підтримати прозахідного партнера, США активно брали участь у бойових діях, але катастрофічно не вистачало легкої військової техніки, позашляховиків, транспортерів. Тягати їх через півсвіту зі Штатів було справою нерентабельною і тривалою, тому Штати закликали Японію, як основного союзника в регіоні, допомогти з розробкою машини для військових цілей.

Toyota Jeep BJ
Toyota Jeep BJ 1953 модельного року

Японців довго просити не потрібно, тим паче, що за умовами підсумків війни країна була не в найкращому становищі, і вже на початку 1951 року було представлено перший прототип військового позашляховика Toyota Jeep BJ.

Автомобіль комплектувався рядним 6-циліндровим двигуном, а загальна конструкція була заснована на американському Willys. Згодом Тойота допрацьовувала автомобіль, дедалі далі й далі відходячи від неактуальної американської конструкції та адаптувала позашляховик як до військових умов, так і для патрульної поліції.

70 років бездоріжжя. Історія Toyota Land Cruiser

Toyota Jeep BJ незабаром виявилася такою далекою від конструкції Вілліса, що японці перейменували автомобіль у Land Cruiser вже до 1954 року. Перші цивільні екземпляри позашляховика почали з’являтися в США до 1957 року.

Toyota Land Cruiser 20-series

Toyota Land Cruiser 20-series
Toyota Land Cruiser 20-series

Toyota Motor Sales, U.S.A., Inc., була сформована 31 жовтня 1957 року. Підрозділ розпочав продажі американським покупцям з наступного року і за 12 місяців продав 288 автомобілів. З них американці купили 287 штук Тойота Кроун і один-єдиний Ленд Крузер. Це був автомобіль 20-ї серії за внутрішньозаводським позначенням. Він на фото. 

Toyota Land Cruiser 20-series

Схожий на моделі Jeep, але під капотом стояв уже тойотівський 6-циліндровий рядний двигун об’ємом 3,9 л. Мотор встановили від вантажівки серії ВХ, він розвивав 86 сил і викручував 215 Нм, чого цілком вистачало для простенького повнопривідного позашляховика.

Toyota Land Cruiser 40-series 

Toyota Land Cruiser 40-series

Незважаючи на обмежений попит, протягом кількох років LC стає найбільш продаваною моделлю Тойота в Штатах. Ім’я позашляховика стало відомим завдяки 40-й серії, яка почала продаватися з 1960 року.

Проте 40-а модель все ще стояла на конвеєрі. Нарешті, Тойота і Jeep владнали всі юридичні тонкощі в маркуванні та позначеннях, японцям відійшло маркування F240 для моторів, а позначення J залишилося в американців. Річ у тім, що за підсумками Другої світової, у японців не було права забезпечувати армію, тому всі машини будували для поліції і сил самооборони.

Toyota Land Cruiser 40-series

Тойота швидко прогресує в конструкції нового Toyota Land Cruiser 40-series і вже на початку 70-х вводить у стандартну комплектацію повний привід із роздавальною коробкою, яка має понижувальну передачу. До середини 70-х під капотом позашляховика з’являється новий 4,2-літровий рядний двигун 2-F Type потужністю 135 сил, який протримався в серії аж до 1983 модельного року.

Land Cruiser FJ43

Двома роками раніше, Тойота представила Land Cruiser FJ43 в топовій комплектації обмеженим тиражем за ціною $200,000 за штуку. До речі, виробництво оригінальної сороківки було припинено в Бразилії тільки в 2001 році!

Toyota Land Cruiser 55-series

Toyota Land Cruiser 55-series

У Штатах зростав попит на більш комфортабельні позашляховики і японці одразу ж представили альтернативу простому, надійному, але не надто комфортабельному позашляховику 40-ї серії.

Це була машина серії 55, побудована на базі сороківки, але зі збільшеною до 2700 мм міжколісною базою, п’ятидверним кузовом типу універсал. За рівнем комфорту машина не відрізнялася від звичайного легковика, а за прохідністю – від серії 40, що стала на той час уже легендою. Під капотом встановили нову більш гнучку 3,9-літрову рядну шістку з головкою блоку нової конструкції.

Toyota Land Cruiser 55-series
Також було доопрацьовано трансмісію і підвіску. Вона стала більш м’якою і адаптованою не тільки для бездоріжжя, а й для швидкісного пересування гладкими хайвеями. Крім 4-ступінчастої механіки стали пропонувати триступеневу гідромеханічну АКПП, що привернуло до машини ще більше покупців. Саме на цій серії автомобілів було вперше встановлено дизельний трилітровий двигун потужністю 78 сил.

Toyota Land Cruiser 60-series 

Toyota Land Cruiser 60-series 

У 1980 році на заміну вже застарілої моделі приходить неймовірно стильний позашляховик Toyota Land Cruiser 60-series. Був повністю переглянутий дизайн кузова, суворий боксерський погляд змінив невинну мордочку серії 55. Повністю змінилася підвіска, система повного приводу. Але конкуренція зростала, тому основні сили були кинуті на дизайн і на комфорт у салоні. Замість лавки спереду встановили роздільні крісла.

Toyota Land Cruiser 60-series 

Технічно не було сенсу докорінно переробляти конструкцію автомобіля, оскільки американцям подобався рядний 6-циліндровий мотор, який просив значно менше дорогого в ті кризові роки бензину, ніж Шеві та Джип. З їхніми величезними V-8 вони пожирали вдвічі більше палива. Крім того, японцям вдалося посунути і англійців з їхнім Land Rover – Тойота була дешевшою, економічнішою і прогресивнішою за конструкцією.

Toyota Land Cruiser 70-series 

Toyota Land Cruiser 70-series

BJ40 і 60 продовжували панувати в США, а Тойота вже запустила у виробництво новий Крузак 70-ї серії. Основним завданням для інженерів під час проектування машин 70-ї серії було збереження прохідності та збільшення кількості модифікацій.

Орієнтування на ринок США перестало бути пріоритетом. Необхідно було враховувати зростаючу конкуренцію в Європі та Азії, тому 70-та серія мала на вибір море моторів, море коробок (навіть кілька автоматів), кілька варіантів кузовів.

Toyota Land Cruiser 70-series

Але концепція залишилася незмінною. Це так само був невбиваний рамний повнопривідний позашляховик із блокуваннями диференціалів, вічною ресорною підвіскою. До речі, поява 70-ї серії зовсім не означала, що п’ятдесятка і шістдесятка перестали випускатися. Згодом LC60 переросла в Land Cruiser 80, який випускався з 1988 по 1999 рік. Серія 70 ж виросла в молодшу версію Крузака, Прадо, яка випускається і донині.

Toyota Land Cruiser 80-series 

Toyota Land Cruiser 80-series

Довший, комфортабельніший і просторіший. Новий Land Cruiser 80-ї серії відкрив нову еру в історії моделі. Він представлений у березні 1990 року, як модель 91-го. Під капотом стояв 155-сильний атмосферний 4-літровий дизель із 6 циліндрами в ряд.

Не бозна-яка нова конструкція, але двигун цінувався за неймовірну надійність і невибагливість, а також ремонтопридатність. Трансмісія містила жорстке блокування міжосьового диференціала, яке можна було вимикати вручну під час руху по асфальту. 

Toyota Land Cruiser 80-series

Автомобіль було модифіковано 1993 року, він отримав новий двигун 1FZ-FE, теж рядний, об’ємом 4,5 л і потужністю 212 сил із крутним моментом 310 Нм. Як опція, пропонувалося примусове блокування переднього і заднього диференціалів.

Завдяки чудовій прохідності і простоті, 80-а серія підкорила всю Африку, країни Азії та Південну Америку. Проте ця модель була перехідною від утилітарного позашляховика до класу елітних автомобілів.

Toyota Land Cruiser 100-series 

Toyota Land Cruiser 100-series

Сота серія з’явилася в продажу в 1998 році. Не надто змінившись зовні, машина серйозно змінилася за технічною частиною. Новий 230-сильний 4,7-літровий двигун V-8 замінив у лінійці стару рядну шістку. Жорсткість кузова збільшилася на 50%, передній нерозрізний міст відправили на пенсію, йому на зміну прийшла незалежна багатоважільна пружинна підвіска. 

Toyota Land Cruiser 100-series

Рестайлінг 2003 року вніс деякі зміни в оформлення передка автомобіля і додав п’ять коней у стайню V-8. Наступний рестайлінг 2006 року привів ще невеликий табун, збільшивши потужність до 275 сил.

Керованість величезного позашляховика стала майже легковою, а комфорт салону був на рівні преміальних седанів. Тут же вперше застосовувалася система гідравлічного регулювання дорожнього просвіту, що автоматично підтримує заданий кліренс, незалежно від завантаження автомобіля.

Toyota Land Cruiser 200-series 

Toyota Land Cruiser 200-series

Дебют 200-ї серії припадає на 2008 рік. Принципи моделі залишилися незмінними – преміальний салон, висока прохідність і потужність. Ця серія виходить у продаж із базовим 5,7-літровим V-8, що розвиває 381 к.с., у парі з ним працює шестиступінчастий класичний автомат.

Ціла колекція електронних позашляхових іграшок гарантує, що цей автомобіль виправдає свою назву в будь-якій точці земної кулі. Двохсотка оновилася в 2016 році і отримала 8-ступінчастий автомат, фейсліфтинг, приріст потужності і тепер може розганятися до сотні за 6,7 секунди.

Toyota Land Cruiser 200-series

Гамма двигунів позашляховика сильно відрізняється залежно від ринку. Найпотужніший мотор пропонується в Штатах, а азіатські та африканські двохсотки в основному задовольняються 4-літровим V-6 від Прадо. Незважаючи на преміальний рівень комфорту і найостанніші інновації в галузі електронних систем, Toyota Land Cruiser 200-series залишається одним з останніх чесних позашляховиків на планеті Земля.

Toyota Land Cruiser 300-series
Остання Toyota Land Cruiser 300-series, яка дебютувала у 2021 році

Сьогодні Land Cruiser – це три лінійки позашляховиків. Величезний і розкішний J200, зірка нашого ринку Land Cruiser Prado, який оновився лише 2018 року, а також незмінний фаворит Африки та Азії, модель J75. Щось нам підказує, що незважаючи на жодні віяння моди і тотальне засилля непотрібних кросоверів, Land Cruiser залишиться в строю чесних позашляховиків на віки віків і до кінця часів. Амінь.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *