Клапан EGR на Ланосі: глушити не можна ремонтувати

Клапан системи рециркуляції відпрацьованих газів на Ланосах із пробігом (EGR) вже давно став об’єктом досліджень багатьох водіїв. Незалежно від його конструкції та типу двигуна, рано чи пізно постає питання — заглушити клапан ЕГР, ремонтувати, або все ж таки ставити новий. Екологія, звичайно, справа важлива, але нерви дорожчі.

Навіщо потрібен клапан ЕГР в Деу Ланос

 

Система EGR (Exhaust Gas Recirculatiоn) призначена виключно для того, щоб скорочувати вміст азоту у вихлопних газах. З цим борються по-різному, але найефективнішим способом дотримання еко норм, на думку виробників, залишається система рециркуляції газів.

Сенс застосування системи ЕГР простий:

не всі гази відправляються відразу в атмосферу, частина з них прямує знову в камеру згоряння, щоб знизити температуру горіння суміші. А чим менша температура, тим менша кількість оксидів азоту у вихлопі.

Ось і все завдання.

схема егр
Принципова схема системи EGR

Боротьба за екологію сама собою не викликає ні в кого протестів. Інша річ, що система рециркуляції не є вічною, особливо у двигунах Ланоса, на яких встановлена EGR відповідно до норм Євро-3, а не Євро-2. І в тих, і в інших моторах ресурс клапана EGR обмежений 120-150 тисячами, а в деяких він не дотягує і до сотні тисяч пробігу.

егр ланос
Схема роботи клапана ЕГР

Як працює та як не працює система EGR (Exhaust Gas Recirculatiоn) на Ланосі

 
егр ланос
Схема роботи електромагнітного клапана ЕГР й вакуумного.

Система працює досить просто. Відпрацьовані гази з випускного трубопроводу частково подаються до впускного колектора, а їх подачу регулює або вакуумно-механічний клапан, або магнітоелектричний клапан ЕГР. У першому випадку клапан практично не контролюється системою керування двигуном, у другому — контролюється повністю.

егр ланос
Клапан ЕГР Євро-2 на двигуні Ланоса

І трохи теорії. Установка клапана, та й усієї системи ЕГР (за опелівським зразком, до речі) повинна виконувати наступні функції:

  1. Розбавити паливоповітряну суміш інертним газом без кисню.
  2. Обмежити вміст вихлопних газів у камері згоряння 10%.
  3. За рахунок цього знизити температуру згоряння та тиск (оскільки швидкість горіння менша).
  4. Зменшити споживання палива.
егр ланос
Клапан ЕГР Євро-3

Насправді ж ми отримуємо дещо інший результат. Оскільки об’єм двигуна Ланоса складно порівнювати з об’ємами вантажних дизелів та об’ємних бензинових моторів, недоліків застосування системи отримуємо набагато більше.

А саме — накопичення нагару та сажі в камері згоряння, на клапанах та днищі поршня, що призводить до загострення процесів зносу, високої витрати палива та перегріву двигуна. У запущених випадках засмічення двигуна нагаром може призвести до детонації.

Проблеми з клапаном ЕГР, несправності, їх ліквідація

 

Все те, що ми розглянули раніше, відбувається за умови ідеальної роботи системи рециркуляції вихлопу. Проте система не така надійна, як нам хотілося б. Згодом вихлопні гази подаються в камеру згоряння в набагато більших обсягах, що і викликає провали при розгоні, троїння двигуна, закидання свічок, поява на них нагару та підсмоктування повітря у впускному тракті.

егр ланос
Сажа в клапані ЕГР

Клапан ЕГР виходить з ладу досить швидко, але видаляти його із системи поспішати не потрібно. Якщо система працює так, як належить, не будемо їй заважати.

Видалення клапана проводять лише при виникненні однієї з цих несправностей:

  1. Клапан заклинив. Не має значення, в якому положенні, але в будь-якому випадку це говорить про необхідність ремонту.
  2. Величезна кількість нагару на стінках клапана.
егр ланос
Нагар в каналах системи EGR

Клапан EGR виходить з ладу в основному через неякісні палива та моторні оливи — підвищений вміст важких фракцій призводить до утворення нагару і стосується це не тільки клапана ЕГР, звичайно. Відновлення системи зазвичай коштує дорого і не має сенсу на тому пробігу, на якому клапан наказав довго жити.

Як заглушити клапан ЕГР, ціна, артикули

 

Є кілька варіантів, щоб позбутися неприємностей із системою рециркуляції. Перший і найдорожчий – заміна клапана ЕГР. Робити це є сенс лише на моторах із пробігом до сотні тисяч. Так, клапан вакуумного типу (артикули 555286, 17097086, GM/Daewoo 96335930, Meat&Doria 88159) коштує 2360 гривень ($90). Не надто гуманний цінник, принаймні, оксид азоту (до речі, абсолютно нешкідливий для людини) не вартує таких грошей.

Тому оптимальним рішенням буде фізичне та програмне видалення клапана ЕГР із системи керування двигуном. Це актуально у тому випадку, якщо інших несправностей немає.

У тому випадку, коли двигун обладнаний вакуумним клапаном ЕГР (Євро-2), при глушенні фланця перепрограмування ЕБУ не потрібне. Однак клапан під норми Євро-3 управляється ЕБУ, тому його потрібно виключити із системи програмно.

Технічно, щоб заглушити клапан ЕГР на Ланосі, достатньо зняти сам клапан, а під нього встановити паронітову прокладку без отвору, потім встановити місце. Як варіант, знімаємо клапан, купуємо опелівську заглушку з номером за каталогом 5851970 або 12554606 (для Євро-3) за копійки та сідаємо на високотемпературний герметик. У цьому випадку сам клапан можна видалити після перепрошивки системи управління грамотним діагностом.

егр ланос
Креслення заглушки, підходить як під клапан Євро-2, так і Євро-3

Таким чином, видалення клапана EGR є доцільним у тих випадках, коли він повністю вийшов з ладу, але двигун при цьому не показує інших симптомів несправностей.

One thought on “Клапан EGR на Ланосі: глушити не можна ремонтувати

  1. Данный клапан на Заз шанс 2010 года(евро -3),вообще не подключен к системе управления.Так что его можно снять и поставить заглушку,перепрошивка болка управления не нужна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *