Скриплять гальмівні колодки. Що робити
Скриплять гальмівні колодки. Що робити

Скриплять гальмівні колодки. Що робити

Скрип гальм ні в якому разі приємним назвати не можна. По-перше, він неприємний суто на фізіологічному рівні, по-друге, це вже сигнал про неполадки в гальмівній системі. Особливо це стосується свіжих автомобілів, випущених уже в новому столітті, коли конструктори всіляко намагаються знешумити роботу кожного вузла і агрегату. Чому скриплять колодки, як боротися зі скрипом гальм і що не можна робити під час заміни та ремонту — розбираємося разом.

Скриплять нові колодки. Що з ними не так

Будь-який сторонній шум у будь-якому агрегаті на підсвідомому рівні сприймається як несправність. Так буває не завжди. Наприклад, при встановленні навіть найякісніших гальмівних дисків і заміні колодок на найдорожчі та найіменитіші, скрипи можливі. Принаймні, причиною притирання диска і колодок.

скрипят колодки
Такі колодки просто зобов’язані скрипіти, їхній пробіг далеко за 40 тисяч

Діаметрально протилежна ситуація — коли колодки вже проситься в утиль, але до такого доводити ніяк не можна. Це не тільки загрожує міцним ремонтом гальмівних механізмів, а й небезпечно. Занадто стерті колодки можуть призвести до того, що поршень робочого циліндра буквально вивалиться через збільшений хід, рідина вмить витече, про гальма можна забути..

Все ж таки уявімо ідеальну ситуацію, коли ми купили чудові колодки, нам їх поставили, ми їх притерли після належних 200-300 км, а скрип не вщухає. Здавалося б, що складного в заміні колодок, з цим впорається навіть новачок. Однак це не зовсім так.

замена колодок

Щоб правильно встановити гальмівні колодки дискового гальма, потрібно дотримуватися кількох заповідей досвідченого механіка. Ось вони.

Змащення колодок обов’язкове

Дуже багато власників машин, які обслуговують їх самостійно, припускаються грубої помилки вже відразу – ставлять нові колодки на брудний супорт. Та й на багатьох СТО такий прокол не рідкість, відверто кажучи. Чого вже точно не робить щонайменше половина водіїв — вони не змащують бік колодки, що прилягає до супорта..

тормозные колодки
У місцях зіткнення гальмівної колодки і супорта — змащувати обов’язково

Мастило там вкрай необхідне. Про це докладно написано тут. написано тут. Протискрипна паста наноситься не просто так, вона має конкретні завдання:

  1. Прибирає скрип, який виникає внаслідок тертя тильного боку колодки об робочу зону супорта.
  2. Найважливіше — ізоляція робочих коливальних контурів колодки та супорта.

Звісно, якщо мастила немає, колодка треться об супорт насухо, що спричиняє скрегіт і сильний знос тильної частини колодки, з’являються задираки і раковини. Краща колодка без змащення тильної частини почне подавати сигнали лиха вже після 400-500 км пробігу.

скрипят колодки
Явно видно задирки, подряпини і раковини. Колодка практично нова, пройшла близько 500 км без змащення

Навіть якщо ми міняємо колодки не самі, а доручаємо цю справу слюсарям, потрібно проконтролювати, змазана тильна частина, чи ні. Якщо СТО захоче стягувати додаткову плату за змащування колодок, від таких послуг потрібно відмовлятися, оскільки змащування колодки входить до переліку робіт із заміни згідно з технологічною картою. І це не залежить від моделі та року випуску автомобіля;

смазка колодки
Часто з колодками в комплекті вже йде мастило

У публіки неоднозначне ставлення до протискрипних паст, багато хто схильний думати, що паста швидко висихає і толку від неї нуль. Насправді паста пересихає, але продовжує ізолювати коливальні контури там, де нею були оброблені деталі.

Протискрипна пластина як джерело скрипу

На всіх сучасних і не дуже автомобілях на гальмівні колодки вішають протискрипні пластини. Це деталь, виконана з пружинистої сталі. Пластина покликана утримувати колодку в стані спокою, не даючи їй зміщуватися під час роботи.

протвоскрипные пластинв
Протискрипні пластини продаються окремим комплектом

Проблема в тому, що нові колодки не продають з пластинами або це буває вкрай рідко. Метал пластини не вічний і з часом схиляється до деформації, що, звичайно, позначається на положенні колодки. Це і може викликати скрипи та стуки. Вкрай бажаний пункт при кожній хоча б другій заміні колодок — заміна пластин, вони продаються окремо.

Це обов’язково потрібно враховувати, якщо колодки міняються на машині з пробігом, купленій з рук. Невідомо, скільки циклів відпрацювали ті чи інші пластини, а скрип слухати захочеться не кожному. Деталь коштує копійки, а виконує корисну функцію.

пластина
Протискрипна пластина явно деформована

Ставити пластини потрібно теж правильно. Якщо вони встановлені на перекіс, ефект буде прямо протилежний від очікуваного. І навіть гірший. Наприклад, загнутий край наспіх або неакуратно встановленої пластини просто розклинить колодку і супорт, що спричинить перегрівання деталей механізму і швидке нерівномірне зношування. Змащувати і чистити протискрипні пластини теж необхідно.

Обслуговуємо напрямні супортів. Чим змащувати

На всіх бюджетних автомобілях, Деу Ланос, Сенс, Матіз, Нексія, Шевроле Лачетті, Епіка, Еванда напрямні супортів змащувати просто необхідно. Є й винятки, але вони стосуються автомобілів із супортом відкритого типу, де напрямні просто чистять, але не змащують.

Окремо хочеться застерегти власників автомобілів, які самостійно обслуговують гальмівну систему – ніяких мідних мастил у супортах використовувати категорично не можна.

смазка
Мастило для супортів Bosch

Втім, скрипіти колодки і супорти від застосування мідного мастила не стануть. Тут усе набагато гірше. Мідне мастило здебільшого шкодить супортам, а не допомагає розв’язати проблеми, у продажу існує маса сучасних мастил для направляючих на будь-який гаманець. Кожна з них на голову краща за будь-яку пасту, що містить мідь.

направляющие суппортов
Напрямні супортів необхідно чистити і змащувати

Річ у тім, що метали різного складу мають звичай вступати в реакцію під впливом третього інгредієнта. Таким каталізатором реакції відмінно працює мідь. У результаті маємо щільно прикипілі одна до одної площини, супорти, що заклинили, і регулярні відмови гальм, якщо їх давно не обслуговували. Основна частина контактних поверхонь деталей з металів різного складу просто ретельно очищаються і знежирюються, але не змащуються.

До речі, йдеться не лише про гальмівні супорти та колодки, а й про колісні гайки, привалочні площини маточин і дисків. Інженери не брали до уваги змащення під час затягування, скажімо, гайок колісного диска, тож з моментом затягування можуть бути проблеми, якщо посадкове місце, гайка, маточина будуть змащені.

ступица
Маточину обов’язково очищають від бруду та іржі, потім знежирюють

При цьому технологічні карти обслуговування гальмівних систем в обов’язковому порядку передбачають очищення маточин від іржі механічним способом. Це обов’язкова процедура.

Збираємо супорт правильно і за інструкцією

Погодьтеся, ми рідко вдаємося до вивчення керівництва виробника, коли виконуємо таку просту, здавалося б, роботу як заміна гальмівних колодок. Наприклад, чи часто ми звертаємо увагу на знос гальмівного диска і на рівномірність зносу, на биття диска, на його товщину? Все це з’їдає метри гальмівного шляху, які можуть стати життєво важливими.

диск
Знос гальмівного диска виражається не тільки в товщині, а й у профілі робочої поверхні

Сучасні гальмівні диски необхідно шліфувати або міняти в тому разі, коли зношування за рівномірністю робочої площини становить не більше ніж 0,3-0,5 мм. Вимірювання такої точності неможливо провести тактильним методом, пальці просто не відчують борозну глибиною 0,4 мм, а це вже проблема. Коли ми візуально переконуємося в тому, що диск уже зношений, а це борозни глибиною 1-1,5 мм, диск просто непридатний до використання.

Також необхідно дізнаватися максимально допустиму товщину зносу диска. Тут справа не тільки в ході колодок, а й у масі диска. Товщина диска відіграє ключову роль в ефективності гальмування, оскільки що товщий диск, то краще розсіюється тепло, викликане тертям фрикційної накладки.

Тонкий диск запросто перегріє гальмівний механізм, а це шлях до закипання рідини і провалу педалі гальма.

Підіб’ємо підсумки

Сам по собі скрип гальмівних колодок — явний сигнал про проблеми в супортах. Хоча не завжди скрип може призводити до втрати якості гальмування, але в більшості випадків все-таки ефективність падає на 5-7%. За появи перших скрипів, неважливо, нові колодки, або ті, що вже докочують свій термін, вкрай бажано розібрати супорт і перевірити якість збірки, мастило і низку інших моментів, про які ми говорили. Міцних всім гальм і рівних доріг!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *