Робота над помилками, Р0400. Як скинути, чистимо систему EGR

Помилка Р0400 виникає, як правило, на двигунах із пробігом понад 60-80 тисяч км незалежно від марки та моделі автомобіля і від типу двигуна — дизельний чи бензиновий. За протоколом OBDII діагностичний код несправності (DTC) Р0400 позначає несправність у системі рециркуляції відпрацьованих газів. Як скинути помилку, чому вибиває код P0400 і як усунути несправність, будемо розбиратися просто зараз.

Що таке помилка Р0400

Особливість цієї помилки в тому, що скинути її звичайним методом не вийде. Тобто, якщо ми знімаємо клему з акумулятора і через п’ять хвилин встановимо її на місце, помилка не пропаде. Офіційна розшифровка коду помилки Р0400 – несправність системи рециркуляції відпрацьованих газів (Exhaust Gas Recirculation), а основним регулюючим пристроєм у системі є клапан EGR.

Будь-яка з помилок Р040х пов’язана з цією системою:

Р0400 – загальна помилка системи рециркуляції;

  • Р0401 – занадто низька витрата в системі;
  • Р0402 – занадто висока витрата газів у системі;
  • Р0403 – загальна помилка;
  • Р0404 – датчик системи рециркуляції збитий або не відрегульований;
  • Р0405-0406 – низький/високий показник датчика А;
  • Р0407-0408 – низький/високий показник датчика В.
схема єгр
Схема системи рециркуляції вихлопних газів: 1) електрично керований клапан рециркуляції; 2) сигнал про положення клапана рециркуляції; 3) електронний блок керування двигуном; 4) температура; 5) частота обертів; 6) сигнал навантаження; 7) вхід повітря; 8) датчик масової витрати повітря; 9) вихлопні гази.

Важливо!
Отже, будь-який із діагностичних кодів несправності Р040х може свідчити про те, що необхідно чистити систему рециркуляції.

Система рециркуляції вихлопу. Як працює

Зараз розглянемо загальні принципи роботи системи рециркуляції (EGR) і з’ясуємо найпроблемніші її ділянки, які впливають на роботу двигуна. Завдання системи EGR цілком зрозуміле — частина відпрацьованих газів відправляється назад у двигун. Це робиться для того, щоб знизити у вихлопі частку шкідливого оксиду азоту.

Ситуація така сама, як і з каталізатором – вихлопні гази проходять через датчик А, після чого проходять через дозуючий і розподільний клапан EGR. Клапан відправляє частину газів назад у двигун, а решту пропускає на каталізатор для подальшого контролю.

схема роботи
Схема роботи клапана EGR: 1, 7) датчик положення клапана; 2) керуючий електроклапан; 3) електронний блок керування двигуном; 4) впуск повітря; 5) вихлоп; 6, 8) клапан EGR;

Отже, система працює в доволі шкідливих умовах, при високій температурі та з брудними газами, які спричиняють відкладення нагару на стінках системи, на датчиках та на клапані EGR. Ось саме в цей момент ми й спостерігаємо помилку Р0400 – варто одному датчику вкритися нагаром, варто клапану втратити рухливість, варто хоча б трохи зменшити діаметр випускного колектора через нагар — ЕСКД миттєво сповістить нас про помилку системи рециркуляції.

Добре, якщо код помилки матиме вигляд Р0401 – Р0408, тоді більш-менш зрозуміло, який елемент постраждав від сажі або нагару.

Загальні коди помилок, Р0400 і Р0403, змусять нас чистити мало не всю систему рециркуляції:

 • насамперед під підозру потрапляє клапан EGR;
 • датчики системи рециркуляції, вони виходять з ладу дуже рідко;
 • канали та трубки системи EGR;
 • датчик положення клапана EGR;
 • дросельна заслінка.

Де знаходиться клапан EGR

ошибка Р0400
Клапан EGR на Сузукі Вітара

Залежно від моделі двигуна, клапан EGR може перебувати в різних точках, але обов’язкова умова — він з’єднується трубкою або каналом із випускним колектором:

 1. На Форд Фокус він розташований за дросельною заслінкою.
 2. У двигунах Шевроле Лачетті клапан стоїть відразу за модулем запалювання.
 3. На Опелях Астра G і H клапан EGR розташований біля лівого (по ходу руху) кута пластикової кришки двигуна.
 4. На Опелях Омега він розташований прямо під дросельною заслінкою.
ошибка Р0400
Клапан EGR на двигуні Ланцера

Словом, за бажання можна дізнатися, де розташований клапан EGR на будь-якому двигуні, бензиновому або дизельному — головне знайти випускний колектор і простежити куди йде вакуумна трубка.

Як почистити клапан EGR

Дійсно, універсального рецепта очищення клапана EGR немає. Спосіб очищення і можливість очищення в принципі, залежать від конструкції клапана. Старіші двигуни з нормами екологічності Євро 2 і 3 обладнані механічними вакуумними клапанами EGR.

Більш сучасні двигуни з нормами викиду Євро 4 і вище використовують електронні клапани системи рециркуляції з системою соленоїдів для управління заслінкою клапана.

ошибка Р0400
Клапан EGR Форд Фокус 2

Для кожного клапана існує свій алгоритм очищення, а деякі просто нерозбірні і підлягають заміні. На сайті є і з’являтимуться рішення з очищення системи EGR і клапанів зокрема по кожному конкретному двигуну, тому сьогодні ми не ставимо за мету розглянути всі наявні двигуни в одному огляді.

Користі від цього було б мало. Проте при виникненні помилки Р0400 буде зрозуміло, що справа, найімовірніше, в клапані і його потрібно чистити або міняти.

ошибка Р0400
Очищення системи EGR Suzuki Liana

Втім, сама структура системи рециркуляції має спільні риси у всіх двигунів, тому очищення системи може проводитися на будь-якому моторі. Для цього знадобиться металевий трос і великий балон проникаючого мастила або рідини для очищення карбюраторів (ABRO CC-220), що краще.

ошибка Р0400
Система EGR Suzuki Liana

Для очищення системи EGR нам доведеться зняти дросельну заслінку, оцінивши її стан, знайти канали та трубки, що йдуть до клапана EGR, щедро забризкати внутрішній простір системи рециркуляції карбклінером і за допомогою металевого троса акуратно видалити нагар із системи.

Після цих операцій, очищення і промивання системи EGR, помилка Р0400 більше турбувати не буде.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *