Що лити в автомат: правильна рідина для АКПП
Що лити в автомат: правильна рідина для АКПП

Що лити в автомат: правильна рідина для АКПП

Автоматична коробка передач – зручна штука. Технології побудови АКПП і виробництва мастил для них досягли такого рівня, що дають змогу не думати про заміну масла в автоматі 4-5 років. Це в тому разі, якщо ми купуємо нову машину. Якщо ж у нас автомобіль з пробігом, доведеться зіткнутися з проблемою вибору рідини і способу її заміни. Обидві проблеми викликають безліч запитань і ми будемо шукати на них відповіді просто зараз.

Що таке ATF і чому це не зовсім масло

Трансмісійні рідини, які хлюпочуться в наших автоматичних коробках отримали назву ATF завдяки General Motors. Абревіатура розшифровується Automatic Transmission Fluids, або рідини для автоматичних трансмісій. Американці першими стали використовувати в серійних автомобілях коробки-автомати, тож їх першими торкнулася проблема невідповідності характеристик моторних і трансмісійних олив.

атф
ATF здебільшого забарвлюють у яскравий червоний колір, щоб не переплутати з іншими оливами

Перша серійна АКПП з’явилася ще в 1939 році. Це була гідромеханічна коробка Hydramatic і її встановлювали на Oldsmobile з 1940 по 1958 роки

У моторних оливах GM не влаштовувало багато чого. По-перше, гідромеханічні трансмісії складалися, та й зараз тим більше складаються, з різнорідних деталей, металевих, синтетичних, керамічних, композитних. У двигунах внутрішнього згоряння в основному ми бачимо тертя металу об метал.

Підібрати такі присадки, які не руйнували б матеріали всіх без винятку деталей коробки, дуже складно. Тому в моторних, трансмісійних оливах і в ATF абсолютно різні пакети присадок.

По-друге, рідина має охолоджувати деталі, картер, гідроблок коробки. Якщо двигун охолоджується антифризом, то в АКПП ніякої окремої системи охолодження немає. А прогрівається вона теж непогано. Сучасні джи-емівські коробки можуть працювати при температурі до 100-150°C, а всередині температура оливи може досягати і 900-1200°C.

Тому у всіх АКПП, що працюють із двигунами високої потужності, встановлюють радіатор для рідини.

радиатор
Радіатор в АКПП

По-третє, високий тиск і висока швидкість проходження оливи каналами коробки можуть спричинити утворення піни. Піна небезпечна тим, що своєю чергою викликає аерацію – насичення рідини киснем. А кисень призводить до окислення і швидкого старіння ATF та корозії алюмінієвих, сталевих та інших елементів коробки передач.

По-четверте, масло не повинно втрачати в’язкісні характеристики під час сильного нагрівання – для роботи гідротрансформатора необхідно, щоб масло мало відносно низьку в’язкість, а для змащування деталей, що труться, — навпаки, в’язкість має бути якомога вищою. І це, напевно, найважливіший фактор, який відрізняє масло від рідин ATF. Тому оливами їх називати не зовсім коректно, але звичка часом сильніша за нас.

Класифікація та специфікації ATF. Не плутаємося в позначеннях

Яке масло заливати в коробку автомат, залежить тільки від рекомендацій виробника АКПП. Ці рекомендації стосуються тільки специфікації рідини і допусків тієї чи іншої компанії-виробника, але ніяк не брендів, що випускають ATF.

Коротенько, щоб було зрозуміліше, як правильно вибрати тип рідини для АКПП, простежмо за специфікаціями GM, Ford, і компанії-виробника коробок-автоматів для вантажівок, автобусів, позашляховиків, фірми Allison, філії GM з виробництва трансмісій….

У 1949 році GM розробила спеціальну оливу для автоматів ATF-A, яка швидко поширилась по всьому світу. У 57-му році вийшов новий покращений стандарт Type A Suffix A (ATF TASA). Його використовували також по всьому світу протягом наступних десяти років. Але раптово постало питання про необхідність перегляду стандарту.

Річ у тім, що до складу рідини входив компонент тваринного походження, сировиною для нього був китовий жир. Споживання олії зростало, а китів більше не ставало. Тому GM тишком-нишком розробило новий стандарт, вчасно встигнувши уникнути великого скандалу. Хоча 1969 року і так полювання на китів заборонили.

Новий стандарт називався Dextron і ця рідина повністю виконується на основі мінеральних або синтетичних матеріалів. Компанія Форд прив’язувала свої стандарти до декстронівських, і ці рідини можуть бути повністю взаємозамінними. Ось таблиця взаємозамінності та розвитку специфікацій GM і Ford:

Специфікація ATF

GENERAL MOTORS FORD
Рік введення Найменування специфікації Рік введення Найменування специфікації
1949 Type A 1959 M2C33 — B
1957 Type A Suffix A (ATF TASA) 1961 M2C33 — D
1967 Dexron В
(GM 6032 M)
1967 M2C33 — F (Type — F)
1973 Dexron II C
(GM 6137 M)
1972 SQM -2C9007A, M2C33 — G (Type — G)
1981 Dexron II D
(GM D-22818)
1975 SQM -2C9010A, M2C33 — G (Type — CJ)
1991 Dexron II E
(GM E-25367)
1987 EAPM — 2C166 — H (Type — H)
1994 Dexron III 1987 Mercon (доповнено у 1993)
1999 Dexron IV 1998 Mercon V
2006 Dexron IV Service Fill

Змішуємо і доливаємо масло в АКПП правильно

Замена атф
Заміна оливи в автоматі методом часткового багатоступеневого зливу. Як видно з фото, нормальний колір з’являється в ATF тільки після четвертого зливу

Ми не дарма включили в таблицю рідини застарілих стандартів, тому що вони нерідко використовуються в багатьох автомобілях європейського виробництва в простих механічних коробках передач. Про це виробник обов’язково вкаже в сервісній книжці.

Крім того, ми можемо сміливо доливати, змішувати і замінювати взаємно оливи Dexron II, III та Mercon, також можливий доливання оливи свіжішого стандарту в оливу старих специфікацій, але аж ніяк не навпаки!

Допуски ATF, що це таке

Оливи для нових АКПП останніх років випуску практично ідентичні за характеристиками. Різниця полягає тільки в коефіцієнті тертя, а точніше, присадках-модифікаторах тертя:

  • ATF General Motors збалансовані так, що при зниженні швидкості обертання вала коробки, коефіцієнт тертя зменшується. Передачі перемикаються більш м’яко і плавно, позбавляючи нас від ривків і поштовхів.
  • Фордівська специфікація навпаки, має на увазі збільшення коефіцієнта тертя при навантаженні. Ривки під час перемикання допускаються, зате перехід з передачі на передачу буде більш чітким і точним.

Стандарти рідин затверджені чітко, тобто кожна рідина виконує вимоги щодо в’язкості, температури займання, піноутворюванні та хімічних реакцій з міддю і сплавами. Але перед тим як вибрати оливу для АКПП свого автомобіля, ми обов’язково вивчимо лист допуску виробника коробки.

А їх не так багато, зате кожен дає рекомендації щодо застосування тієї чи іншої рідини. Mercedes-Benz, MAN і ZF чітко прописують яку рідину лити в коробку тієї чи іншої моделі.

Взаємозамінність рідин для АКПП

Дуже важливе питання щодо взаємозамінності олив для автоматів виникло на тлі величезного асортименту на ринку. Як не намагаються великі компанії уніфікувати всі ATF, нічого у них не виходить. Хто-небудь та й застосує нову присадку, остаточно заплутавши публіку новою маркою рідини.

Плутанину вносять ще й кольори: якого кольору масло в АКПП — не має вирішального значення, оскільки різні виробники можуть додавати барвник такого кольору, якого їм заманеться, колір не стандартизований.

Бюджетне мінеральне масло Dexron II D можна сміливо замінювати на більш прогресивне, Dexron II E. У них є невелика різниця у в’язкості, проте основні характеристики повністю однакові. АТФ зі зниженим коефіцієнтом тертя Dexron III не проходить для автоматів з чітким перемиканням передач.

Якщо залити замість Dexron II Dexron III, тертя фрикційних пар буде недостатнім, і працюватиме коробка з ривками і з запізненням.

Коли міняти масло в коробці автомат

Попри заяви деяких виробників про те, що оливи вистачить на весь термін служби, оливу обов’язково потрібно міняти. Першим заговорив про “вічну ATF” Мерседес Бенц років 20-25 тому, але вже на початку 2000-х дрібним почерком прописував у посібниках, що непогано було б провести заміну після 60 тисяч пробігу.

На практиці ж у жодному разі не можна допускати навіть перших симптомів несправності коробки автомата.

Критично важливо поміняти масло в АКПП ще до розвитку хвороби. В іншому разі, ми ризикуємо розщедритися на дорогий ремонт, а в деяких випадках будемо змушені купити контрактну АКПП або зовсім нову. Смикання, запізнювання з перемиканням, ривки, шум, запах горілого мастила — це явні ознаки того, що міняти рідину в автоматі вже, найімовірніше, пізно.

Оптимальний регламент заміни оливи на практиці становить від 35 до 40 тисяч пробігу. І що частіше ми мінятимемо масло, то краще для коробки. При цьому заміна фільтра у всіх випадках вкрай рекомендується. Ціна заміни мастила і фільтра на коробці автомат непорівнянна з величезними сумами на ремонт або купівлю нового агрегату.

Хоча регламент може залежати і від умов експлуатації. Наприклад, якщо наш автомобіль:

  • постійно пересувається мегаполісом із частими заторами;
  • якщо клімат різко-континентальний, зима холодна, а літо спекотне;
  • машина експлуатується в спортивному режимі з частими кікдаунами і динамічними стартами;
  • при частому буксируванні причепа і повному завантаженні;
  • якщо часто доводиться пробиратися бездоріжжям,

у цих випадках заміна масла потрібна ще частіше, не рідше 25-30 тисяч пробігу.

набор
Повний набір для заміни масла в АКПП

Що у підсумку

Ми з’ясували, що міняти масло в АКПП потрібно і приблизно з’ясували коли. Потрібно чітко розуміти, що в кожній компанії є відділ маркетингу. Одним вигідно, щоб ми якомога частіше міняли ATF в коробці, іншим вигідно, щоб ми якомога частіше міняли безпосередньо коробки передач, а ще краще, купували нові автомобілі;

Існують і треті компанії, які продають чарівні присадки для автоматів, які воскрешають мертвих і дарують життя вічне коробці нашій автоматичній. Все це здебільшого маячня і піддаватися на провокації купити присадки для АКПП ми вкрай не рекомендуємо.

Головне, що потрібно запам’ятати — міняємо оливу не тоді, коли коробка вже при смерті і заміна оливи не ефективніша за шаманський бубон, а хоча б за 2-3 тисячі км до цього. І чим більшою мірою автомобіль перебуває в зоні ризику (затори, температура, навантаження), тим частіше міняємо ATF.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *