Маркування моторних олив: яку потрібно лити
Маркування моторних олив: яку потрібно лити

Маркування моторних олив: яку потрібно лити

Обираючи каністру з оливою для заміни або доливання, просто неможливо втриматися від порівняння цих упаковок — усі різні, але вибрати потрібно одну. Ось і виникають питання — яке масло краще, скільки лити і чи можна змішувати одне з іншим. Мабуть, навіть найдосвідченіший фахівець з мастильних матеріалів, не знайомий з особливостями конкретного двигуна, в житті не відповість, яка моторна олива буде кращою в конкретному випадку. Проте ми отримуємо всю необхідну інформацію вже тоді, коли беремо в руки каністру в магазині. Головне — правильно засвоїти ці дані.

Що зазначено на упаковці оливи

Завод-виробник чітко вказує, іноді аж до конкретної марки, яку оливу краще заливати у двигун. Не те що краще, а необхідно, і інших варіантів бути не може, якщо ми хочемо якомога далі відтягнути капітальний ремонт мотора.

маркировка масел

У будь-якому разі на упаковці буде вказано:

 •  тип оливи — синтетика, напівсинтетика або мінералка;.
 •  групу якості олії, це дві латинські літери на упаковці;
 •  в’язкість за SAE (товариство інженерів США), залежно від пори року і клімату;
 •  європейська класифікація за АСЕА;
 • допуски виробника, вказуються в інструкції з експлуатації автомобіля, і це головний критерій, за яким олія підходить, або не підходить для цього мотора;
 •  торгова марка;
 •  сорт оливи за внутрішньою класифікацією;
 •  класифікація за API, це стандарт Американського інституту нафти
 • .

А ось так це все виглядає на упаковках різних олив:

маркировка масел

Звісно, крім базової оливи, до складу готового продукту входить маса присадок, які й формують її властивості — здатність загусати за низьких температур, продувність, протизносні компоненти, змащувальні присадки, антикорозійні, антипінні, мийні, присадки, які перешкоджають окисленню і подовжують оливі життя. І що менше цих присадок, то олива довше не втрачає базових властивостей, з одного боку, але з іншого боку має менше цих самих властивостей.
Виробництво моторних олив, схема
Виробництво моторних олив, схема

Мінеральні оливи

Мінеральні основи отримують безпосередньо під час перегонки нафти та відокремлення з її складу легших фракцій, бензинів і солярки. У результаті залишається нафтопродукт, який містить важкі фракції і досить багато сірки, якій не місце в хорошому паливі.

Стабільності від цього складу не дочекаєшся, оскільки нафта скрізь різна, як і різні способи та технології її перегонки, десь якісніша, десь менш. Для стабілізації в’язкісних властивостей мінералки й застосовують різні присадки, які контролюють в’язкість.

Це добре, можна запросто домогтися необхідної в’язкості малою кров’ю, але ці присадки швидко старіють, внаслідок чого двигун зношується інтенсивніше, особливо, якщо має хороший пробіг далеко за сотню.

Тому мінеральну моторну оливу потрібно міняти якомога частіше, принаймні раз на 4-5 тисяч км пробігу.

Синтетичні оливи

маркування оливи
Маркування етикетки на прикладі моторної оливи Motul

Синтетичні оливи отримані в результаті синтезу, саме з тих груп вуглеводнів, які необхідні для оптимальної роботи оливи в певних умовах. При цьому синтетичні вуглеводні ніколи не підносять неприємних сюрпризів і поводяться передбачувано весь термін служби.

А термін цей удвічі, якщо не втричі, вищий, ніж у мінеральних олив. По-перше, тому що в’язкісних присадок використовується дуже незначна кількість, а по-друге, в результаті синтезу відібрано найякісніші групи вуглеводнів.

Мінус синтетики в тому, що вона дорога. Втім, цей недолік покривається використанням напівсинтетичних олив, суміші з мінеральної та синтетичної основ. Ціна виходить не надто високою, а властивості не набагато гірші, ніж у синтетики. Фактично це не “напів” синтетика, а мінералка з додаванням від сили 25-35% синтетичних олив. Проте такі оливи витриваліші за мінералку мало не вдвічі.

Важливо!
Що краще лити синтетику або мінералку — вирішує кожен сам. Головне не допускати змішування одного з іншим, оскільки наслідки такого міксу передбачити дуже складно. Масло може розшаруватися, може випасти осад, а це загрожує повною втратою змащувальних властивостей і клином двигуна.

Параметри моторних олив

в'язкість масла
Наочно про в’язкість моторної оливи

На упаковці оливи в будь-якому разі буде вказана її в’язкість за стандартом SAE. Що позначають символи маркування в’язкості:

 • якщо масло марковано двома групами цифр, розділених літерою W, значить воно всесезонне;
 • перша група цифр означає найнижчу температуру в градусах Цельсія, за якої ще можна провернути колінвал;
 • літера W – це winter, зима;
 • друга група цифр позначає діапазон в’язкості оливи за 100˚С, наприклад, для оливи 0W-30 це буде 9-12 сантистоксів (міра в’язкості), для оливи 5W-40 – близько 12,5-16,5 сСт, а для оливи 10W-50 в’язкість становитиме від 16 до 22 сСт;
 • якщо масло маркується тільки однією групою цифр, наприклад, SAE 40 – це літнє масло з літнім індексом в’язкості;
 • якщо масло маркується як група цифр і W, це зимове масло, наприклад, SAE 10W.
.
діаграма олив
Застосування оливи за в’язкістю залежно від температури повітря

Отже, з огляду на температуру навколишнього повітря, підбираємо відповідну оливу будь-якого виробника і сміливо заливаємо в двигун, дотримуючись при цьому допусків заводу-виробника.

Згідно з класифікацією АСЕА, моторна олива ділиться на чотири групи – 1, 2, 3 і 4, а за типом двигуна на бензинові (А) і дизельні (В). Цей допуск свідчить про те, що багато хто, якщо не всі, виробники протестували це масло і рекомендують його до використання. Також ми використовуємо американський стандарт в’язкості SAE, про який було докладно розказано вище.
властивості масел
Залежність типу оливи від експлуатаційних властивостей
Крім цього, певні двигуни пред’являють свої вимоги до мастил за якістю і ці вимоги теж враховані і відображаються у вигляді двох символів – SN, SJ, SL і тому подібними. Перша літера визначає тип мотора – S бензин, С дизель.
Друга — експлуатаційні властивості, рівень підготовки олив до важких умов експлуатації. Маркується в алфавітному порядку за зростанням. Отже, що краща олива, то далі літера від початку алфавіту.
властивості оливи
Властивості оливи згідно з Міжнародним Інститутом якості пального
При цьому оливи можна замінювати на вищі за ієрархією. Наприклад, виробник вказує клас якості масла SJ, але ми зі спокійною душею можемо заливати масло класів SL, SM, SN.
І ще, до цієї класифікації не варто ставитися, як до таблиці Менделєєва, тут все досить умовно, але зрозуміло одне — переходити на оливи нижчі за категорією якості не має сенсу.

Скільки масла заливати?

Об’єм оливи в двигуні складається не тільки з тієї кількості, що хлюпається в картері. При обчисленні об’єму враховується також об’єм масляного фільтра, а також залишків старої оливи в системі та в системі охолодження моторної оливи, якщо вона передбачена конструкцією.
Перелив оливи так само шкідливий, як і недолив. Річ у тім, що під час перевищення рівня масла в картері ми провокуємо підвищене навантаження на сальники та ущільнювачі. Добре, якщо вони якісні та оригінальні.
В іншому випадку сальники і прокладки продавить і масло почне гнати з усіх щілин. Неприємностей не оберешся – це і заміна прокладок, і заміна всіх сальників, і до того ж весь автомобіль вимазаний маслом, бризки під капотом, брудний двигун і коробка передач.
Під рукою може не виявитися довідкової інформації щодо об’єму оливи, тому ось коротка інфографічна табличка, яка вказує, скільки потрібно лити оливи у двигун того чи іншого об’єму.
кількість оливи
Залежність кількості оливи від об’єму двигуна, орієнтовно

2 Comments

 1. Дмитрий Орлов

  Лить лучше такое, как рекомендовал производитель авто. Если есть возможность, я всегда беру ПАО синтетику. Состав таких масел разительно отличается от гидрокряковых и полусинтетических смесей. ПАО ходит намного дольше и лучше сохраняет свои защитные свойства при жестких условиях эксплуатации. Последний раз взял Ликви Моли Синтойл, пока вполне доволен.

  1. Алексей Николаевич

   Я тоже ЛМ себе заливаю, и насколько я понял, то у них есть масла с ПАО, которые относятся к годрокряку (недавно на одном из форумов прочёл). Поэтому я выбираю 100%, ибо двигатель авто стоит дороже.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *