Термостат Шевроле Авео 1.5 л F15S3 8 кл. Заміна та модернізація

Випуск 1.5-літрових 8-клапанних двигунів F15S3 для Chevrolet Aveo Т250 закінчився ще в 2011 році (ЗАЗ Aveo/ЗАЗ Point/ЗАЗ Vida з 2012 року). Вже минуло понад 20 років з дня випуску першого двигуна, проте мотори залишаються в строю, радуючи власників низькими цінами на запчастини та ремонтопридатністю. Одна з проблем двигуна F15S3 – термостат Chevrolet Aveo, який не в змозі утримувати стабільну робочу температуру, що позначається на роботі обігрівача.

Де знаходиться і як працює термостат Шевроле Авео 1.5 л

 

Температурний режим роботи двигуна впливає практично на всі його характеристики та ресурс. Тому дуже важливо, щоб температура антифризу в системі охолодження залишалася стабільною як улітку, так і взимку. Функції терморегуляції покладено на термостат, який розділяє систему охолодження на два контури — великий і малий.

схема

Малий контур виключає основний радіатор охолодження, який підключається до системи тільки при досягненні антифризом певної температури. Штатний термостат Chevrolet Aveo 1.5 відкриває клапан при температурі охолоджуючої рідини 87 °С. Тільки після цього система починає працювати на охолодження двигуна.

При цьому слід розуміти, що клапан термостата не відкривається миттєво. Температурою відкриття вважається та температура, при якій запірна тарілка клапана термостата відкривається на 0,1 мм.

Коли клапан відкривається повністю, при якій температурі антифризу, повністю залежить від якості термоклапану.

схема термостата авео
Принципова схема механічного термостата

Термостат на Шевроле Авео встановлений на головці блоку циліндрів у дуже незручному для доступу місці — безпосередньо за кожухом ременя приводу ГРМ, практично впритул до нього.

установка термоатата
Схема встановлення термостата на двигунах ​​F15S3 Шевроле Авео

Щоб замінити термостат або усунути витоки з-під корпусу термостата, необхідно демонтувати ремінь приводу ГРМ разом з шестернею, або втілювати менш радикальні методи.

Термостат Шевроле Авео на 87 або 92/107 °С. Який краще

 

Теоретично, якщо термостат відкриватиметься пізніше, то й антифриз у системі прогріватиметься до вищої температури. Таким чином, час відкриття термостата на 87 °С і на 92 °С буде відрізнятися.

аналог термостата

Проте заміна термостата на більш «гарячий» не панацея. І ось чому. Ось що впливає на ступінь прогріву антифризу:

 • температура повітря зовні;
 • стан та герметичність системи охолодження;
 • стан антифризу;
 • продуктивність помпи;
 • стан радіатора обігрівача;
 • включений обігрівач, чи ні.

Саме останній пункт буде вирішальним у питанні про те, який термостат кращий, на 87 або 92 °С.

На справному двигуні F15S3 Chevrolet Aveo при прогріві температура антифризу зростає в середньому на 1 °С кожних 7 секунд. Якщо ж включити обігрівач на повну потужність, приріст температури 1 °С спостерігатиметься кожних 22-25 с.

Отже, встановлювати більш гарячий термостат на 92 °С є сенс, якщо зими потенційно холодні, під час яких бажаний швидкий прогрів салону.

горячий термостат
Гарячий термостат Wahler на 92 градуси

Якщо температура на вулиці близько нуля, обігрівач варто включати тоді, коли антифриз прогріється до робочої температури. Тоді і в салоні буде тепло, і двигун не працюватиме в умовах низьких температур, що вкрай небажано.

Способи заміни термостата на двигуні ​​F15S3 Авео

 

Щонайменше їх три. Оскільки термостат Авео 1.5 розташований практично в недоступному місці, замінити його можна трьома способами:

 • Повний демонтаж приводу ГРМ, як описано в посібнику з ремонту.
 • Частковий демонтаж шестерні ГРМ разом із приводним ременем.
 • Без демонтажу механізму приводу ГРМ.

З першим способом заміни впорається кожен, він детально описаний у посібнику з ремонту двигунів F15S3. Інші два, як найменш трудомісткі, розглянемо сьогодні.

Заміна термостата ​​F15S3 Авео з частковим демонтажем привода ГРМ

 

Дуже детально процес заміни термостата з частковим демонтажем приводу розподільного валу (без демонтажу ременя ГРМ) з фото та детальними інструкціями було розглянуто тут на прикладі двигуна F15S3 на Нексії.

Основні моменти, які потрібно врахувати під час заміни або зняття термостату:

 1. Зливаємо антифриз, при цьому враховуємо, що роботи проводимо на двигуні, що остигнув. Антифриз зливається з пластикового крана в нижньому правому куті радіатора, попередньо видаливши кришку розширювального бачка.слив антифриза
 2. Знімаємо корпус повітряного фільтра з повітропроводами у зборі.фильтр в сборе
 3. Знімаємо ремінь приводу генератора та ГУР (якщо є).
 4. Знімаємо кришку приводу ГРМ.крышка грм
 5. Перевіряємо відповідність міток на шківах ременя ГРМ та відповідних припливах.метки
 6. Стяжками якомога щільніше фіксуємо ремінь ГРМ на шестерні приводу розподільного валу. Якщо ремінь ГРМ вимагає заміни, це робити необов’язково.стяжки
 7. Відкручуємо болт приводу шестерні приводу розподільного валу, подаємо шестерню на себе, намагаючись зберігати ремінь у натягнутому стані.
 8. Маємо доступ до болтів кріплення заднього кожуха ременя ГРМ, відкручуємо їх, кожух подаємо максимально на себе, але без фанатизму, щоб не зламати.задняя крышка
 9. Відразу за кожухом знаходимо два болти кріплення корпусу термостата, відкручуємо їх, знімаємо корпус, дістаємо термостат, міняємо його.корпус термостата

Під час установки нового термостата ретельно очищаємо площини і обов’язково змінюємо гумові ущільнювальні кільця. Збірку проводимо у зворотному порядку, перевіривши відповідність міток на шківах.

Заміна термостата Авео 1.5 без демонтажу шестерні ГРМ

 

Якщо перший спосіб видався надто трудомістким, можна піти іншим шляхом і замінити термостат Авео 1.5 F15S3 взагалі без зняття шестерні приводу розподільного валу. Щоправда, пункти 1-6 із попереднього керівництва все одно виконати доведеться.

Отже, зробивши всі операції з 1 по 6 пункти, необхідно продовжити таким чином:

 1. Знаходимо праву опору двигуна. Її кріплення розташовані саме під корпусом повітряного фільтра. Тепер головками на 14 та 17 мм послаблюємо затягування трьох болтів на кузові, двох гайок та одного болта на кронштейні.подушка
 2. Під піддон двигуна встановлюємо домкрат (через дерев’яну проставку), щоб двигун не перекосило. Тепер можна повністю відкручувати кріплення подушки двигуна та знімати її.
 3. Ми отримали доступ до кронштейна подушки двигуна, який кріпиться до блоку циліндрів чотирма болтами із головкою на 10 мм. Відкручуємо їх та знімаємо кронштейн.кронштейн подушки
 4. Акуратно провертаємо колінвал на нейтральній передачі доти, доки отвори на шестерні розподільного валу не співпадуть з болтами кріплення заднього кожуха ременя ГРМ. Відкручуємо ці два болти.
 5. Включаємо передачу, відкручуємо болт кріплення шестерні приводу розподільного валу на 6-7 мм, але в жодному разі не знімаємо її, а акуратно зрушуємо на себе так, щоб шпонка не вийшла із зачеплення з шестернею.
 6. Між двигуном та задньою частиною пластикового кожуха захисту ременя ГРМ можна знайти достатньо місця, щоб відкрутити два болти на 12 мм корпусу термостата, якщо максимально зрушити кожух вперед.корпус

Тепер корпус термостату можна демонтувати та замінити сам термостат. Порядок складання та спеціальні вказівки такі ж, як і в першому випадку.

Виносний термостат на Шевроле Авео 1.5 ​​F15S3

 

Що перший, що другий способи, що варіант, який пропонує виробник, не дозволяють замінити термостат на Авео Т250 1.5 ( F15S3) без зайвих танців. При цьому на 1.4-літрових, а також на 1.6-літрових двигунах термостат змінюється буквально за пару хвилин.

Він встановлений на головці блоку збоку, доступ до нього простий. Тому у багатьох водіїв Авео з 1.5-літровим двигуном виникали ідеї встановлення так званого виносного термостата. Але продиктований такий крок не лише спрощенням доступу до термостата.

Куди найважливішою проблемою вважається тривалий прогрів двигуна в холодну пору року. Тут все пояснюється просто. Термостат, встановлений у безпосередній близькості від першого циліндра, відкривається за температури рідини 87 °С.

Це одна з найгарячіших зон голівки блоку, тому в інших зонах системи охолодження температура буде набагато нижчою.

Враховуючи те, що антифриз вже циркулює по великому колу, включаючи радіатор охолодження, в холодну пору року температура роботи двигуна буде набагато меншою, ніж цього вимагають технічні умови експлуатації агрегату. Як наслідок – холодне повітря з обігрівача, а також підвищена витрата палива.

Висновок
Виносний термостат на Авео 1.5 л (F15S3) сприяє більш рівномірному прогріву охолоджуючої рідини, а також зменшує час прогріву до робочої температури, сприяє швидкому прогріванню печі в холодну пору року.

Як встановити виносний термостат Авео 1.5 ​​F15S3

 

Для початку необхідно видалити старий термостат з його штатного місця, за шестернею приводу розподільного валу. Після цього можна піти двома шляхами – купити виносний термостат у зборі, які напівкустарно виготовляються та продаються у різних інтернет-магазинах запчастин.

корпус термостата

Виглядає корпус так.

выносной термостат
Один з варіантів комплектів для встановлення виносного термостата на двигун F15S3

У більшості випадків водії роблять по-іншому. Щоб зібрати виносний термостат, необхідно купити:

 • металевий розбірний корпус, каталожний номер GM 96407677;
  выносной корпус
 • безпосередньо термостат, оригінальний GM 96143939 на 87 °С, або на 92 °С (наприклад, Wahler 92/107 або Vernet TH 4898.92J);
  термостат авео
 • комплект нових хомутів;
 • новий патрубок від верхньої банки радіатора до корпуса термостата та від корпуса до старого корпуса.

Після видалення старого термостата і установки штатного корпусу на герметик на штатне місце, збирають елементи, що залишилися:

 • встановлюють короткий прямий патрубок на старий корпус;
 • до нього підключають новий розбірний корпус із встановленим новим термостатом;
 • за місцем підганяють патрубок до верхньої банки радіатора;
 • встановлюють шланг підігріву впускного колектора, якщо він передбачений конструкцією.

У зборі конструкція може мати кілька варіантів.

 

Перед встановленням нового термостата в корпус у тарілчастому клапані іноді свердлять отвір ⌀3 мм, щоб унеможливити застій антифризу перед клапаном.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *